Artykuł
Różnice kursowe kosztem
Różnice kursowe kosztem
Edward Jankowski
Dokonywanie zapłaty w walutach obcych niesie konieczność przeliczenia waluty na krajowe środki płatnicze w celu zaksięgowania transakcji. Różnice kursowe wynikają z różnej wartości waluty w dniu zapłaty i w dniu zarachowania.
W działalności gospodarczej wzrost lub obniżka kursu waluty obcej ma znaczenie zarówno dla osiąganych przychodów, jak i ponoszonych kosztów uzyskania przychodów. W przypadkach dokonywania zapłaty w walutach obcych koszty poniesione w tych operacjach muszą być przeliczane na złote według średnich kursów ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu.
Jeżeli między dniem zarachowania kosztów poniesionych w walutach obcych a dniem ich zapłaty występują różne kursy walut, art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) oraz art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) nakazują koszty te odpowiednio podwyższyć lub obniżyć o różnice wynikające z zastosowania: