Artykuł
Wydatki na rzecz udziałowców i władz spółki
Koszty uzyskania przychodu
Wydatki na rzecz udziałowców i władz spółki
Tomasz Wojewoda
W każdej spółce kapitałowej występują problemy z zaliczaniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz udziałowców (lub akcjonariuszy), członków zarządu, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych i organów stanowiących osób prawnych. Możliwość odliczenia tych kosztów od podstawy opodatkowania zależy często od umiejętnego zawarcia umowy między spółką a jej władzami, a także od właściwego udokumentowania poniesionych wydatków.
Artykuł omawia problematykę wydatków na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) oraz członków władz spółki dwupłaszczyznowo. Po pierwsze poniesione przez spółkę wydatki analizowane są z punktu widzenia otrzymujących je osób i sposobu ich opodatkowania (bądź podstawy zwolnienia od podatku dochodowego) u osób świadczenia te otrzymujących. Z drugiej zaś strony artykuł wyjaśnia, które z poniesionych świadczeń mogą zostać zaliczone przez wypłacającą je spółkę do kosztów uzyskania przychodów.
Przychody
Zagadnienia ogólne
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) dalej u.p.d.o.f. źródłem przychodów jest również działalność wykonywana osobiście. Stosownie natomiast do przepisu art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f. za przychody uzyskiwane z działalności wykonywanej osobiście uważa się między innymi przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.
Przychodami z omawianego źródła są otrzymane (nie należne) lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych, stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Natomiast wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right