Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-05-09

Ewidencja przychodów i kosztów finansowych

Prowadzenie ksiąg rachunkowych

Ewidencja przychodów i kosztów finansowych

Henryk Kalota – biegły rewident PERFECTUM – AUDIT Spółka z o.o.

Od 1 stycznia 2002 r. zmienią się zasady ewidencji przychodów i kosztów finansowych. Jedną ze zmian jest ujednolicenie zasad rozliczania różnic kursowych zrealizowanych w ciągu roku i zarachowanych na dzień bilansowy oraz ich odnoszenia w koszty lub przychody finansowe.

W artykule uwzględniono przepisy wynikające z ustawy z 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. Nr 113, poz. 1186), która wejdzie w życie 1 stycznia 2002 r.

Wymieniona ustawa wprowadza w zakresie operacji zaliczanych do przychodów i kosztów finansowych także nowe rozwiązania, wymagające odpowiedniego ich potraktowania w ewidencji księgowej oraz w sprawozdawczości finansowej.

Celem niniejszego artykułu jest próba zebrania, usystematyzowania i przedstawienia najbardziej typowych operacji dotyczących przychodów i kosztów finansowych z punktu widzenia ujęcia ich w ewidencji księgowej oraz przygotowania danych z tej ewidencji w celu prezentacji informacji z tego zakresu w rachunku zysków i strat o zmienionej konstrukcji.

Konsekwencją odpowiednich rozwiązań w ujęciu księgowym są postanowienia zawarte w znowelizowanej ustawie o rachunkowości w omawianym tu temacie, do których w szczególności należą:

– skutki wyceny udziałów w innych jednostkach oraz innych inwestycji zaliczanych do aktywów trwałych, określających przypadki, kiedy i jakie różnice przeceny mogą być odnoszone w koszty lub przychody finansowe (art. 28 ust. 1 pkt 3 oraz art. 35 ust. 4 ustawy),

– skutki wyceny inwestycji krótkoterminowych i zasady obowiązujące przy ich zaliczaniu do kosztów lub przychodów finansowych (art. 35 ust. 3 ustawy),

– zasady zaliczania nadwyżki z inwestycji długoterminowej (uprzednio przeszacowanej i ujętej w kapitale z aktualizacji wyceny), przekwalifikowanej do inwestycji krótkoterminowej – oraz odnoszenia skutków z tego tytułu w koszty lub przychody finansowe (art. 35 ust. 6 ustawy),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00