Artykuł
Czas pracy kierowców
Czas pracy kierowców
Elżbieta Szemplińska, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Czasem pracy kierowcy jest nie tylko czas prowadzenia pojazdu, ale także czas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem tego pojazdu.
Wśród kierowców świadczących pracę w ramach stosunku pracy można wyodrębnić trzy grupy. Pierwsza grupa to kierowcy w transporcie samochodowym i w komunikacji samochodowej, druga kierowcy wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe, a trzecią stanowią pozostali kierowcy (czyli inni niż zatrudnieni w transporcie samochodowym i komunikacji samochodowej) wykonujący przewozy krajowe.
Czas pracy kierowców regulują przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.), nie określają jednak zasad szczegółowego rozliczenia czasu pracy i elementów tego czasu. Duże znaczenie ma w przedmiotowej kwestii orzecznictwo. W wyroku z 10 czerwca 1975 r. (sygn. akt I PR 83/75) Sąd Najwyższy orzekł, że godzinowy dodatek za rodzaj prowadzonego pojazdu należy się uprawnionemu kierowcy za każdą godzinę przy obsłudze powierzonego mu pojazdu, przez co należy rozumieć nie tylko czas, w którym pojazd jest w ruchu, a więc gdy jest kierowany, lecz także czas pracy, w którym kierowca obowiązany jest do podejmowania wszelkich innych czynności koniecznych do wykonania zlecenia, zgodnie z którym nastąpiło użycie samochodu i oddanie go pod opiekę pracownika. Usprawiedliwione postoje w zleconej podróży zalicza się do czasu pracy kierowcy. Nie stanowią one przerw w wykonywaniu pracy, dlatego nie są one przestojami.
Czasem pracy kierowcy jest więc nie tylko czas prowadzenia pojazdu, ale również czas wykonywania niezbędnych czynności związanych z prowadzeniem pojazdu, a także czas niezbędnego oczekiwania np. na polecenie wyjazdu bądź na przejściu granicznym na odprawę celną. Czas zużyty na czynności zdawczo-odbiorcze związane z codzienną obsługą pojazdów samochodowych, jeżeli czynności te należą do obowiązków kierowcy wynikających z jego umowy o pracę, musi również mieścić się w dobowej normie czasu pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right