Artykuł
Szkoda w mieniu powierzonym
Szkoda w mieniu powierzonym
Jan Pióro
Pracodawca może powierzać pracownikom mienie z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się. Niewykonanie lub nienależyte wykonanie przez pracownika lub pracowników ciążących na nich obowiązków w zakresie sprawowania pieczy nad powierzonym mieniem, w następstwie których pracodawca doznał szkody, może spowodować obowiązek jej wyrównania.
Rodzaj i warunki odpowiedzialności pracowników za powierzone mienie zostały określone przepisami art. 124 i nast. kodeksu pracy oraz odpowiednio przepisami rozporządzeń Rady Ministrów: z 10 października 1975 r. w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 143, poz. 662) oraz z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 143, poz. 663).
Spośród wielu rodzajów mienia ustawodawca nazwał i wyeksponował dwie grupy: pierwszą stanowią pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, drugą zaś narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, za które pracownik ponosi pełną odpowiedzialność materialną.
Wartości pieniężne
Zgodnie z przepisami rozporządzenia z 14 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz.U. Nr 129, poz. 858 z późn.zm.), budynki i pomieszczenia powinny mieć techniczne zabezpieczenie albo zapewnioną bezpośrednią fizyczną ochronę. Oznacza to, że wartości pieniężne powinny być przechowywane co najmniej w pomieszczeniach i urządzeniach o odpowiedniej odporności na włamanie, wyposażonych w systemy alarmowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right