Artykuł
Obrót przedsiębiorstwem spółki kapitałowej
Obrót przedsiębiorstwem spółki kapitałowej
Marcin Jamroży
doradca podatkowy w Rödl & Partner Sp. z o.o. Oddział w Poznaniu
Opodatkowanie jest nierzadko czynnikiem decydującym o wyborze określonego wariantu przejęcia majątku przedsiębiorstwa. Ze względu na rozległość materii omówione zostaną najbardziej typowe transakcje przeniesienia majątku spółki kapitałowej na inną spółkę kapitałową: sprzedaż przedsiębiorstwa, wniesienie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego oraz połączenie przez włączenie.
Zastanowić się trzeba nad skutkami podatkowymi takich transakcji na poziomie spółki, a w przypadku utraty bytu prawnego przez spółkę przejmującą także w odniesieniu do wspólników. Należy też zaznaczyć, że pojęcie przedsiębiorstwo ujmuje się w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), tj. jako zespół składników materialnych (grunty, ruchomości) i niematerialnych (licencje, patenty, znaki towarowe, renoma), przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych.
Nabycie w drodze kupna przedsiębiorstwa spółki kapitałowej prowadzi w przeciwieństwie do nabycia udziałów w spółce do zwiększenia podstawy dokonywania odpisów amortyzacyjnych, co stanowi zwykle wymierną oszczędność podatkową u nabywcy. Opodatkowanie dochodu realizowanego na płaszczyźnie spółki zbywającej własne przedsiębiorstwo stanowi jednak istotny hamulec w tego typu transakcjach, chyba że ujawniający się dochód może zostać zneutralizowany np. poprzez kwoty strat do przeniesienia. Ponieważ majątek spółki wnoszącej tworzą wówczas wyłącznie udziały (akcje) spółki przejmującej, wniesienie całego przedsiębiorstwa spółki kapitałowej może być wykorzystane do tworzenia powiązań kapitałowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right