Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Renta rodzinna zamiast emerytury

Renta rodzinna zamiast emerytury

Arnold Malinowski

Z chwilą śmierci jednego z małżonków znacznie pogarsza się sytuacja materialna rodziny, przy czym jest to szczególnie odczuwalne, gdy emerytura lub renta zmarłego była świadczeniem znacznie wyższym. W takiej sytuacji korzystniejsza może okazać się zamiana świadczenia na rentę rodzinną.

W wielu przypadkach występuje znaczne zróżnicowanie wysokości świadczeń emerytalnych pobieranych przez małżonków. W najstarszym pokoleniu emerytów wyższe świadczenia pobierają z reguły mężczyźni, przy czym częste są jeszcze przypadki nienabycia przez kobiety uprawnień do świadczeń przysługujących z tytułu własnej pracy. Zdarzają się jednak i takie przypadki, w których kobiety pobierają świadczenia wyższe niż ich emerytowani mężowie. Może się zdarzyć i tak, że zmarły małżonek nie miał jeszcze ustalonego prawa do emerytury lub renty, jednak z uwagi na staż pracy i zarobki oczywiste jest, że jego świadczenie byłoby wyższe.

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 z późn.zm.), podobnie jak ustawy ubezpieczeniowe obowiązujące w poprzednich latach, przewiduje w takich przypadkach możliwość zmiany pobieranego świadczenia, a więc pobierania zamiast świadczenia przysługującego z tytułu własnej pracy (emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) – renty rodzinnej.

Renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym od świadczenia pobieranego przez osobę, po której przysługuje. Oznacza to, że małżonek (dziecko, rodzice, wnuki) wstępuje w uprawnienia zmarłego. Może więc wnioskować na przykład o przeliczenie wysokości renty rodzinnej poprzez doliczenie nie wskazanych dotychczas okresów składkowych czy nieskładkowych, lub też o ponowne obliczenie podstawy wymiaru. Zawsze jednak zostanie przeliczone świadczenie, jakie przysługiwałoby zmarłemu, a dopiero od tak obliczonego świadczenia zostanie ustalona wysokość renty rodzinnej.

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00