Rozliczenie kosztów zagranicznej podróży służbowej - delegacja zagraniczna
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U., poz. 167).
Wypełnij
Formularz Rozliczenie kosztów podróży zagranicznej w pierwszej części powinien zawierać podstawowe informacje takie jak: imię i nazwisko delegowanego, stanowisko służbowe, cel podróży, miejscowość i kraj docelowy oraz środek transportu.
W kolejnej części należy podać czas podróży zagranicznej, który zależy od odbywania jej środkami komunikacji:
- lądowej – od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju;
- lotniczej – od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;
- morskiej – od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego.
W części Rozliczenie wyjazdu służbowego należy wypełnić pozycje, które umożliwią prawidłowe wyliczenie końcowej kwoty rozliczenia.
Pozycję dotyczącą Diet można wyliczyć za pomocą formularza: Kalkulacja wysokości diety z podróży zagranicznej, a następnie przenieść kwotę Ogółem do pozycji Łączna wartość diety.
W pozycji Koszty noclegu pracownik wykazuje wysokość kosztów stwierdzonych rachunkiem w granicach limitu określonego w poszczególnych państwach. W razie nieprzedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% limitu. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów za nocleg, stwierdzonych rachunkiem, w wysokości przekraczającej limit.
Pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego w wysokości jednej diety w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości za granicą, w której pracownik korzystał z noclegu.
Na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży zagranicznej.
W przypadku choroby powstałej podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych niezbędnych kosztów leczenia za granicą.
Osoba rozliczająca się z kosztów podróży ma możliwość wyboru rozliczenia w walucie otrzymanej zaliczki lub w walucie polskiej, według średniego kursu z dnia jej wypłacenia.
Formularz opatrzony jest wieloma komunikatami, które ułatwiają prawidłowe wypełnienie formularza. W przypadku, gdy formularz zostanie prawidłowo wypełniony komunikaty znikają i nie są widoczne na wydruku.
Nowe stawki diet i limitów noclegowych zostały określone w załączniku do rozporządzenia w sprawie należności z tytułu podróży służbowej.
Szybki i praktyczny – Kalkulator kilometrówka na e-pity.pl pozwoli Ci wyliczyć koszty w zależności od pojemności pojazdu oraz przebytego dystansu.