Sprzeciw w sprawie budowy
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz.U. 2013, poz. 1409).
Wypełnij
Po złożeniu do ostemplowania projektu, właściwe organy mają podstawę by złożyć sprzeciw w sprawie budowy. W przypadku gdy organ nie wniósł sprzeciwu, projekt budowlany dotyczący budowy, oraz przebudowy, podlega ostemplowaniu. Organ dokonuje ostemplowania niezwłocznie po upływie terminu na wniesienie sprzeciwu.
Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
- zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
- budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub inne przepisy;
- zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.
Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz.U. poz. 1529) albo dzień wprowadzenia do systemu teleinformatycznego.
Za sprzeciw w sprawie budowy potocznie uznaje się również odwołanie wnoszone w procesie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę od wydanej decyzji. Na złożenie sprzeciwu odwołujący uznany za stronę postępowania ma 14 dni od wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Odwołanie należy wnieść do wojewody za pośrednictwem organu, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę.