Opis stanowiska pracy niebędącego wyższym stanowiskiem w służbie cywilnej
Opublikowano:
Zarządzenie Nr 1 Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2011 r. w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk pracy w służbie cywilnej (M.P. Nr 5, poz. 61 ostatnia zmiana: M.P. 2015 poz. 724).
Wersja obowiązująca do 29.08.2015 r.
Opis stanowiska pracy sporządza się dla każdego stanowiska w służbie cywilnej. W opisie wskazuje się realizowane zadania, wymagane kompetencje, kwalifikacje i zakres odpowiedzialności. Opis stanowiska niebędącego wyższym stanowiskiem w służbie cywilnej jest określony w załączniku nr 1 do zarządzenia. Za jego sporządzenie odpowiada reprezentujący pracodawcę.
Projekt opisu stanowiska pracy przygotowuje kierownik danej komórki organizacyjnej, a następnie przekazuje go do kadr – do zatwierdzenia przez osobę, która reprezentuje pracodawcę. Osoba ta odpowiada za zapoznanie pracownika zatrudnionego na stanowisku z zatwierdzonym opisem tego stanowiska.
Osoba reprezentująca pracodawcę zatwierdza opis po zasięgnięciu opinii:
- osoby merytorycznie nadzorującej dane stanowisko pracy,
- osoby kierującej komórką organizacyjną.
Opis stanowiska pracy będący wyższym stanowiskiem w służbie cywilnej jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
Wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej są stanowiska:
- dyrektora generalnego urzędu,
- kierującego departamentem lub komórką równorzędną w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędzie ministra, urzędzie obsługującym przewodniczącego komitetu wchodzącego w skład rady ministrów, urzędzie centralnego organu administracji rządowej oraz kierującego wydziałem oraz zastępcy tych osób,
- wojewódzkiego lekarza weterynarii i jego zastępców,
- kierującego komórką organizacyjną w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz w Biurze Nasiennictwa Leśnego a także zastępcy tych osób.
Wersja obowiązująca do 3.02.2011 r.
Opis stanowiska pracy sporządza się dla każdego stanowiska pracy w służbie cywilnej.
W opisie stanowiska pracy wykazuje się realizowane zadania, wymagane kompetencje, kwalifikacje i zakres odpowiedzialności ze względu na umiejscowienie i funkcję stanowiska pracy w strukturze urzędu. Opis każdego nowo utworzonego stanowiska pracy sporządza się niezwłocznie po jego utworzeniu. W razie zaistnienia zmian w zakresie stanowiska dokonuje się niezwłocznej aktualizacji opisu stanowiska pracy.
Wartościowaniu podlega każde stanowisko pracy. Za sporządzenie opisu stanowiska pracy niebędącego wyższym stanowiskiem w służbie cywilnej w urzędzie odpowiada reprezentujący pracodawcę. Za sporządzenie opisu stanowiska pracy, na którym jest zatrudniony reprezentujący pracodawcę, jeżeli nie jest to wyższe stanowisko w służbie cywilnej, odpowiada podmiot, który nawiązał stosunek pracy z osobą zatrudnioną na tym stanowisku pracy. Kierujący komórką organizacyjną przedkłada do zatwierdzenia projekt opisu nadzorowanego przez niego stanowiska pracy reprezentującemu pracodawcę albo osobie przez niego upoważnionej za pośrednictwem komórki organizacyjnej do spraw kadr odpowiedzialnej za jego weryfikację pod względem poprawności sporządzenia. Reprezentujący pracodawcę może wyznaczyć inną komórkę organizacyjną albo osobę do przeprowadzenia weryfikacji projektu opisu stanowiska pracy.