Komu będzie przysługiwało ponowne wyliczenie stażu pracy - wyjaśnienia resortu pracy
Od 1 stycznia 2026 roku do ponownego wyliczenia stażu pracy mają być brane pod uwagę wszystkie udowodnione okresy zatrudnienia, w tym działalność zarobkowa wykonywana na innej podstawie, niż stosunek pracy lub stosunek służbowy – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt przepisów w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.
W odpowiedzi na interpelacje poselskie dotyczące naliczania stażu pracy z uwzględnieniem innych form zatrudnienia niż stosunek pracy lub stosunek służbowy MRPiPS wyjaśniło, że projekt nowelizacji Kodeksu pracy w tym zakresie został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.
„Projekt ustawy przewiduje, że nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2026 r. Uprawnienia pracownicze wynikające z wliczania okresów działalności zawodowej, które obecnie nie są zaliczane do stażu pracy, przysługiwałyby od dnia wejścia tej ustawy w życie. Zaliczeniu do stażu pracy podlegać będą wszystkie udowodnione okresy, także poprzedzające moment wejścia ustawy w życie” – wskazała szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Jak zaznaczyła ministra Dziemianowicz-Bąk, projekt ma na celu wyrównanie szans w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych i stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego dla osób wykonujących działalność zarobkową na innej podstawie, niż stosunek pracy lub stosunek służbowy.
Zgodnie z projektowanymi regulacjami, do stażu zatrudnienia wliczane będą okresy:
- prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność;
- wykonywania przez osobę fizyczną umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług,
- wykonywania przez osobę fizyczną umowy agencyjnej,
- pozostawania osobą współpracującą z ww. osobami,
- pozostawania przez osobę fizyczną członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej,
- pozostawania przez osobę fizyczną członkiem spółdzielni kółek rolniczych;
- udokumentowany, przebyty za granicą u pracodawcy zagranicznego okres wykonywania innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej;
- okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, za który zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Jak wskazał resort, obecnie pojęcia stażu pracy nie definiują Kodeks pracy, ani inne przepisy. Nie istnieją też jednolite zasady ustalania stażu pracy, od których zależałyby wszystkie uprawnienia pracownicze wynikające ze stosunku pracy.
„Na gruncie obowiązujących przepisów, okresy prowadzenia działalności gospodarczej nie są wliczane do stażu pracy, działalność gospodarcza w ich rozumieniu stanowi bowiem odrębny i odmienny jakościowo rodzaj aktywności zarobkowej. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w stosunkach pracy występują nie jako pracownicy, tylko w charakterze podmiotu pracowników zatrudniającego. Porównanie cech charakteryzujących działalność gospodarczą oraz zatrudnienie na podstawie stosunku pracy prowadzi do wniosku, że przedsiębiorcy i pracownicy nie należą do tej samej lub podobnej kategorii podmiotów, które konstytucyjna zasada równości podmiotów wobec prawa nakazuje traktować jednakowo” – wyjaśniła ministra.
(SSPAP)