Rozliczenie roczne PIT za 2024 rok - wybrane problemy
Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy muszą złożyć zeznanie roczne PIT za 2024 rok. W przypadku składania zeznania papierowego lub elektronicznego, podatnicy mogą sporządzić je samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego albo doradcy podatkowego. Natomiast usługa Twój e-PIT umożliwia skorzystanie z wstępnie przygotowanego zeznania przez Szefa KAS na podstawie posiadanych przez niego danych. Jeżeli podatnik nie złoży PIT-37 i PIT-38 to z upływem 30 kwietna zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Nie dotyczy to zeznań PIT-28, PIT-36 i PIT-36L które należy uzupełnić samodzielnie i zaakceptować.
Podatnicy mają trzy możliwości złożenia zeznania rocznego PIT za 2024 rok - papierowo, elektronicznie lub za pomocą usługi Twój e-PIT. W przypadku składania papierowego lub elektronicznego zeznania, podatnicy mogą sporządzić je samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego albo doradcy podatkowego. Usługa Twój e-PIT umożliwia skorzystanie z wstępnie przygotowanego zeznania przez Szefa KAS na podstawie posiadanych przez niego danych.
W rozliczeniu za 2024 r. z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać zarówno podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i ci, którzy taką działalność prowadzą. W ramach tej usługi Szef KAS przygotował dla podatników następujące zeznania podatkowe:
- PIT-37 – zeznanie przeznaczone dla osób fizycznych, które uzyskują przychody za pośrednictwem płatników, np. ze stosunku pracy czy umowy zlecenia,
- PIT-38 – zeznanie przeznaczone dla podatników uzyskujących przychody z praw majątkowych,
- PIT-36 – zeznanie przeznaczone dla podatników rozliczających przychody z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowane na zasadach ogólnych,
- PIT-36L – zeznanie przeznaczone dla podatników, którzy osiągnęli przychody z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowane podatkiem liniowym,
- PIT-28 – zeznanie przeznaczone dla podatników rozliczających przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym.
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy zdecydują się na rozliczenie w ramach usługi Twój e-PIT, muszą samodzielnie uzupełnić dane dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów – w przypadku podatników składających zeznania PIT-36 i PIT-36L, składek na ubezpieczenia społeczne, składek na ubezpieczenie zdrowotne – w przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym lub podatkiem liniowym oraz ulg i odliczeń.
Po uzupełnieniu zeznania o wyżej wymienione dane podatnik musi je zaakceptować. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w przeciwieństwie do zeznań PIT-37 i PIT-38 zeznania PIT-36, PIT-36L i PIT-28 nie podlegają automatycznej akceptacji z dniem 30 kwietnia.
Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytania Czytelników, a zarazem problemy jakie pojawiają się w związku z rozliczeniem rocznym PIT.
Czy osiąganie przychodów z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem wyklucza wspólne rozliczenie z małżonkiem?
Problem
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Żona osiąga przychody z pracy na etacie. Oprócz tego od początku 2024 r. wynajmujemy mieszkanie w ramach najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym. Od lat mamy wspólność majątkową. Czy za 2024 r. możemy rozliczyć się wspólnie?
Rada
Tak, podatnik może rozliczyć się wspólnie z żoną za 2024 r.
Uzasadnienie
Do rozliczenia wspólnie z małżonkiem są uprawnieni podatnicy osiągający przychody opodatkowane według skali podatkowej. Z pytania wynika, że podatnik wraz z żoną osiągali w 2024 r. takie przychody. Ze wspólnego rozliczenia nie mogą natomiast korzystać małżonkowie, m.in. w przypadku gdy chociażby jedno z nich osiąga przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Od zasady tej przewidziano jednak jeden wyjątek. Dotyczy on sytuacji, gdy przychodami podlegającymi opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym są przychody z najmu prywatnego. W takim przypadku małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia.
Z pytania wynika, że małżonkowie od 2024 r. osiągają przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Są to jednak przychody z najmu prywatnego. To powoduje, że małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie za 2024 r.
W 2024 r. podatnik prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Jego żona osiągała przychody z pracy na etacie. Dodatkowo małżonkowie osiągali przychody z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym. W takim przypadku w rozliczeniu za 2024 r. małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego opodatkowania. Gdyby któryś z małżonków oprócz przychodów z najmu prywatnego osiągał również przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, to małżonkowie nie mogliby skorzystać ze wspólnego rozliczenia za 2024 r.
Czy podatnik opodatkowany ryczałtem, który przez cały rok miał zawieszoną działalność, może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?
Problem
Od 2022 r. prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Przez cały 2024 r. miałam zawieszoną działalność. Nie osiągnęłam żadnych przychodów. W 2024 r. mój mąż pracował na etacie. Czy możemy rozliczyć się wspólnie za 2024 r.?
Rada
Tak, podatniczka może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem za 2024 r.
Uzasadnienie
Osiąganie przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym co do zasady wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Wyjątek dotyczy przychodów z najmu prywatnego opodatkowanych w ten sposób. Jeżeli jednak podatnik nie osiągnął w danym roku podatkowym żadnych przychodów z działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, to może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Pozwala na to art. 6 ust. 8 updof. Na podstawie tego przepisu jeżeli jeden z małżonków wybrał opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym, ale przez cały rok nie uzyskał takich przychodów, to ma prawo za ten rok do wspólnego rozliczenia z małżonkiem. To oznacza, że w przedstawionej sytuacji podatniczka może rozliczyć się wspólnie z mężem, ponieważ z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym nie osiągnęła w 2024 r. żadnych przychodów.
Czy wynajem mieszkania wyklucza możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej?
Problem
W 2024 r. sprzedałam działkę budowlaną. Na początku 2025 r. kupiłam z tych środków mieszkanie. W związku z tym zamierzam skorzystać z ulgi mieszkaniowej. W drugiej połowie 2025 r. muszę wyjechać na 3 miesiące za granicę. Czy jeżeli wynajmę mieszkanie na ten czas, to nadal mam prawo do ulgi mieszkaniowej?
Rada
Wynajem przez podatniczkę mieszkania nabytego na początku 2025 r. nie spowoduje utraty prawa do ulgi mieszkaniowej. Podatniczka może z niej skorzystać w zeznaniu PIT-39 składanym za 2024 r.
Uzasadnienie
Podatnik może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jeżeli nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym zbył nieruchomość, przychód uzyskany z tego tytułu przeznaczy na własne cele mieszkaniowe. Za wydatek na własne cele mieszkaniowe uznaje się m.in. wydatek poniesiony na nabycie lokalu mieszkalnego. Przepisy updof nie określają, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Ważne jest, aby podatnik zamieszkiwał w tym lokalu i realizował w nim swoje potrzeby mieszkaniowe. Jeżeli zatem podatniczka mieszka w nabytym mieszkaniu od momentu, kiedy je kupiła, to fakt wynajęcia tego lokalu na kilka miesięcy w związku z planowanym wyjazdem za granicę nie przekreśli jej prawa do ulgi mieszkaniowej. Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 stycznia 2025 r., sygn. 0112-KDSL1-2.4011.647.2024.2.MO, czytamy, że:
Podsumowując, wynajmowanie lokalu mieszkalnego (nieruchomości 2) nie powoduje utraty możliwości skorzystania przez Panią z tzw. ulgi mieszkaniowej, w przypadku, gdy mieszkanie nabyte zostało w celu realizacji Pani własnych celów mieszkaniowych. Decydujące jest to, że mieszkała Pani w nabytym lokalu mieszkalnym i realizowała oraz zaspokajała w nim własne cele mieszkaniowe.
Autor: Katarzyna Wojciechowska
Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym raporcie Monitora księgowego nr 4/2025 r.
