Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.734.2024.3.AW
W zakresie ryczałtu od dochodów spółek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2024 roku, wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ryczałtu od dochodów spółek. Uzupełnili go Państwo pismem z 7 stycznia 2025 r. – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A Spółka Jawna (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) to spółka jawna będąca polskim rezydent podatkowym. Wspólnikami Wnioskodawcy (dalej: „Wspólnicy”) są osoby fizyczne:
-Pani A. H.,
-Pan W. K.
Dnia 30 października 2024 r. w ramach aktu notarialnego Wnioskodawca został przekształcony w spółkę z o.o. Do dnia złożenia niniejszego wniosku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego jeszcze nie dokonano. O nowych danych Spółki Organ zostanie poinformowany na bieżąco.
W związku z dokonanym przekształceniem Wnioskodawca zamierza wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek - Estoński CIT, o którym mowa w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „CITu”). Spółka spełniać będzie wszystkie wymogi do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w myśl ww. przepisów.
Przedmiot działalności Spółki wg kodów PKD jest następujący:
(…)
W praktyce Wnioskodawca (…) zajmuje się handlem (…). Wnioskodawca działa jako pełnoprawny i samodzielny importer, sprowadzając towar z różnych stron świata. Oferta Wnioskodawcy jest skierowana do hurtowni spożywczych, firm (…) oraz sieci handlowych tworzących marki własne. Oferujemy zarówno ilości detaliczne, jak i hurtowe.
W związku z planowaną zmianą formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek Wnioskodawca powziął wątpliwości w następujących kwestiach:
Wynajem nieruchomości i nakłady w obcym środku trwałym
Wnioskodawca prowadzi swoją działalność gospodarczą w oparciu o zatrudnionych pracowników, własne narzędzia i środki trwałe. Wyjątkiem są jedynie dwie nieruchomości, które Spółka wynajmuje:
1.Nieruchomość przy ul. (…) w (…) (dalej: „Nieruchomość I”),
2.Nieruchomość przy ul. (…) w (…) (dalej: „Nieruchomość II”), łącznie zwanymi dalej „Nieruchomościami”.
Ad. Nieruchomość I
Na Nieruchomość I składa się powierzchnia biurowa i magazynowo-produkcyjna:
-lokal B o powierzchni (…) m2 oraz
-lokal C o powierzchni (…) m2.
Nieruchomość I jest wynajmowana na rzecz Wnioskodawcy na podstawie umowy najmu z dnia 10 lutego 2022 r. Wynajmującym jest Pani A. H.- wspólnik Wnioskodawcy. Umowa została zwarta na czas nieokreślony.
W tym miejscu należy dodać, że Nieruchomość I jest nieprzerwanie wynajmowana przez Wnioskodawcę od 2005 r., kiedy właścicielem Nieruchomości I była jeszcze Pani J. H., matka jednego ze Wspólników Wnioskodawcy. Wynika to z faktu, że Nieruchomość I stanowiła składnik majątku rodziny Wspólnika niezależnie od prowadzonej tam działalności gospodarczej.
Ad. Nieruchomość II
Na Nieruchomość II składa lokal magazynowo-produkcyjny o powierzchni (…) m2, plac przed lokalem o powierzchni (…) m2 oraz wiata (…) m2. Nieruchomość II jest wynajmowana na rzecz Wnioskodawcy na podstawie umowy najmu z dnia 1 września 2023 r. Wynajmującymi są:
-Pani J. H. - Matka jednego ze Wspólników Wnioskodawcy,
-Pani I. K.- córka Wspólników Wnioskodawcy,
-Pani A. H.- Wspólnik Wnioskodawcy.
Umowa została zwarta na czas nieokreślony.
Nieruchomość II była już wynajmowana na rzecz Spółki, a wcześniej jeszcze jej Wspólników (przed założeniem wspólnie Spółki w obecnej formie), w latach 1992-2004. Z uwagi na zwiększenie rozmiarów działalności Spółki, miejsce prowadzenia działalności zostało przeniesione do Nieruchomości I. Obecnie Spółka zamierza prowadzić część działalności gospodarczej również na terenie Nieruchomości II.
Z uwagi na stan Nieruchomości II, Wnioskodawca ponosi obecnie nakłady na tę nieruchomość w postaci remontu, dostosowując ją do swoich potrzeb. Nakłady te stanowią dla Wnioskodawcy inwestycję w obcym środku trwałym. Kwestie związane z nakładami na Nieruchomość II nie zostały uregulowane w umowie najmu, przez ich ewentualne rozliczenie będzie dokonywane na zasadach ogólnych wynikających z Kodeksu Cywilnego. W praktyce po zakończeniu umowy najmu Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do wynagrodzenia z tytułu poniesionych nakładów.
Jak wynika z powyższego, stroną umów najmu obu Nieruchomości są podmioty powiązane z Wnioskodawcą. Fakt powiązania Wnioskodawcy z tymi osobami nie ma jednak wpływu na ustalone przez nie warunki, gdyż są one dostosowane do warunków rynkowych panujących na rynku nieruchomości w (…) i (…).
Wypłacane na rzecz wynajmujących wynagrodzenie w postaci czynszu z tytułu zawartej umowy najmu Nieruchomości nie będzie zatem służyło rozdysponowaniu majątku Wnioskodawcy na rzecz podmiotów powiązanych.
Członek zarządu niebędący wspólnikiem
Wnioskodawca planuje powołać członka zarządu, który nie będzie posiadał udziałów w spółce Wnioskodawcy (dalej: „Członek zarządu”). Osoba będąca Członkiem zarządu nie jest członkiem rodziny Wspólników.
Z tytułu pełnionej funkcji Członek zarządu będzie otrzymywał wynagrodzenie, które będzie przekraczało pięciokrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez Wnioskodawcę z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz pięciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z 7 stycznia 2025 r. wskazali Państwo, że z dniem 2 stycznia 2025 r. Wnioskodawca został wpisany do KRS jako (…) Sp. z o.o.
Ponadto, doprecyzowali Państwo opis zdarzenia przyszłego w następujący sposób:
1)Na pytanie: Czy Spółka posiada i w momencie rozpoczęcia działalności posiadała niezbędne składniki majątku, pozwalające na prowadzenie działalności gospodarczej (jeżeli tak, prosimy o wskazanie tych składników np. środki trwałe, samochody, maszyny, urządzenia, wyposażenie, itp.)? Czy Spółka jest właścicielem tych składników majątku?
Udzielono odpowiedzi: Tak, Spółka posiada niezbędne składniki majątku, które pozwalają na prowadzenie działalności gospodarczej. Na dzień sporządzenia niniejszego uzupełnienia są to między innymi:
-wózki unoszące z dyszlem,
-chłodnia,
-głowica etykietująca ze stelażem,
-pionowa prasa belująca (…),
-serwer - szafa i akcesoria,
-automat czyszczący,
-zestaw formujący,
-drukarki fiskalne,
-datowniki,
-zestawy formujące,
-maszyny pakujące,
-dozownik do pakowania,
-linia pakująca (…),
-sprężarka śrubowa z oprzyrządowaniem,
-rampa przeładunkowa hydrauliczna,
-wózki widłowe,
-wózek niskiego unoszenia,
-samochody ciężarowe, samochody osobowe,
-regały paletowe magazynowe,
-zamiatarka z trakcją,
-szorowarka (...),
-zestawy komputerowe,
-laptopy z oprzyrządowaniem,
-telefony komórkowe,
-drukarki,
-licencje do programów komputerowych,
-projekty graficzne logo opakowań,
-zestaw do monitoringu,
-przenośnik taśmowy,
Spółka jest właścicielem wymienionych składników.
2)Na pytanie: Czy i w jaki dokładnie sposób Wspólnicy Spółki zadbali o jej wyposażenie w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej?
Udzielono odpowiedzi: Tak. Jak wskazano w treści wniosku, Spółka prowadzi działalność nieprzerwanie od 1991 roku:
-początkowo w formie indywidualnej działalności gospodarczej (…),
-następnie jako (…) S.C.
-dalej - jako spółka jawna.
W międzyczasie firma sukcesywnie się rozwijała, przez co była na bieżąco wyposażana przez właściciela (potem właścicieli/Wspólników) w składniki majątku niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce było to nabywanie środków trwałych, wyposażenia oraz towarów, adekwatnie do wielkości prowadzonej działalność gospodarczej. Obecny stan wyposażenia Spółki odzwierciedla odpowiedź na pytanie nr 1.
3) Na pytanie: W przypadku, gdyby Państwo wskazali, że Spółka nie posiada takich składników majątku, prosimy o doprecyzowanie, w jaki sposób Spółka prowadzi działalność gospodarczą?
Udzielono odpowiedzi: Nie dotyczy.
4)Na pytanie: Czy wynajmowanie przez Państwa Nieruchomości I oraz Nieruchomości II są niezbędne do prowadzenia przez Państwa działalności gospodarczej? Jeżeli, tak to proszę opisać w jaki sposób.
Udzielono odpowiedzi: Tak. Wynajmowane nieruchomości są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej Spółki.
Z uwagi na stale rosnącą skalę działalności Spółki konieczne jest pozyskiwanie dodatkowych, odpowiednio przystosowanych powierzchni na których możliwe będzie prowadzenie działalności. Obecnie prowadzenie firmy w tej formie jedynie na terenie Nieruchomości I staje się niemożliwe i może prowadzić do sztucznego ograniczenia obrotów Spółki, z uwagi na warunku lokalowe.
5)Na pytanie: Czy ww. Nieruchomości I i II kiedykolwiek stanowiły środki trwałe Państwa Spółki i zostały z niej wycofane? Jeżeli, tak to kiedy i dlaczego zostały wycofane?
Udzielono odpowiedzi: Nieruchomości I i II nigdy nie były środkami trwałymi w Spółce.
6)Na pytanie: Jakie przesłanki biznesowe/ekonomiczne i potrzeby Spółki stoją za zamiarem wynajmowania Nieruchomości I?
Udzielono odpowiedzi: Obecnie, po 20 latach przystosowywania Nieruchomości I potrzeb Spółki i związanych z nimi obowiązującymi przepisami, nie ma możliwości wynajęcia innych nieruchomości o podobnych parametrach na rynku, na którym funkcjonuje Spółka. Stąd też kontynuacja wynajmu Nieruchomości I jest uzasadniona ze względów biznesowych.
7)Na pytanie: Jakie przesłanki biznesowe/ekonomiczne i potrzeby Spółki stoją za zamiarem wynajmowania i ponoszenia nakładów na Nieruchomość II, skoro wskazali Państwo we wniosku, że miejsce prowadzenia działalności zostało przeniesione do Nieruchomości I w związku z rozwojem działalności?
Udzielono odpowiedzi: Powyższe wynika z kilku przesłanek:
a)w Nieruchomości I jest już za mało miejsca na stale rozwijającą się działalność Spółki,
b)obowiązujące przepisy pożarowe oraz dotyczące składowania alergenów (wynika to również z wymagań odbiorców) zmuszają Spółkę do ścisłego rozdzielenia składowania niektórych surowców.
Początkowo firma (obecnie Spółka) zaczynała działalność na niewielkiej przestrzeni na terenie Nieruchomości II, będącej własnością rodziców jednego ze wspólników, z pomocą jednej maszyny o ówczesnej wartości (…) zł. W następnych latach powiększała wynajmowaną powierzchnię, ponosząc nakłady finansowe rozłożone w czasie, aby móc dostosować pomieszczenia do zmieniających się przepisów i wymagań sanitarnych, socjalnych, pożarowych. Wymogi prawne były wygórowane, gdyż Spółka prowadzi działalność w branży spożywczej. W konsekwencji Spółka musiała dostosować powierzchnię do zmieniających się potrzeb firmy, przy maksymalnym rozłożeniu w czasie nakładów, ponieważ w firmie handlowej najważniejsze były środki obrotowe. Z czasem jednak Nieruchomość II stała się niewystarczająca, stąd działalność została przeniesiona do Nieruchomości I.
Obecnie skala działalności gospodarczej Spółki jest tak duża, że wymaga prowadzenia na terenie Nieruchomości I i dodatkowo w innym, właściwie dostosowanym miejscu. Docelowo takim miejscem będzie Nieruchomości II.
8)Na pytanie: Czy posiadają lub wynajmują Państwo jeszcze inne Nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej? Jeżeli tak, jakie?
Udzielono odpowiedzi: Tak. Od kwietnia 2024 r. Spółka wynajmuje przejściowo miejsca paletowe, co jest związane ze specyfiką branży, tj. handlem (...) w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
9)Na pytanie: Czy Nieruchomość I oraz Nieruchomość II były lub będą wynajmowane na rzecz innych podmiotów niż Wnioskodawca? Jeżeli, tak to jakich?
Udzielono odpowiedzi: Nieruchomość I nigdy nie była wynajmowana innym podmiotom, działalność prowadzi tam Spółka nieprzerwanie od 2005 r. do teraz.
Nieruchomość II, w czasie kiedy spółka przeniosła działalność na teren Nieruchomości I, przez większość czasu nie była wynajmowana. Ostanie kilka lat była wynajmowana firmie (…) - firmie niepowiązanej, produkującej środki utrzymania czystości.
W związku z przeprowadzoną analizą porównawczą rynku, która wykazała, że na rynku dostępne są tylko podobne nieruchomości wymagające remontu i dostosowania do potrzeb Spółki, została podjęta decyzja o najmie Nieruchomości II i dokonaniu jej remontu. Postanowienia umowy najmu są korzystne dla Spółki - umowa gwarantuje długoletni wynajem i zapewnia bezpieczeństwo obrotu gospodarczego w tej lokalizacji.
10)Na pytanie: Czy wskazaną we wniosku Nieruchomość I oraz Nieruchomość II Wspólnik oraz osoby powiązane ze Wspólnikami Wnioskodawcy wynajmują na rzecz Państwa Spółki w ramach tzw. „najmu prywatnego”, opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
Udzielono odpowiedzi: Tak zarówno Nieruchomość I jak i Nieruchomość II są wynajmowane przez wszystkie osoby w ramach najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
11)Na pytanie: Czy Wspólnik oraz osoby powiązane ze Wspólnikami Wnioskodawcy, od których wynajmujecie Państwo Nieruchomość I oraz Nieruchomość II prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze?
Udzielono odpowiedzi: Żaden ze Wspólników ani osób powiązanych nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej.
12)Na pytanie: Jeżeli tak, to od kiedy i na jakich zasadach opodatkowane są jednoosobowe działalności gospodarcze Wspólnika oraz osób powiązanych ze Wspólnikami Wnioskodawcy, (czy są opodatkowanie na zasadach ogólnych, wg stawki liniowej, czy też ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych)?
Udzielono odpowiedzi: Nie dotyczy.
13)Na pytanie: Czy zakres prowadzonych przez Wspólników jednoosobowych działalności gospodarczych pokrywa się/będzie pokrywał się w całości z zakresem działalności prowadzonej przez Państwa, czy też obejmuje/będzie obejmował inny zakres? Jaki?
Udzielono odpowiedzi: Nie dotyczy.
14)Na pytanie: Czy Wspólnik oraz osób powiązanych ze Wspólnikami Wnioskodawcy zamierzają zmienić formę opodatkowania na inna jaką) i kiedy?
Udzielono odpowiedzi: Nie, Wspólnicy i osoby powiązane ze Wspólnikami Wnioskodawcy nie zamierzają zmieniać formy opodatkowania.
15)Na pytanie: Jakie konkretnie nakłady poniosą Państwo na Nieruchomość II w postaci remontu? Proszę wskazać.
Udzielono odpowiedzi, że nakłady Spółki na Nieruchomość II będą następujące:
-wymiana okien, drzwi i bram garażowych na szczelne,
-wymiana dachu,
-budowa zmywalnych posadzek,
-stworzenie pomieszczeń socjalnych i biurowych,
-stworzenie spersonalizowanego układu pomieszczeń- wydzielenie pomieszczeń na poszczególne produkty,
-adaptacja dotychczas nieprzystosowanych przestrzeni,
-wymiana oraz budowa wszystkich instalacji: gazowej, elektrycznej, wodnej, grzewczej, kanalizacji sanitarnej, teletechnicznej (Internet i sieć komputerowa), alarmowej i monitoringu,
-dostosowanie powierzchni Nieruchomości II do obowiązujących przepisów sanitarnych i innych.
Ww. nakłady wynikają z faktu, że przez 15 lat Nieruchomość była niewykorzystywana, a następnie była przedmiotem najmu na rzecz (…) - firmie niepowiązanej, produkującej środki utrzymania czystości. W konsekwencji Nieruchomość uległa częściowej degradacji.
16)Na pytanie: Dlaczego Wynajmujący nie ponoszą nakładów na Nieruchomość II we własnym zakresie?
Udzielono odpowiedzi: Wynajmujący nie posiadają środków ani wiedzy specjalistycznej pozwalającej na dokonanie właściwej adaptacji budynku do działalności Spółki.
17)Na pytanie: Czy ponoszone przez Państwa nakłady na Nieruchomość II są niezbędne do prowadzenia przez Państwa działalności gospodarczej? Jeżeli, tak to proszę opisać w jaki sposób.
Udzielono odpowiedzi: Tak. Jak już wskazano w poprzednich odpowiedziach, Spółka w związku z rozwojem sprzedaży potrzebuje dodatkowej powierzchni magazynowej. Dostępne na rynku wynajmu nieruchomości nie spełniają żadnych wymagań dotyczących przepisów, głównie sanitarnych dotyczących branży spożywczej np. szczelność ,HACAP, kryterium skażenia krzyżowego.
W związku z rozwojem firmy (podwojeniem obrotów w ciągu ostatnich 3 lat) i ciągłym brakiem miejsca magazynowego Spółka jest zmuszana do ponoszenia ciągle nowych nakładów i powiększania powierzchni niezbędnej do składowania i paczkowania nowych produktów.
18)Na pytanie: Jakie dokładnie czynności/zadania będą wykonywane przez członka zarządu spółki za które będzie otrzymywał wynagrodzenie? Czy wynagrodzenie to będzie ustalone z zasadami rynkowymi?
Udzielono odpowiedzi, że członek zarządu będzie zajmował się sprawami Spółki związanymi z obrotem handlowym. W zakres jego obowiązku wejdą:
-opracowywanie strategii sprzedaży i dystrybucji produktów Spółki,
-wyznaczanie i kontrola realizacji celów sprzedażowych,
-prowadzenie negocjacji z klientami i partnerami biznesowymi Spółki, zawieranie umów w imieniu Spółki,
-budowanie i utrzymywanie długofalowych relacji z klientami oraz kontrahentami,
-udział w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki cenowej i strategii promocji,
-reprezentowanie Spółki w targach, konferencjach i innych wydarzeniach branżowych,
-monitorowanie przestrzegania standardów jakości oraz etyki biznesowej w Spółce.
Wynagrodzenie członka zarządu będzie ustalane na zasadach rynkowych, właściwych dla branży, w której funkcjonuje Spółka.
Pytania
1. Czy wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy Wnioskodawcą a wynajmującymi z tytułu wynajmu Nieruchomości I będącej własnością podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą będzie stanowić tzw. ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 CITu i stanowić dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy?
2.Czy wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy Wnioskodawcą a wynajmującymi z tytułu wynajmu Nieruchomości II będącej własnością podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą będzie stanowić tzw. ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 CITu i stanowić dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy?
3.Czy amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym w postaci nakładów dokonanych w Nieruchomości II będzie stanowić tzw. ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 CITu i stanowić dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy?
4. Czy wynagrodzenie wypłacane na rzecz Członka zarządu opisane w opisie zdarzenia przyszłego będzie stanowiło tzw. ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 CITu i stanowić dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1.
Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy Spółką a Wynajmującymi z tytułu wynajmu Nieruchomości I nie będzie stanowić tzw. ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „CITu”) i nie będzie podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
W myśl art. 28m ust. 1 CITu:
1) Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający: (…)
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
Z kolei zgodnie z art. 28m ust. 3 CITu:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności: (…)
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
Z kolei zgodnie z art. 11c ust. 1 CITu:
Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Jak wynika z powyższego, przesłanką wystąpienia ukrytego zysku w przypadku umowy najmu z podmiotami powiązanymi z Wnioskodawcą jest:
-związanie tego świadczenia z prawem do udziału w zysku,
-ustalenie warunków najmu na zasadach nierynkowych.
Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie wypłacane na rzecz Wynajmujących z tytułu najmu Nieruchomości I nie może być klasyfikowane jako ukryty zysk, ponieważ:
-nie ma związku z prawem do udziału w zysku,
-wynagrodzenie za wynajem Nieruchomości I będzie ustalone pomiędzy Spółką a wspólnikami na zasadach rynkowych. W związku z powyższym nie wystąpi nadwyżka wartości rynkowej transakcji ponad ustaloną pomiędzy podmiotami powiązanymi cenę transakcji, która podlega opodatkowaniu jako tzw. ukryte zyski, ponieważ ustalona pomiędzy podmiotami powiązanymi cena nie będzie niższa lub wyższa niż wartość rynkowa tej transakcji.
Wnioskodawca również zauważa, że w praktyce Organu wykształcone zostało również stanowisko, zgodnie z którym w relacji spółka - podmiot powiązany istotne jest to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości) – tak przykładowo interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.611.2023.1.DP.
W tym zakresie należy wskazać, że wynajem Nieruchomości nie jest spowodowany brakiem właściwego wyposażenia spółki. Takie działanie wynika z faktu, że Wnioskodawca wynajmował Nieruchomość I na długo jeszcze przed przekształceniem, tj, od 2005 r. Nieruchomość ta nigdy nie stanowiła środka trwałego Wnioskodawcy i nie została wycofane z działalności Spółki przed zmianą formy prawnej. Opisana Nieruchomość I stanowiła zawsze składnik majątku podmiotów wskazanych w zdarzeniu przyszłym.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Ad 2.
Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy Spółką a Wynajmującymi z tytułu wynajmu Nieruchomości II nie będzie stanowić tzw. ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 CITu i nie będzie podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Biorąc pod uwagę przepisy przytoczone w Ad 1., zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie wypłacane na rzecz Wynajmujących z tytułu najmu Nieruchomości II nie może być klasyfikowane jako ukryty zysk, ponieważ:
-nie ma związku z prawem do udziału w zysku,
-wynagrodzenie za wynajem Nieruchomości II będzie ustalone pomiędzy Spółką a wynajmującymi na zasadach rynkowych. W związku z powyższym nie wystąpi nadwyżka wartości rynkowej transakcji ponad ustaloną pomiędzy podmiotami powiązanymi cenę transakcji, która podlega opodatkowaniu jako tzw. ukryte zyski, ponieważ ustalona pomiędzy podmiotami powiązanymi cena nie będzie niższa lub wyższa niż wartość rynkowa tej transakcji.
Należy również wskazać, że wynajem Nieruchomości II nie jest spowodowany brakiem właściwego wyposażenia Spółki. Takie działanie wynika z faktu, że Wnioskodawca wynajmował Nieruchomość II niemal od samego początku swojej działalności, tj. 1992 r. Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zamierza ponownie dostosować Nieruchomość II do swojej dzielności gospodarczej. Nieruchomość II nigdy nie stanowiła środka trwałego Wnioskodawcy i nie została wycofana z działalności Spółki przed zmianą formy prawnej.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Ad 3.
Zdaniem Wnioskodawcy, amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym w postaci nakładów dokonanych w Nieruchomości II nie będzie stanowić tzw. ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 CITu i nie będzie stanowić dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy.
Biorąc pod uwagę przepisy przytoczone w pkt 1 inwestycja w obcym środku trwałym oraz związane z nim dokonywane odpisy amortyzacyjne nie spełniają definicji ukrytego zysku. Nie mają bowiem związku z prawem do udziału w zysku. Co więcej, nakłady inwestycyjne poniesione na Nieruchomość II w przypadku rozwiązania umowy najmu mogą zostać rozliczone z wynajmującym na zasadach ogólnych, stąd też po stronie Spółki ani podmiotów powiązanych nie powstanie dodatkowe przysporzenie majątkowe.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Ad 4.
Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie otrzymywane przez Członka zarządu nie będzie tzw. ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 CITu i nie stanowić dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy.
Krąg osób, których świadczenia otrzymywane od spółki opodatkowanej estońskim CIT ustawodawca opodatkował dodatkowo ukrytym zyskiem, określa art. 28m ust. 3 CITu:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności: (…)
Jak wynika z powyższego, ukryty zysk obejmuje świadczenia wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem pośrednim i bezpośrednim jest wspólnik spółki, podmiot powiązany z tym wspólnikiem oraz podmiot powiązany z podatnikiem.
Powiązania w myśl ustawy o CIT określa się na podstawie przepisów o cenach transferowych (ustawa wprowadzająca estoński CIT nie wykluczyła stosowania rozdziału 1a wobec „podatników estońskich”). Zgodnie ze słowniczkiem zawartym w rozdziale o cenach transferowych w art. 11a ust. 1 CITu:
1. Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:
4) podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
(…)
Kwestia wywierania znaczącego wpływu została uściślona w art. 11 ust. 2 CITu:
2. Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:
1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
a) udziałów w kapitale lub
b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,
2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji
gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub (...)
Jak wynika z powyższego, podmiotem powiązanym (poprzez wywieranie znaczącego wpływu) wobec spółki może być członek zarządu – posiada on bowiem faktyczną zdolność na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez Spółkę. Spełniona w tym przypadku zostaje zatem przesłanka powiązania członka zarządu z podatnikiem.
Należy jednak zwrócić uwagę, że świadczenie stanowiące ukryty zysk to świadczenie, które jest „wykonane w związku z prawem do udziału w zysku”. Wynagrodzenie członka zarządu niebędącego wspólnikiem nie stanowi takiego świadczenia. Zatem druga przesłanka wystąpienia ukrytego zysku nie zostaje spełniona.
W konsekwencji świadczenie wypłacane na rzecz Członka zarządu Wnioskodawcy, w tym wypadku nie znajdzie również zastosowanie limit, o którym art. 28m ust. 4 CITu.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny Państwa stanowiska w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 4 podzielając w pełni Państwa stanowisko w tym zakresie.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej do pytań oznaczonych we wniosku Nr 1, Nr 2, Nr 3
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
1. Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT stanowi, że:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2)świadczenia wykonane na rzecz:
a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8)wydatki na reprezentację;
9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W myśl art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Stosownie do postanowień art. 28o ust. 1 ustawy CIT:
Ryczałt wynosi:
10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;
20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika/podmiotu powiązanego przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Zatem, dla podatnika ukryte zyski stanowić będą wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem/wspólnikiem.
Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:
Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
ten sam inny podmiot lub
małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
W świetle art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:
Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:
1)posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
a)udziałów w kapitale lub
b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,
2)faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
3)pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie pytań Nr 1-3 jest kwestia ustalenia:
- czy wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy Wnioskodawcą a wynajmującymi z tytułu wynajmu Nieruchomości I będącej własnością podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą będzie stanowić tzw. ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i stanowić dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy;
- czy wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy Wnioskodawcą a wynajmującymi z tytułu wynajmu Nieruchomości II będącej własnością podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą będzie stanowić tzw. ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i stanowić dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy;
- czy amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym w postaci nakładów dokonanych w Nieruchomości II będzie stanowić tzw. ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i stanowić dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy.
Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
Z kolei przez ukryte zyski (co wynika z powołanego art. 28m ust. 3 ustawy CIT) rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem albo wspólnikiem.
Wskazać należy, że w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT ustawodawca przykładowo wymienia niektóre kategorie ukrytych zysków, jednak należy podkreślić, że katalog ukrytych zysków ma otwarty charakter zatem wyszczególnienie części z nich w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie oznacza że są to jedyne kategorie dochodu uznane za ukryte zyski.
Przykładem transakcji traktowanej jako dochód z tytułu ukrytych zysków jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści przepisu wynika zatem, że wszystko, co przewyższa wartość rynkową transakcji, stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.
Jednocześnie zauważyć należy, że ustawodawca dokonał także pewnych wyłączeń z kategorii ukrytych zysków, które zostały określone w cyt. powyżej art. 28m ust. 4 ustawy CIT.
Z opisu sprawy wynika, że Wspólnicy wyposażyli Spółkę w składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast Nieruchomości umożliwiające prowadzenie biznesu udostępnili na podstawie umów najmu jeszcze przed wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Wspólnicy prowadzą działalność gospodarczą za pośrednictwem Spółki od 1991 roku. Przez niemalże cały ten okres, w różnych konfiguracjach Nieruchomości były wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółki. Nigdy jednak nie stanowiły własności Spółki.
Nieruchomość I jest wynajmowana na rzecz Wnioskodawcy na podstawie umowy najmu z dnia 10 lutego 2022 r. Wynajmującym jest Pani A. H.- wspólnik Wnioskodawcy. Umowa została zwarta na czas nieokreślony. Nieruchomość I jest nieprzerwanie wynajmowana przez Wnioskodawcę od 2005 r., kiedy właścicielem Nieruchomości I była jeszcze Pani J. H., matka jednego ze Wspólników Wnioskodawcy.
Po 20 latach przystosowywania Nieruchomości I potrzeb Spółki i związanych z nimi obowiązującymi przepisami, nie ma możliwości wynajęcia innych nieruchomości o podobnych parametrach na rynku, na którym funkcjonuje Spółka. Stąd też kontynuacja wynajmu Nieruchomości I jest uzasadniona ze względów biznesowych.
Obecnie Spółka zamierza prowadzić część działalności gospodarczej również na terenie Nieruchomości II, co jest związane z tym, że prowadzenie firmy jedynie na terenie Nieruchomości I staje się niemożliwe i może prowadzić do sztucznego ograniczenia obrotów Spółki, z uwagi na warunku lokalowe.
Z kolei, ponoszenie nakładów na Nieruchomość II związane jest z rozwojem firmy i ciągłym brakiem miejsca magazynowego, co sprawia że Spółka jest zmuszana do ponoszenia ciągle nowych nakładów i powiększania powierzchni niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej.
Ponadto, wskazujecie Państwo, że fakt powiązania Wnioskodawcy z Wynajmującymi (Wspólnikami) nie ma wpływu na ustalone przez strony warunki, gdyż są one dostosowane do warunków rynkowych panujących na rynku nieruchomości. Wypłacane na rzecz Wynajmujących wynagrodzenie w postaci czynszu z tytułu zawartej umowy najmu Nieruchomości nie będzie służyło rozdysponowaniu majątku Wnioskodawcy na rzecz podmiotów powiązanych.
Zatem, biorąc pod uwagę przywołane wyżej uregulowania prawne oraz opis sprawy stwierdzić należy, że wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy Wnioskodawcą a wynajmującymi z tytułu wynajmu Nieruchomości I oraz Nieruchomości II będących własnością podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą nie stanowi dla Wnioskodawcy dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT w zw. z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena, czy dochód z tytułu wskazanych we wniosku transakcji spełnia warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku, powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.
Zatem, zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem w zakresie pytań Nr 1 i 2, że wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy Spółką a Wynajmującymi z tytułu wynajmu Nieruchomości I oraz Nieruchomości II nie będzie stanowić tzw. ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i nie będzie podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Zgodzić się również należy z Państwa stanowiskiem w zakresie pytania Nr 3, że amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym w postaci nakładów dokonanych w Nieruchomości II nie będzie stanowić tzw. ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i nie będzie stanowić dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy.
Z opisu sprawy wynika, że ponoszone przez Spółkę nakłady na Nieruchomość II obejmują:
-wymianę okien, drzwi i bram garażowych na szczelne,
-wymianę dachu,
-budowę zmywalnych posadzek,
-stworzenie pomieszczeń socjalnych i biurowych,
-stworzenie spersonalizowanego układu pomieszczeń- wydzielenie pomieszczeń na poszczególne produkty,
-adaptację dotychczas nieprzystosowanych przestrzeni,
-wymianę oraz budowę wszystkich instalacji: gazowej, elektrycznej, wodnej, grzewczej, kanalizacji sanitarnej, teletechnicznej (Internet i sieć komputerowa), alarmowej i monitoringu,
-dostosowanie powierzchni Nieruchomości II do obowiązujących przepisów sanitarnych i innych.
Ponoszenie ww. nakładów wynika z faktu, że przez 15 lat Nieruchomość była niewykorzystywana, a następnie była przedmiotem najmu na rzecz firmy niepowiązanej, produkującej środki utrzymania czystości. W konsekwencji Nieruchomość uległa częściowej degradacji.
Wynajmujący nie jest w stanie ponosić nakładów na Nieruchomość II, gdyż nie posiada środków ani wiedzy specjalistycznej pozwalającej na dokonanie właściwej adaptacji budynku do działalności Spółki.
Zatem, z opisu sprawy wynika, że amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym w postaci nakładów dokonywanych przez Wnioskodawcę w Nieruchomości II jest uzasadniona w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej i nie ma związku z prawem do udziału w zyskach.
Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia:
- czy wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy Wnioskodawcą a wynajmującymi z tytułu wynajmu Nieruchomości I będącej własnością podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą będzie stanowić tzw. ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i stanowić dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy – jest prawidłowe;
- czy wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy Wnioskodawcą a wynajmującymi z tytułu wynajmu Nieruchomości II będącej własnością podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą będzie stanowić tzw. ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i stanowić dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy – jest prawidłowe;
- czy amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym w postaci nakładów dokonanych w Nieruchomości II będzie stanowić tzw. ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i stanowić dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy – jest prawidłowe;
- czy wynagrodzenie wypłacane na rzecz Członka zarządu opisane w opisie zdarzenia przyszłego będzie stanowiło tzw. ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i stanowić dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Wnioskodawcy – jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935 ze zm; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.