Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 lutego 2025 r., sygn. IV SA/Wr 304/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie: Asesor WSA Aneta Brzezińska, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca), Protokolant: Starszy referent Przemysław Pawłowski, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 23 stycznia 2025 r. sprawy ze skargi M. K. i P. K. na czynność Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Trzebnicy z dnia 17 kwietnia 2024 r. nr PCPR.ZRZiR.5106.360.2024 w przedmiocie negatywnej kwalifikacji do pełnienia funkcji zawodowej rodziny zastępczej stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności.
Uzasadnienie
W dniu 15 grudnia 2023 r. do Starostwa Powiatowego w Trzebnicy wpłynął wniosek P. K. i M. K., pełniących funkcję niezawodowej rodziny zastępczej, o zawarcie umowy o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej.
Pismem z dnia 5 stycznia 2024 r. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Trzebnicy poinformował zainteresowanych o braku możliwości zawarcia umowy o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej z uwagi na nieukończenie szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej lub prowadzonego przez ośrodek adopcyjny.
Następnie w dniu 17 stycznia 2024 r. wpłynął do PCPR wniosek P. K. i M. K. o skierowanie na szkolenie dla kandydatów do pełnienia funkcji zawodowej rodziny zastępczej.
W dniu 17 kwietnia Dyrektor PCPR poinformował zainteresowanych, że po przeprowadzeniu wstępnej kwalifikacji w formie wywiadu w dniu 2 lutego 2024 r. i uzupełnieniu wymaganej dokumentacji wydaje negatywną wstępną kwalifikację. Wskazano następujące przyczyny negatywnej kwalifikację i obszary wymagające poprawy:
1. Ograniczona możliwość współpracy na linii PCPR – rodzina zastępcza. Bardzo utrudniony jest kontakt w miejscu zamieszkania rodziny zastępczej. Brak możliwości wizyty pracowników PCPR w rodzinie zastępczej, bez wcześniejszego umówienia wizyty, powoduje brak możliwości oceny wykonywania opieki nad dziećmi, relacji panujących w rodzinie i całokształtu funkcjonowania rodziny. Pracownicy PCPR nie są wpuszczani do domu, co budzi niepokój odnośnie możliwości współpracy. Rodzina przebywa na terenie powiatu od 1 sierpnia 2023 r., a wcześniej zamieszkiwała na terenie różnych województw (wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego). Dla pełniejszego poznania rodziny ważne jest nawiązanie dobrego kontaktu.