Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 stycznia 2025 r., sygn. III SA/Gd 340/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Asesor WSA Adam Osik (spr.) Protokolant: Starszy asystent sędziego Robert Daduń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi M.G. na decyzję Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 23 kwietnia 2024 r., nr DEC/1953/2024 w przedmiocie skreślenia z listy studentów 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Rektora Uniwersytetu Gdańskiego na rzecz skarżącej M. G. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, decyzją z 23 kwietnia 2024 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 108 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity: Dz.U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.) – dalej w skrócie jako: "p.s.w.n." oraz § 57 ust. 1 i ust. 2 w związku z § 21 ust. 1 pkt 3 oraz w zw. z § 3 ust. 1 Regulaminu studiów Uniwersytetu Gdańskiego stanowiącego załącznik do uchwały nr 120/19 Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 26 września 2019 r. nr 120/19 w sprawie Regulaminu studiów Uniwersytetu Gdańskiego - zwanej w skrócie "Regulaminem studiów", skreślił M. G. w roku akademickim 2023/2024, z listy studentów kierunku Prawo (O) Wydziału Prawa i Administracji, studia niestacjonarne wieczorowe jednolite magisterskie, w przypadku stwierdzenia braku postępów w nauce z powodu niezaliczenia przedmiotu w semestrze powtarzanym przez studenta.
Organ wskazał, że w świetle przepisów przyjętych za podstawę rozstrzygnięcia właściwy prodziekan w drodze decyzji administracyjnej, skreśla studenta z listy studentów w przypadku braku postępów w nauce. W świetle § 57 ust. 1 i 5 Regulaminu studiów podstawą do stwierdzenia braku postępów w nauce może być niewypełnienie wszystkich obowiązków przewidzianych programem studiów w danym semestrze i warunkujących zaliczenie semestru, to jest uzyskanie wszystkich wymaganych zaliczeń, złożenie z ocena pozytywną wymaganych egzaminów, uzyskanie wymaganej liczby punktów ECTS i uzyskanie zakładanych efektów uczenia się. Student, który nie zaliczył przedmiotu w powtarzanym semestrze i w konsekwencji po raz kolejny nie zaliczył tego semestru, co do zasady podlega skreśleniu z listy studentów. Student może bowiem uzyskać tylko raz zgodę prodziekana na powtarzanie tego samego semestru, chyba że przyczyną kolejnego niezaliczenia semestru była długotrwała choroba lub inny wypadek losowy. M. G., studentka trzeciego semestru, kierunku Prawo niestacjonarne wieczorowe, nie uzyskała zaliczenia przedmiotów: Prawo cywilne I (wykład), Prawo karne (wykład), objętych zgodą na powtarzanie semestru, oraz Prawo administracyjne i Prawo Unii Europejskiej, wynikających z toku studiów.