Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 września 2024 r., sygn. II SA/Wa 1019/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Fularski, Sędzia WSA Iwona Maciejuk, Asesor WSA Mateusz Rogala (spr.), Protokolant specjalista Monika Gieroń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 września 2024 r. sprawy ze skargi P. W. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2022 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rozkazem personalnym z dnia [...] czerwca 2022 r. nr [...] Komendant Główny Policji, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm., powoływanej dalej jako k.p.a.), utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] kwietnia 2022 r. nr [...] zwalniający z dniem [...] kwietnia 2022 r. P. W. ze służby w Policji.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ podał, że wnioskiem z dnia [...] lutego 2022 r. Komendant Powiatowy Policji w [...] wystąpił do Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] o zwolnienie P. W. ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2023 r., poz. 171 ze zm.), tj. z uwagi na ważny interes służby. Jako przyczynę wniosku wskazano, że przeciwko policjantowi prowadzone jest postępowanie karne o sygn. akt [...], w toku którego w dniu [...] lutego 2022 r. Prokurator Prokuratury Rejonowej [...] delegowany do Prokuratury Okręgowej w [...] Wydział I Śledczy przedstawił P. W. zarzut, że: "w dniu [...] sierpnia 2018 r. w [...] i [...], będąc funkcjonariuszem publicznym w związku z zatrudnieniem na stanowisku funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w [...], wykonującym obowiązki służbowe na Posterunku Policji w [...], przekroczył swoje uprawnienia wynikające z ustawy o Policji, w ten sposób, że podczas interwencji przeprowadzonej wspólnie z funkcjonariuszem K. C. wobec M. A., w związku ze spożywaniem przez niego alkoholu w [...] w miejscu publicznym, działając wspólnie i w porozumieniu pozbawił go wolności, umieszczając w radiowozie oraz wywożąc, a następnie pozostawiając w miejscowości [...], czym działał na szkodę interesu prywatnego pokrzywdzonego oraz interesu publicznego w postaci gwarancji działania zgodnie z przepisami prawa, tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k. i art. 189 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k."