Zarządzanie ryzykiem podatkowym
Z mieniające się przepisy podatkowe, większe uprawnienia organów oraz rosnąca liczba kontroli sprawiają, że zarządzanie ryzykiem podatkowym i bezpieczeństwo podatkowe stają się kluczowymi elementami prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. To wszystko wymusza na przedsiębiorcach zwrócenie większej uwagi na dochowywanie należytej staranności w kwestiach podatkowych oraz lepsze dostosowanie się do nowych wymogów prawnych.
Eksperci MDDP odpowiadają na pytania uczestników szkoleń, które dotyczą szeroko pojętego bezpieczeństwa podatkowego: współczynnika VAT, wieloletniej korekty VAT, strategii podatkowej, odpowiedzialności spółki i członków zarządu oraz kontroli podatkowych.
O co pytają na szkoleniach
Współczynnik proporcji VAT
problem Czy podatnik powinien stosować współczynnik proporcji VAT w stosunku do wszystkich zakupów?
odpowiedź Nie. Pierwszeństwo ma zasada bezpośredniej alokacji, zgodnie z którą podatnik powinien dokonać kwalifikacji zakupów do kategorii związanych z czynnościami, które:
- dają prawo do odliczenia (co do zasady – z czynnościami opodatkowanymi VAT) oraz
- nie dają prawa do odliczenia (czynnościami zwolnionymi z podatku).
Jedynie w zakresie zakupów, w stosunku do których nie jest on w stanie dokonać alokacji bezpośredniej, stosuje współczynnik proporcji VAT.
problem W jaki sposób odliczyć VAT od samochodu, który służy spółce do działalności gospodarczej (zarówno opodatkowanej VAT, jak i zwolnionej z VAT) oraz do użytku prywatnego?