Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.600.2024.4.SP
Ustalenie, czy Spółka może zaliczyć wypłacone kwoty odsetek do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy Spółka może zaliczyć wypłacone kwoty odsetek do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka A. Sp. z o.o. świadczy usługi wynajmu powierzchni posiadanych budynków na cele działalności gospodarczej, prowadzonej przez inne podmioty.
Funkcję członka zarządu Spółki sprawuje udziałowiec, obywatel B., nierezydent, powołany do pełnionej funkcji na podstawie uchwały. Za wykonywaną funkcję członkowi zarządu zostało przyznane wynagrodzenie na podstawie podjętych uchwał wspólników w poszczególnych latach. Wynagrodzenie to nie zostało wypłacone niezwłocznie, ale po kilku latach kiedy sytuacja oraz płynność finansowa Spółki na to pozwoliła. Po wypłacie wynagrodzenia trudna sytuacja finansowa Spółki, brak możliwości uzyskania kredytu z banku oraz konieczność przeprowadzenia generalnych remontów posiadanych budynków zmusiły członka zarządu do udzielenia pożyczek Spółce. Od tych pozycji tj. od wynagrodzenia wypłaconego z dużym opóźnieniem, od pożyczek udzielonych Spółce naliczone zostały członkowi zarządu odsetki. Do tak naliczonych kwot odsetek za każdy rok zostały doliczone tzw. odsetki od odsetek jako dodatkowy dochód członka zarządu z inwestycji w nieruchomości Spółki tzn. od niewypłaconych kwot wcześniej naliczonych odsetek, pozostawionych do dyspozycji Spółki na czas modernizacji budynku oraz istniejących tam lokali. Odsetki od wynagrodzeń naliczone zostały za każdy rok od skumulowanego salda niewypłaconego wynagrodzenia na dzień 31.12. każdego roku przy zastosowaniu stopy procentowej uzgodnionej z udziałowcami. Podobnie kalkulowana była część odsetek od udzielonych pożyczek, na dzień 31.12 każdego roku lub do dnia spłaty pożyczki przez Spółkę. Dodatkowe odsetki od odsetek liczone są od istniejącego salda zadłużenia z tytułu naliczonych i nie wypłaconych odsetek członka zarządu na ostatni dzień 31.12 każdego roku, przy zastosowaniu oprocentowania również uzgodnionego uchwałą udziałowców.
Podsumowując, w chwili obecnej Spółka posiada zobowiązania wobec członka zarządu z tytułu naliczonych odsetek, na które składają się odsetki od udostępnionego kapitału w postaci niewypłaconych lub wypłaconych z kilkuletnim opóźnieniem wynagrodzeń, odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki od naliczonych oraz niewypłaconych wcześniej wspomnianych odsetek tzw. odsetki premium. W związku z tym, iż Spółka przygotowuje się do spłaty wspomnianych odsetek powstały wątpliwości dotyczące wysokości zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od planowanych wypłat, które musi odprowadzić jako płatnik. Spółka rozważa również możliwości zaliczenia wypłaconych kwot odsetek do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.
Pismem z 12 grudnia 2024 r. uzupełnili Państwo opis sprawy w następujący sposób:
Członek zarządu, który jest uprawniony do wypłaty przez Spółkę należnych mu odsetek jest obywatelem B. ze stolicą w C.
Członek Zarządu przedłożył Spółce A. Sp. z o.o. ważny certyfikat rezydencji potwierdzający jego miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium B.
Członek zarządu jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej.
Umowy pożyczki, jakie Członek Zarządu zawarł ze Spółką były przeznaczone na podstawowy cel działalności Spółki czyli remonty posiadanych nieruchomości, na co nie mogła Spółka zdobyć finansowania od banków na rynku. Środki pieniężne otrzymane od Członka Zarządu pochodziły z wypłaconych mu wynagrodzeń za pełnioną funkcję w Spółce i przeznaczone zostały tylko na podstawową działalność Spółki, czyli na opłacenie zakupionych materiałów remontowych oraz usług prac budowlanych niezbędnych do zmodernizowania nieruchomości.
Odsetki opisane we wniosku zostały naliczone w inny sposób niż wynika to z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Odsetki naliczone były od podstawy salda niewypłaconych wynagrodzeń za poszczególne lata oraz od salda udzielonych pożyczek według tej samej stopy, raz na koniec roku kalendarzowego. Wysokość tej stopy kształtowała się na różnym poziomie, w niektórych okresach była wyższa, w pewnych była niższa niż stopa odsetek ustawowych. Dodatkowo naliczone zostały od tych pozycji odsetek, odsetki premium, w wysokości stopy uzgodnionej z udziałowcami odpowiednimi uchwałami. Stopy procentowe dla odsetek premium są na znacznie mniejszym poziomie niż stopy dla niewypłaconych wynagrodzeń oraz pożyczek. Odsetki dla Członka Zarządu były wykazywane w księgach rachunkowych Spółki w jednej kwocie za dany rok, jako pozostałe zobowiązania do wypłaty w dogodnym finansowo dla Spółki okresie. Odsetki tak naliczane mają charakter tzw. investment income - dochodu z inwestycji, czyli dodatkowego dochodu Członka Zarządu za pozostawiony do dyspozycji Spółki kapitał w postaci niewypłaconych wynagrodzeń zaraz po podjęciu uchwał, udzielonych Spółce pożyczek oraz niewypłacaniu niezwłocznym odsetek za lata poprzednie. Niewypłacone Członkowi Zarządu kwoty z wcześniej wymienionych tytułów pozostały do dyspozycji Spółki na prowadzenie bieżącej i inwestycyjnej działalności Spółki. Wspominając o inwestycyjnej działalności mamy na myśli renowacje posiadanych budynków oraz lokali, które wykorzystywane są do prowadzenia podstawowej działalności Spółki tj. wynajmu powierzchni biurowych.
Przedmiotem zapytania są wszystkie wyżej wymienione odsetki, jako że były naliczane i uzgadniane z udziałowcami za dany rok w jednej kwocie i tak też będą wypłacane.
Pytania
1.Czy Spółka jest obowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy osób fizycznych od wypłaconych kwot odsetek członkowi zarządu z powołania, nierezydentowi, w wysokości 20%?
2.Czy Spółka wypłacone kwoty odsetek może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej?
Poniższa interpretacja dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytania nr 2. W pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 2
Kwoty wypłaconych odsetek brutto powinny zostać uznane jako koszty uzyskania przychodu, gdyż związane są ściśle z prowadzoną działalnością gospodarczą. Są kosztem wynagrodzenia za udostępniony Spółce kapitał na przeprowadzenie remontu posiadanych nieruchomości, które Spółka wykorzystuje do świadczenia usług wynajmu lokali. Koszty odsetek wypłaconych wspomnianym tytułem powinny być ujmowane jako koszty uzyskania przychodu do wysokości kwoty uregulowanej w art. 15c ustawy o podatku dochodowym osób prawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zasady kwalifikowania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT” lub „updop”).
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Konstrukcja tego przepisu daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ww. ustawy), pod warunkiem, że wykaże istnienie związku przyczynowego pomiędzy ich poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu. Dotyczy to zarówno takich wydatków, które bezpośrednio przekładają się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i tych, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione, jako zmierzające do ich osiągnięcia.
Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki, tj.:
- musi być poniesiony przez podatnika, czyli w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- musi być definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- winien pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- musi być poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- musi być właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Przesłankę celowości kosztu uważa się za spełnioną, gdy istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem danego kosztu a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Nie ma przy tym znaczenia, czy dany wydatek przyniósł oczekiwany skutek w postaci osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenie ich źródła. Istotne jest, czy w momencie jego ponoszenia podatnik mógł – obiektywnie oceniając – oczekiwać takiego efektu.
ustawodawca nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciami: „w celu” osiągnięcia przychodu, jak i „zachowanie” lub „zabezpieczenie” źródła przychodów.
Zgodnie z definicjami zawartymi w Słowniku języka polskiego PWN, pojęcie:
- „celowość” oznacza: „przydatność do jakichś potrzeb”, „świadome zmierzanie do celu”, „taki przebieg zjawisk, zdarzeń, działań ludzkich, jakby w swym rozwoju zmierzały one do określonego celu”,
- „zabezpieczyć” oznacza: „zapewnienie ochrony przed czymś niebezpiecznym lub szkodliwym”, „uczynienie bezpiecznym”, „zapewnienie utrzymania czegoś w dotychczasowym stanie”, „zapewnienie komuś środków do życia”, „zapewnienie zaspokojenia roszczenia lub wykonanie kary”, natomiast
- „zachować” oznacza: „pozostać w posiadaniu czegoś”, „dochować coś w niezmienionym stanie mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności”, „uchronić przed zapomnieniem”.
Bliżej zasadę celowości opisuje wyrok NSA z dnia 16 października 2012 r. sygn. akt II FSK 430/11, w którym stwierdzono: zwrot „w celu” oznacza, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym. Poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów. Wydatek należy oceniać mając na uwadze racjonalność określonego działania dla osiągnięcia przychodu. Poniesienie wydatku musi zatem być powiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, ukierunkowaną na uzyskanie przychodów; wydatek powinien, przynajmniej potencjalnie, wpływać na wielkość uzyskiwanych lub spodziewanych przychodów z tej działalności. Kosztowa kwalifikacja konkretnego wydatku u konkretnego podatnika musi więc uwzględniać charakter i profil prowadzonej działalności gospodarczej oraz ekonomiczną racjonalność poniesionego wydatku.
Zatem, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, której celem jest osiągnięcie przychodów bądź zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Jak wynika z treści wniosku, prowadzą Państwo działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni posiadanych budynków na cele działalności gospodarczej, prowadzonej przez inne podmioty. Funkcję członka zarządu Spółki sprawuje udziałowiec, obywatel B., nierezydent, powołany do pełnionej funkcji na podstawie uchwały. Za wykonywaną funkcję członkowi zarządu zostało przyznane wynagrodzenie na podstawie podjętych uchwał wspólników w poszczególnych latach. Wynagrodzenie zostało wypłacone z kilkuletnim opóźnieniem z powodu kondycji finansowej Spółki. Niewypłacone Członkowi Zarządu kwoty z wcześniej wymienionych tytułów pozostały do dyspozycji Spółki na prowadzenie bieżącej i inwestycyjnej działalności Spółki. Członek Zarządu udzielił Spółce pożyczek, które przeznaczone były na podstawowy cel działalności Spółki, tj. do przeprowadzenia wymaganych remontów nieruchomości. Spółka nie była w stanie uzyskać wymaganych środków w formie kredytu udzielonego przez bank. Od wynagrodzenia wypłaconego z opóźnieniem oraz od pożyczek udzielonych Spółce naliczono na rzecz Członka Zarządu odsetki. Do tych odsetek, za każdy rok doliczono tzw. odsetki od odsetek, jako dodatkowy dochód członka zarządu z inwestycji w nieruchomości Spółki, tzn. od niewypłaconych kwot wcześniej naliczonych odsetek, pozostawionych do dyspozycji Spółki na czas modernizacji budynku oraz istniejących tam lokali. Odsetki od wynagrodzeń naliczone zostały za każdy rok od skumulowanego salda niewypłaconego wynagrodzenia na dzień 31 grudnia każdego roku przy zastosowaniu stopy procentowej uzgodnionej z udziałowcami. Podobnie kalkulowana była część odsetek od udzielonych pożyczek, na dzień 31 grudnia każdego roku lub do dnia spłaty pożyczki przez Spółkę. Dodatkowe odsetki od odsetek liczone są od istniejącego salda zadłużenia z tytułu naliczonych i nie wypłaconych odsetek członka zarządu na ostatni dzień 31 grudnia każdego roku, przy zastosowaniu oprocentowania również uzgodnionego uchwałą udziałowców. W chwili obecnej Spółka posiada zobowiązania wobec Członka Zarządu z tytułu naliczonych odsetek, na które składają się odsetki od udostępnionego kapitału w postaci niewypłaconych lub wypłaconych z kilkuletnim opóźnieniem wynagrodzeń, odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki od naliczonych oraz niewypłaconych wcześniej wspomnianych odsetek tzw. odsetki premium. Spółka przygotowuje się do spłaty wymienionych powyżej odsetek.
Udzielenie pożyczek jest neutralne podatkowo dla stron umowy, ale odsetki z nimi związane do poniesienia których jest zobowiązany pożyczkobiorca, po spełnieniu określonych warunków mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Koszty pożyczki, tj. odsetki od pożyczki, mogą zatem być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ustalonym zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a lub art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy CIT.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o CIT:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) (…).
Natomiast w myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 57 updop:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodówniewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6,art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (…)
Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.)
Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.
Przepis art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT znajduje również zastosowanie do innych odsetek, w tym przypadku do wynikających z zaległości w wypłaconych wynagrodzeniach.
Mając na uwadze powyższe przepisy stwierdzić należy, że dla celów podatkowych za koszty uzyskania przychodów uznawane są wyłącznie zapłacone przez podatnika odsetki od zobowiązań (w tym pożyczek), pod warunkiem, że wiążą się one z jego przychodami. Obciążenie finansowe z tytułu odsetek musi być zatem faktycznie poniesione przez podatnika. W związku z tym, nie stanowią kosztów podatkowych spełniające warunek związku z przychodami odsetki naliczone, lecz niezapłacone lub umorzone. Zasada ta obowiązuje zarówno w przypadku odsetek od niewypłaconych albo wypłaconych z opóźnieniem wynagrodzeń dla Członka Zarządu, dla odsetek od udzielonych Spółce pożyczek oraz odsetek od naliczonych odsetek.
Zatem w świetle ww. przepisów podatkowych regulujących zaliczanie odsetek do kosztów uzyskania przychodów należy podkreślić, iż przy zaliczaniu odsetek do kosztów uzyskania przychodów musi być spełniony warunek, aby kredyt został zaciągnięty w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.
Dodatkowo, zgodnie z art. 15c ust. 1 ustawy CIT:
Podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty finansowania dłużnego w części, w jakiej nadwyżka kosztów finansowania dłużnego przekracza wyższą ze wskazanych kwot:
1) kwotę 3.000.000 zł albo
2) kwotę obliczoną według następującego wzoru:
[(P - Po) - (K - Am - Kfd)] x 30%
w którym poszczególne symbole oznaczają:
P - zsumowaną wartość przychodów ze wszystkich źródeł przychodów, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym,
Po - przychody o charakterze odsetkowym,
K - sumę kosztów uzyskania przychodów bez pomniejszeń wynikających z niniejszego ustępu,
Am - odpisy amortyzacyjne, o których mowa w art. 16a-16m, zaliczone w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów,
Kfd - zaliczone w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów koszty finansowania dłużnego nieuwzględnione w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przed dokonaniem pomniejszeń wynikających z niniejszego ustępu.
Na podstawie art. 15c ust. 1a ww. ustawy:
W przypadkugdy rok podatkowy podatnika jest dłuższy albo krótszy niż 12 miesięcy, kwotę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, oblicza się, mnożąc kwotę 250.000 zł przez liczbę rozpoczętych miesięcy roku podatkowego podatnika.
W myśl art. 15c ust. 3 powołanej ustawy:
Przez nadwyżkę kosztów finansowania dłużnego rozumie się kwotę, o jaką poniesione przez podatnika koszty finansowania dłużnego, podlegające zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, przewyższają uzyskane przez podatnika w tym roku podatkowym podlegające opodatkowaniu przychody o charakterze odsetkowym.
Zgodnie z art. 15c ust. 12 ustawy CIT:
Przez koszty finansowania dłużnego rozumie się wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów, w tym od podmiotów niepowiązanych, środków finansowych i z korzystaniem z tych środków, w szczególności odsetki, w tym skapitalizowane lub ujęte w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, opłaty, prowizje, premie, część odsetkową raty leasingowej, kary i opłaty za opóźnienie w zapłacie zobowiązań oraz koszty zabezpieczenia zobowiązań, w tym koszty pochodnych instrumentów finansowych, niezależnie na rzecz kogo zostały one poniesione.
Podkreślić należy, że treść powołanego wyżej art. 15c ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że katalog kosztów ujętych w definicji „kosztów finansowania dłużnego” ma charakter przykładowy, o czym świadczy użycie przez Ustawodawcę sformułowań „wszelkiego rodzaju koszty” oraz „w szczególności”.
Zgodnie z art. 15c ust. 18 ustawy CIT:
Koszty finansowania dłużnego wyłączone w roku podatkowym z kosztów uzyskania przychodów zgodnie z ust. 1 podlegają zaliczeniu do takich kosztów w następnych 5 latach podatkowych, zgodnie z zasadami określonymi w ust. 1-17 oraz w ramach obowiązujących w danym roku limitów wynikających z tych przepisów.
Zgodnie z opisem sprawy, odsetki opisane we wniosku zostały naliczone w inny sposób niż wynika to z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm., dalej: „KC”).
Zgodnie z art. 359 KC:
§ 1. Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.
§ 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych.
§ 21. Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne).
§ 22. Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.
§ 23. Postanowienia umowne nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych, także w razie dokonania wyboru prawa obcego. W takim przypadku stosuje się przepisy ustawy.
§ 3. (uchylony)
§ 4. Minister Sprawiedliwości ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", wysokość odsetek ustawowych.
Należy jednak mieć przy tym na uwadze treść art. 3531 KC, zgodnie z którym:
Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Państwa wątpliwości w sprawie dotyczą możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wskazanych we wniosku kwot odsetek.
Jak wskazano w opisie sprawy, odsetki jakie są Państwo zobowiązani zapłacić na rzecz Członka Zarządu wynikają z opóźnień w wypłacie wynagrodzenia, są związane z udzielonymi pożyczkami przez Członka Zarządu oraz powstały w wyniku naliczenia odsetek od zaległych odsetek. Wszystkie opisane we wniosku odsetki były naliczane i uzgadniane z udziałowcami za dany rok i w taki sposób będą wypłacane. Środki pochodzące z otrzymanych pożyczek oraz z należnych wynagrodzeń, które nie zostały wypłacone Członkowi Zarządu, lecz zostały zatrzymane w Spółce – zostały przeznaczone na bieżącą i inwestycyjną działalność gospodarczą, w tym na remonty nieruchomości, z których wynajmu Spółka czerpie przychody.
W związku z powyższym, należy zgodzić się z Państwem, że wymienione we wniosku koszty odsetek mogą stanowić dla Państwa koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop w związku z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Należy przy tym zaznaczyć, że powyższe stwierdzenie obowiązuje przy jednoczesnym stosowaniu innych regulacji ustawy o CIT, tzn. art. 15c ust. 1 i następne, który wskazuje sposób liczenia limitu kosztów finansowania dłużnego, jakie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów w danym roku podatkowym oraz przepisów Kodeksu cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem regulacji odnoszących się do dopuszczalnej wysokości odsetek maksymalnych (art. 359 KC).
Mając powyższe na uwadze Państwa stanowisko w zakresie pytanie nr 2 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 z późn. zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.