nauka
Część korepetycji jest z VAT, część bez
Zajęcia z muzyki, malarstwa, rysunku, szachów i gimnastyki nie należą – zdaniem fiskusa – do kształcenia powszechnego. Co innego korepetycje z matematyki, chemii czy fizyki. Te są bez podatku
Tak wynika z licznych interpretacji indywidualnych dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zestawienie wniosków, które z nich płyną, przedstawiamy w tabeli.
W każdej z nich chodzi o art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT. Zwalnia on z podatku usługi prywatnego nauczania na poziomach przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli. Muszą być więc spełnione łącznie dwie przesłanki: podmiotowa i przedmiotowa.
Tylko nauczyciel
Pierwsza z nich odnosi się do usługodawcy – musi to być nauczyciel, który działa na własny rachunek i własną odpowiedzialność (tj. we własnym imieniu).
W wydawanych interpretacjach dyrektor KIS wyjaśnia, że należy przez to rozumieć osobę, która ma i przekazuje wiedzę i umiejętności, ale nie musi być nauczycielem w rozumieniu ustawy – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 986).
Może to być zatem osoba, która ma wykształcenie kierunkowe (np. ukończone studia wyższe), jak również osoba mająca wiedzę i kwalifikacje nabyte w inny sposób – wyjaśnił dyrektor KIS m.in. w interpretacji z 9 stycznia 2025 r. (0113-KDIPT1-1.4012.809.2024.2.ŻR). Przykładowo może to być osoba, która ukończyła stosowny kurs kierunkowy, ma odpowiednią wiedzę, kwalifikacje, doświadczenie.
Co innego wynika jednak z nieprawomocnych orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Zdaniem sądów prawo do zwolnienia z VAT ma nie tylko nauczyciel z wykształceniem kierunkowym z danej dziedziny, bo brak wykształcenia kierunkowego w danej dziedzinie nie musi przesądzać o braku kwalifikacji do pełnienia roli nauczyciela.
Przykładem są wyroki WSA w Łodzi z 18 kwietnia 2024 r. (sygn. akt I SA/Łd 147/24), w Gliwicach z 6 lutego 2024 r. (I SA/Gl 267/23), we Wrocławiu z 24 stycznia 2024 r. (I SA/Wr 493/23).