Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 sierpnia 2024 r., sygn. III SA/Lu 318/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca), Sędziowie Asesor WSA Agnieszka Kosowska, Sędzia WSA Anna Strzelec, , po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia [...] marca 2024 r. nr [...] w przedmiocie długu celnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] marca 2024 r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w D. (dalej jako "skarżąca" lub "spółka") utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w B. P. (dalej jako "organ I instancji") z [...] listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie długu celnego .
Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie sprawy.
W dniu 2 czerwca 2021 r. w Oddziale Celnym w Koroszczynie działająca z upoważnienia skarżącej P. S.A. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzony z Rosji towar zadeklarowany jako drożdże nieaktywne przeznaczone na pasze (zgłoszenie celne nr [...]). Towar zaklasyfikowano do kodu Taric 2102 20 19 10 obejmującego: - Drożdże nieaktywne; pozostałe mikroorganizmy jednokomórkowe, martwe, - - Drożdże nieaktywne, - - - Pozostałe, - - - - Przeznaczone na pasze, ze stawką celną "erga omnes" 5,1%.
Organ celny pobrał próbki towaru. Próbka została przesłana do Centralnego Laboratorium Celno-Skarbowego M. Urzędu Celno-Skarbowego w W., celem ustalenia prawidłowej klasyfikacji taryfowej towaru. W sporządzonym w dniu 13 lipca 2021 r. sprawozdaniu z przeprowadzonych badań Centralne Laboratorium Celno-Skarbowe wskazało, że w próbce stwierdzono obecność rozdrobnionych fragmentów tkanki roślinnej, ziaren skrobi z widocznym w świetle spolaryzowanym "krzyżem" oraz organizmów jednokomórkowych o cechach charakterystycznych dla drożdży. Badaną próbkę stanowi niejednorodny, sypki materiał z wieloma cząsteczkami różnego kształtu i różnej wielkości, widoczne są cząstki wyglądem zbliżone do fragmentów roślinnych będących pozostałością po przemiale ziarna zbóż (otręby zbożowe). W próbce widoczne są przezroczyste kryształy różnej wielkości. Przedmiotowa próbka towaru nie rozpuszcza się w wodzie. Z przeprowadzonych badań wynika, że przedmiotowa próbka towaru nie zawiera "przetworów mlecznych" wskazanych w Uwadze dodatkowej 4 do działu 23 WTC.