Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 grudnia 2024 r., sygn. II SA/Kr 1264/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Łoboz po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprzeciwu J. W. i P. Z. od decyzji Wojewody Małopolskiego z dnia 29 sierpnia 2024 r., znak: WI-I.7840.5.56.2024.EU w przedmiocie zatwierdzenia projektu architektoniczno-budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Wojewody Małopolskiego solidarnie na rzecz J. W. i P. Z. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Prezydent Miasta K. decyzją nr [...] z 17 maja 2024 r., znak: [...], wydaną po rozpatrzeniu wniosku J. W. i P. Z., zatwierdził projekt architektoniczno-budowlany i udzielił pozwolenia na przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania dla zamierzenia "Przebudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne (4 lokale mieszkalne) wraz z przebudową stropu na 1 piętrem przebudowa konstrukcji więźby dachowej oraz połaci dachowej w zakresie montażu okien połaciowych, kominów wentylacji mechanicznej, likwidacją podniesienia dachu nad szachtem wewnętrznym w istniejącym budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. [...] w K. na działce nr [...], obr. [...]".
Wojewoda Małopolski decyzją z 29 sierpnia 2024 r., znak: WI-I.7840.5.56.2024.EU, wydaną po rozpatrzeniu odwołania M. P. i W. P., orzekł kasatoryjnie.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że w świetle treści projektu architektoniczno-budowlanego krąg stron ustalony przez organ pierwszej instancji jest nieprawidłowy (art. 28 ust. 2 w zw. z art. 3 pkt 20 Pb).
Z akt organu pierwszej instancji wynika, że w budynku mieszkalnym na działce nr [...] składającym się z 5 wyodrębnionych lokali (KW nr [...]) funkcjonuje Wspólnota Mieszkaniowa, o której mowa w art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - i tylko WM (której odwołujący się są członkami) została uznana za stronę. Tymczasem to, że w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę dotyczącego budynku, w którym funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, przymiot strony co do zasady przysługuje WM tworzonej przez ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład nieruchomości, nie oznacza braku możliwości przypisania statusu strony właścicielowi lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, gdy wykaże on swój indywidualny interes, podlegający ochronie w oparciu o przepisy prawa, w tym na podstawie regulacji z zakresu materialnego prawa administracyjnego. Chodzi tutaj o negatywne, oparte o konkretny przepis oddziaływanie na konkretny lokal, a w szczególności na sposób korzystania z tego lokalu, np. wówczas, gdy realizacja inwestycji mogłaby spowodować naruszenie chronionych przepisami prawa materialnego warunków korzystania z tego lokalu lub mogłaby spowodować naruszenie substancji tego lokalu.