debata dgp
Nie tego oczekiwaliśmy – eksperci o zmianach w składce
Potrzeba gruntownej transformacji modelu naliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, bo ostatnio procedowane nowelizacje tylko pudrują Polski Ład – mówią prawnicy, parlamentarzyści i przedsiębiorcy zaproszeni przez DGP do udziału w debacie na temat przyszłości składki zdrowotnej. – Reforma się jednak nie uda bez wcześniejszego uzdrowienia całej służby zdrowia – dodają eksperci
Czy ostatnie nowelizacje przepisów (likwidacja składki zdrowotnej od środków trwałych, obniżenie składki minimalnej) idą w dobrym kierunku? Czy tego właśnie w państwa opinii oczekiwali przedsiębiorcy?
Piotr Juszczyk
Noweli ustawy zdrowotnej z 6 grudnia 2024 r. (chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; Dz.U. poz. 1915 – red.), dotyczącej środków trwałych i obniżonej składki zdrowotnej, wystawiam notę średnią. Daję plusik za likwidację absurdu opłacania składki zdrowotnej ze sprzedaży środków trwałych. Obniżenie ze 100 do 75 proc. minimalnej płacy podstawy wymiaru składki zdrowotnej należnej za kryzysowe miesiące ma docelowo wesprzeć ok. 900 tys. mikrofirm. To, czy zmiana ta zaspokoi ich oczekiwania, zależy od indywidualnych potrzeb, ale według mnie – nie. Przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z kosmetyką dotychczasowych regulacji, a nie merytoryczną reformą Polskiego Ładu. Po drugie: utrzymano obowiązki chyba najbardziej znienawidzone przez zainteresowanych, czyli konieczność comiesięcznego składania dokumentów do ZUS i roczne rozliczenie składki zdrowotnej.
Marcin Krajewski
Oczekiwania przedsiębiorców trudno będzie spełnić. Korzystnie oceniam modyfikacje rozliczania nabycia środka trwałego w podstawie wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorców, jednak jako naprawienie nieracjonalnego rozwiązania, a nie rzeczową modernizację. Negatywnie podchodzę za to do propozycji dalszego obniżania podstawy wymiaru tej składki czy do powrotu składki ryczałtowej. Moim zdaniem nie pozwalają na to obecna sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz uwarunkowania demograficzne. Zmniejszenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej odprowadzanej przez małe firmy ze 100 do 75 proc. minimalnej pensji to już wyłącznie posunięcie populistyczne. Dyskusja na temat docelowego modelu składki zdrowotnej jeszcze przed nami.