Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 listopada 2024 r., sygn. I SA/Po 292/24
Dnia 14 listopada 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: starszy specjalista Barbara Dropek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 października 2024 roku sprawy ze skargi F. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z dnia 18 marca 2024 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2020 roku do lutego 2021 roku oddala skargę.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] decyzją z 10 lipca 2023 r., nr [...] określił F. P. (zwana dalej jako "spółka", "skarżąca") zobowiązanie w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia 2020 r. do lutego 2021 r. oraz ustalił spółce dodatkowe zobowiązanie podatkowe.
W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że w okresie objętym postępowaniem podatkowym spółka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów. Usługi wykonywała na rzecz kontrahentów krajowych, jak i zagranicznych. Z tytułu wykonywania tej działalności była podatnikiem podatku od towarów i usług. W wyniku przeprowadzonego postępowania organ zakwestionował odliczenie podatku z faktur nie dokumentujących rzeczywistych transakcji zakupu, wystawionych przez:
1) I. C. sp. z o. o. P. (dalej także jako - "I. ") - zakwestionowano łącznie 95 faktur za usługi transportowe; naprawę nadwozia, skrzyni biegów, sprzęgła, pneumatyki, zawieszenia, silnika, naczepy; wymianę i naprawę plandeki; kostkę brukową, tłuczeń granitowy oraz za usługi ziemne (przygotowanie terenu, ułożenie kostki brukowej, trylinki);
2) B. E. S. Oddział w [...], B. O. [...] - zakwestionowano łącznie 26 faktur za olej napędowy.
Zdaniem organu zebrane dowody, w szczególności informacje od kontrahentów, zeznania świadków, wyniki przeprowadzonych oględzin, informacje o niefigurowaniu I. sp. z o.o. w rejestrach podatników i fakt reprezentowania tego podmiotu przez osobę niemającą umocowania, nie dają podstaw do uznania, że ww. faktury dokumentują faktyczne nabycia towarów lub usług. W ocenie organu faktury te zostały wystawione jedynie w celu uniknięcia zapłaty podatku przez skarżącą. W konsekwencji uznano, że spółka, dokonując obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT stwierdzających czynności, które nie zostały faktycznie dokonane, naruszyła art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) u.p.t.u. Ponadto organ stwierdził, że prowadzone przez skarżącą ewidencje zakupów VAT od stycznia 2020 r. do lutego 2021 r. nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego w zakresie wartości zakupów i kwot podatku naliczonego, a więc w myśl art. 193 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.; w skrócie: "o.p.") rejestry te organ uznał za nierzetelne.