Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 27 listopada 2024 r., sygn. II SAB/Bk 95/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Sędziowie sędzia WSA Marcin Kojło (spr.), sędzia WSA Justyna Siemieniako, , po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 listopada 2024 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi małoletniego D. P. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego W. P. na bezczynność Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku w przedmiocie uznania zagranicznego świadectwa 1. zobowiązuje Podlaskiego Kuratora Oświaty do rozpatrzenia wniosku z dnia 25 lipca 2024 r. w terminie 30 dni od daty zwrotu akt organowi, 2. stwierdza, że organ dopuścił się bezczynności, która nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 3. zasądza od Podlaskiego Kuratora Oświaty na rzecz skarżącego kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 25 lipca 2024 r. (data wniosku tożsama z datą wpływu) D. P. (dalej jako: "wnioskodawca", "skarżący") wystąpił do Podlaskiego Kuratora Oświaty z wnioskiem o uznanie świadectwa Nr [...] wydanego [...] czerwca 2024 r. przez Średnią Szkołę w W., Republika Białorusi, za dokument potwierdzający w Rzeczypospolitej Polskiej wykształcenie średnie oraz uprawnienie do kontynuacji nauki, w tym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w RP. Do wniosku załączono oryginał świadectwa wraz z apostile i tłumaczeniem na język polski oraz oryginały certyfikatów potwierdzających zdanie dwóch egzaminów scentralizowanych (CE).
Wnioskodawca 21 sierpnia 2024 r. przesłał drogą mailową skany tłumaczeń ww. certyfikatów oraz skan oświadczenia, z którego wynikało, że nie posiada trzeciego certyfikatu, gdyż "trzeci egzamin w Białorusi zdaje się na życzenie absolwenta szkoły".
Pismem z 23 sierpnia 2024 r., w oparciu o art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572, dalej jako: "k.p.a."), organ wezwał wnioskodawcę do przedłożenia dokumentu potwierdzającego uzyskanie uprawnień do kontynuacji nauki na odpowiednim poziomie w państwie, w którego systemie edukacji wydano świadectwo, tj. dokumentu potwierdzającego uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w Republice Białorusi oraz o zakresie tych uprawnień. Zdaniem organu bowiem złożony wniosek nie spełniał wymagań określonych w § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2015 r. w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2023 r. poz. 1885, dalej jako: "rozporządzenie MEN").