Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. I GSK 1558/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Joanna Wegner Sędzia del. WSA Artur Adamiec (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 stycznia 2022 r. sygn. akt I SA/Kr 1045/21 w sprawie ze skargi R. L. na decyzję Zakłada Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 września 2020 r. nr 220000/71/250003/2020/RDZ-W w przedmiocie odmowy prawa do zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 25.01.2022 r. sygn.. akt I SA/Kr 1045/21 po rozpoznaniu skargi R. L. uchylił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Nowym Sączu z dnia [...] września 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy prawa do zwolnienia z opłacenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za okres marzec - maj 2020 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją odmówił skarżącemu prawa do zwolnienia z opłacenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za okres marzec - maj 2020 r. Przedstawiając przebieg postępowania WSA wskazał. Że w dniu 7 kwietnia 2020 r. skarżący złożył na urzędowym formularzu wniosek o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek za okres marzec i kwiecień 2020 r. W dniu 7 lipca 2020 r. skarżący złożył uzupełniające pismo, w którym wniósł o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. W uzasadnieniu skarżący wyjaśnił, że spełnia przesłanki uprawniające go do otrzymania wnioskowanej ulgi. Uprzednio błędnie zinterpretował informacje na stronie internetowej i wydrukował, a następnie złożył błędny formularz. W piśmie z dnia 9 lipca 2020 r. organ poinformował skarżącego, że wniosek o zwolnienie z opłacania składek mógł być złożony wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego, dlatego też pismo z 7 lipca 2020 r. złożone w formie papierowej organ pozostawia bez rozpoznania. W dniu 16 lipca 2020 r. skarżący raz jeszcze zawnioskował o zwolnienie go z obowiązku opłacania składek i poprosił o zmianę kwalifikacji złożonego przez niego pisma z 7 kwietnia 2020 r. z RDU na RDZ. Powołał się na popełniony błąd i wskazał, że dokumenty można było przekazywać w formie papierowej, wrzucając je do urny umieszczonej przed oddziałem ZUS. W odpowiedzi pierwotnie mailowej, a następnie – po wniosku skarżącego – papierowej organ poinformował skarżącego, że jego wniosek z 7 kwietnia jednoznacznie wskazywał przedmiot żądania, tj. odroczenie terminu zapłaty składek. Wobec tego nie można inaczej zinterpretować podpisanego przez skarżącego dokumentu. Organ poinformował też, że wnioski o zwolnienie należało składać w terminie do 30 czerwca 2020 r., natomiast późniejsze wnioski były pozostawiane bez rozpoznania.