budżet
Wątpliwe cięcia wydatków w wymiarze sprawiedliwości
Odbierając sędziom TK wynagrodzenia i nie zapewniając pieniędzy na podwyżki dla sędziów SN oraz diety dla członków KRS, parlamentarzyści prawdopodobnie naruszyli konstytucję
„Sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków” – stanowi art. 178 ust. 2 konstytucji. O tym, ile powinni zarabiać sędziowie danych sądów i trybunałów, rozstrzygają poszczególne ustawy. Z kolei ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1186) wskazuje, że członkom tego ciała za pracę przysługuje dieta. Tymczasem Sejm, bez uprzedniego dokonania zmian w tych regulacjach ustawowych, chce pozbawiać sędziów Sądu Najwyższego podwyżek, członków KRS diet, a orzekającym w TK w ogóle odebrać wynagrodzenie.
– Sejm swoim działaniem narusza przepisy obowiązujących ustaw. Nie jest on władny zmieniać obowiązujących ustaw ustawą budżetową. Gdyby Sejm chciał dokonać zmian w uposażeniach sędziowskich, to powinien rozpocząć od zmiany ustaw, które te kwestie regulują, a następnie nanieść te zmiany na ustawę budżetową, a nie odwrotnie – komentuje dr hab. Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.