Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.571.2024.3.DT
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-nieprawidłowe w części dotyczącej prawa do skorzystania ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do planowanego wydatku na wykonanie i montaż biurka i łóżka na wymiar w pokoju dziecięcym oraz
-prawidłowe w pozostałej części.
Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga o możliwości zastosowania ulgi mieszkaniowej wobec planowanego wydatku na wykonanie i montaż mebli w zabudowie kuchennej, szafki łazienkowej stanowiącej element mocowania umywalki, mebli wykonanych na indywidualne zlecenie tj. szafy wnękowej w toalecie, dwóch zabudów garderoby w korytarzu oraz garderób w pokoju dziecięcym i sypialni.
W tym zakresie zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 4 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 6 listopada 2024 r. (wpływ 6 listopada 2024 r.), pismem z 12 listopada 2024 r. (wpływ 12 listopada 2024 r.), pismem z 14 listopada 2024 r. (wpływ 14 listopada 2024 r.) pismem z 21 listopada 2024 r. (wpływ 21 listopada 2024 r.) oraz pismem z 3 grudnia 2024 r. (wpływ 3 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Dnia (…) 2020 r. otrzymał Pan od rodziców darowiznę w postaci mieszkania położonego w (…) na podstawie aktu notarialnego Rep. A Nr (…) .
Został Pan jedynym właścicielem ww. nieruchomości ze względu na rozdzielność majątkową z żoną. Dnia (…) 2022 r. rozwiązał Pan umowę majątkową małżeńską z dnia (…) 2016 r. i skutkiem powstała małżeńska wspólność ustawowa Rep A Nr (…) . Mieszkanie nie zostało włączone do majątku wspólnego. Dnia (…) 2023 r. wraz z żoną podpisał Pan umowę deweloperską na zakup mieszkania za kwotę (…) PLN w (…) od X Rep A (…) . Na realizację tego przedsięwzięcia (…) 2023 r. zaciągnął Pan wspólnie z żoną kredyt hipoteczny w Banku na kwotę (…) PLN przeznaczony na budowę lokalu mieszkalnego. Jest Pan stroną umowy i odpowiada solidarnie do spłaty kredytu do pełnej kwoty.
Dnia (…) 2024 r. podpisano z X umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowę przeniesienia własności oraz akt ustanowienia hipoteki Rep A (…) . Dnia (…) 2024 r. podpisał Pan przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości, którą otrzymał Pan jako darowiznę od rodziców w 2020 r. Rep A (…) . Ustalono kwotę sprzedaży nieruchomości na (…) PLN. Umowa przewiduje termin sprzedaży mieszkania do dnia (…) 2025 r. W mieszkaniu przy ul. (…) zamierza Pan zamieszkać na stałe wraz z rodziną po dacie sprzedaży mieszkania tj. najpóźniej po (…) 2025 r.
W piśmie z 12 listopada 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
1.Potwierdził Pan, że poniższy fragment zawarty w pozycji wniosku dotyczącej pytania jest również częścią opisu sprawy:
Wykończenie będzie polegało na zrealizowaniu prac wykończeniowych (gładzie, malowanie ścian, zakup glazury), położenie paneli, zakup lamp, zlewozmywaka, piekarnika, płyty indukcyjnej zgodnie z interpretacją ogólną DD nr 2.8202.4.2020 na które przedłoży Pan faktury wystawione na Pana osobę.
2.Proszę o jednoznaczne wskazanie jakiego rodzaju lamp dotyczą ww. wydatki (tj. czy dotyczą one oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, czy też również lamp wolnostojących).
Odpowiedź: Wydatki dotyczące lamp odnoszą się do oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, bez lamp wolnostojących).
3.Proszę o doprecyzowanie czy całą kwotę ze sprzedaży swojego mieszkania ((…) PLN) zamierza Pan wydatkować wyłącznie na spłatę kredytu hipotecznego oraz wykończenie mieszkania w (…) , czy też zamierza Pan część tej kwoty wydatkować również na inne własne cele mieszkaniowe?
Odpowiedź: Część kwoty ze sprzedaży swojego mieszkania (…) zamierza Pan wydatkować na spłatę kredytu hipotecznego oraz wykończenie mieszkania w (…)
4.Jeżeli zamierza Pan wydatkować kwotę ze sprzedaży swojego mieszkania również na inne własne cele mieszkaniowe, proszę o szczegółowe opisanie jakie to cele oraz o przeformułowanie swojego pytania w tym zakresie i doprecyzowanie stanowiska do przeformułowanego pytania.
Odpowiedź: Część kwoty ze sprzedaży swojego mieszkania zamierza Pan przeznaczyć również na inne własne cele mieszkaniowe tj. wkład własny do umowy kredytowej na zakup mieszkania w (…) . Na akcie notarialnym umowy deweloperskiej z dnia (…) 2024 r. Rep A (…) widnieje kwota (…) PLN za samodzielny lokal mieszkalny, na który zaciągnął Pan wraz z żoną kredyt w banku na kwotę (…) PLN. Różnicę tych kwot wynoszącą (…) PLN stanowi Pana wkład własny, na który również zamierza Pan wydatkować kwotę ze sprzedaży swojego mieszkania.
W piśmie z 14 listopada 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku ostatecznie doprecyzował Pan opis sprawy:
Dnia (…) 2023 r. wraz z żoną podpisał Pan umowę deweloperską na zakup mieszkania w (…) za kwotę (…) PLN od spółki X.
Na realizację tego przedsięwzięcia zaciągnął Pan wspólnie z żoną kredyt hipoteczny w banku na kwotę (…) PLN. Następnie podpisał Pan dnia (…) 2024 r. aneks do umowy deweloperskiej. Na akcie notarialnym aneksowanej umowy deweloperskiej z dnia (…) 2024 r. Rep A (…) widnieje kwota (…) PLN.
Ostatecznie będzie Pan wydatkował dochód ze sprzedaży na spłatę kredytu i wykończenie mieszkania. Planuje Pan wydatkować pieniądze na wykonanie i montaż mebli w zabudowie kuchennej, szafki łazienkowej stanowiącej element mocowania umywalki, mebli wykonanych na indywidualne zlecenie tj. szafy wnękowej w toalecie, dwóch zabudów garderoby w korytarzu, garderób w pokoju dziecięcym i sypialni, biurka i łóżka na wymiar w pokoju dziecięcym.
Ponadto w piśmie z 21 listopada 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku doprecyzował Pan, iż biurko w pokoju dziecięcym będzie w postaci mebla przykręconego do ściany, a łóżko będzie wolnostojące.
Pytania
Czy powstanie zobowiązanie dochodowe od przychodu ze sprzedaży mieszkania będącego darowizną przed upływem 5 lat od darowania jeśli całą kwotę przeznaczy Pan na realizację celu mieszkaniowego tj. zakupu (spłaty kredytu) i wykończenia mieszkania przy ul. (…) w (…) terminie do 3 lat od daty sprzedaży mieszkania?
Czy wydatki poniesione przed sprzedażą darowizny w postaci kredytu hipotecznego na budowę mieszkania będą kwalifikować się jako realizowanie celu mieszkaniowego?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie nie powstanie zobowiązanie w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu ze sprzedaży darowizny, gdyż środki ze sprzedaży (…) PLN przeznaczy Pan na spłatę kredytu oraz wykończenie mieszkania zgodnie z interpretacją ogólną DD nr 2.8202.4.2020.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Wobec powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości i ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 30e ust. 1 wskazanej ustawy:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Art. 30e ust. 2 cytowanej ustawy stanowi, że:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Stosownie do art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Dochód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy - może zostać objęty zwolnieniem z opodatkowania przy spełnieniu warunków określonych w tym przepisie. Przepis ten stanowi, że:
Wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:
dochód zwolniony = D × W/P
gdzie:
D – dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa,
W – wydatki poniesione na cele mieszkaniowe,
P – przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa.
Należy wyjaśnić, że powyższe zwolnienie obejmuje więc taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Tym samym, aby dochód z tytułu sprzedaży nieruchomości był w całości zwolniony z podatku dochodowego, cały przychód ze zbytej nieruchomości musi być wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, wymienione w przepisie art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.
Katalog wydatków stanowiących własne cele mieszkaniowe podatnika wskazany w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter zamknięty – jest to wyliczenie enumeratywne. Ustawodawca w sposób jednoznaczny wskazał cele mieszkaniowe, których realizacja pozwala na zwolnienie z opodatkowania dochodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości.
Art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:
Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:
a) nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b) nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c) nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e) rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
W świetle natomiast art. 21 ust. 25 pkt 2 przywołanej ustawy:
Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:
a)spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
b)spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
c)spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b
-w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.
Z art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika natomiast, że:
-Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach. Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się również niestanowiące własności lub współwłasności podatnika budynek, lokal lub pomieszczenie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, podatnik nabędzie ich własność lub współwłasność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach, jeżeli uprzednio prawo takie mu nie przysługiwało.
Zgodnie z art. 21 ust. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 2, obejmują także wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością lub prawem majątkowym na cele określone w ust. 25 pkt 1, w tym także gdy wydatki te odpowiadają równowartości wydatków uwzględnionych w kosztach uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, które sfinansowane zostały tym kredytem (pożyczką).
Podkreślenia wymaga, że zwolnienia podatkowe oraz wszelkiego rodzaju ulgi są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, dlatego do interpretacji przepisów ustanawiających zwolnienia podatkowe, jak również ulgi, należy stosować wykładnię ścisłą, która nie wychodzi poza literalne brzmienie przepisów. Stąd też, prawo do przedmiotowego zwolnienia przysługuje podatnikowi tylko i wyłącznie w sytuacji spełnienia wszystkich przesłanek wskazanych w przepisie prawa. Należy również zastrzec, że w przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych, wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Wyjaśnienia wymaga również, że poprzedzenie wyrażenia „cele mieszkaniowe” przymiotnikiem „własne” świadczy o tym, że ustawodawca przewidując podstawę do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy i dopisując ten przymiotnik, przesądził, że celem nadrzędnym jest możliwość uwzględnienia przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania tylko takich wydatków, które poniesione zostały na zaspokojenie „własnych” potrzeb mieszkaniowych. Tak więc uregulowane w art. 21 ust. 1 pkt 131 cyt. ustawy zwolnienie od podatku dochodowego, w zamierzeniach ustawodawcy realizować ma cel, jakim jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.
Wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, według stanowiska prezentowanego w orzecznictwie i doktrynie, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. „dachu nad głową”. Ustawodawca wyraźnie wskazał, że nabycie musi być dokonane na własne cele mieszkaniowe, a te realizowane są w dłuższym okresie. Sądy administracyjne podkreślają, że zwolnienie z opodatkowania dochodów opisanych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter mieszany, podmiotowo-przedmiotowy: wydatkowanie środków na określony przedmiot w połączeniu z funkcją, jaką ten przedmiot realizuje na rzecz nabywcy – zaspokojenie jego własnych celów mieszkaniowych.
Zwolnieniem tym nie są zatem objęte dochody ze sprzedaży nieruchomości i praw w przypadku przeznaczenia przychodu na nabycie innych nieruchomości lub praw w sytuacji, gdy czynności te wskazują np. na działanie o charakterze zarobkowym, spekulacyjnym, inwestycyjnym lub innym niewskazującym na działanie ukierunkowane na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Pana wątpliwości dotyczą określenia, czy może Pan zastosować zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatkując uzyskany przychód z planowanego zbycia (sprzedaży) nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę lokalu, oraz koszty związane z wykończeniem tego lokalu.
Do celów, których realizacja uprawnia do zwolnienia, ustawodawca zalicza wskazaną w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, na cele określone w pkt 1, które obejmują m.in. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części.
Z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ww. ustawy jasno więc wynika, że kredyt, na którego spłatę zostanie przeznaczony przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, musi być kredytem zaciągniętym na własne cele mieszkaniowe, które zostały wymienione w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Celem ustawodawcy było bowiem premiowanie zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych przez podatnika. Spłacony kredyt (pożyczka) nie ma być jakimkolwiek kredytem (pożyczką), lecz musi spełniać ściśle określone ustawą wymagania. Musi to być bowiem kredyt (pożyczka) – co wynika literalnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ww. ustawy – zaciągnięty przez podatnika na cele określone w pkt 1. Przepis wyraźnie bowiem stanowi, że kredyt (pożyczka) mają być zaciągnięte na cele określone w pkt 1, a więc na cele mieszkaniowe. Ważne jest również, aby spłacany kredyt zaciągnięty był przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości i aby kredyt ten zaciągnięty był przez osobę, która uzyskuje przychód ze sprzedaży.
W opisie sprawy i uzupełnieniach wskazał Pan, że (…) 2020 r. otrzymał Pan od rodziców darowiznę w postaci mieszkania położonego w (…) przy ul. (…) .
Dnia (…) 2023 r. wraz z żoną podpisał Pan umowę deweloperską na zakup mieszkania w (…) przy ulicy (…) . Na realizację tego przedsięwzięcia (…) 2023 r. zaciągnął Pan wspólnie z żoną kredyt hipoteczny w banku na kwotę (…) PLN przeznaczony na budowę lokalu mieszkalnego. Jest Pan stroną umowy i odpowiada solidarnie do spłaty kredytu do pełnej kwoty.
Dnia (…) 2024 r. podpisano umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowę przeniesienia własności oraz akt ustanowienia hipoteki.
Dnia (…) 2024 r. podpisał Pan przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości, którą otrzymał Pan jako darowiznę od rodziców w 2020 r. Ustalono kwotę sprzedaży nieruchomości na (…) PLN. Umowa przewiduje termin sprzedaży mieszkania do (…) 2025 r. W mieszkaniu przy ul. (…) zamierza Pan zamieszkać na stałe wraz z rodziną po dacie sprzedaży mieszkania tj. najpóźniej po (…) 2025 r.
Będzie Pan wydatkował dochód ze sprzedaży m.in. na spłatę kredytu.
Zatem środki finansowe uzyskane w związku z planowaną sprzedażą nieruchomości zamierza Pan przeznaczyć na zaspokojenie Pana własnych celów mieszkaniowych (spłatę kredytu) nie później niż w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi sprzedaż nieruchomości. Kredyt na budowę lokalu mieszkalnego został zaciągnięty przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia wskazanej nieruchomości. Został on zaciągnięty w banku mającym siedzibę w Polsce, innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że będzie mógł Pan skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku ze spłatą kredytu zaciągniętego na budowę lokalu – w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie.
Zatem w tym zakresie Pana stanowisko jest prawidłowe.
Pana wątpliwości dotyczą również zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z wykonaniem i montażem biurka i łóżka na wymiar w pokoju dziecięcym. Biurko w pokoju dziecięcym będzie w postaci mebla przykręconego do ściany, a łóżko będzie wolnostojące.
W przypadku skorzystania z omawianego zwolnienia w związku z wykończeniem lokalu mieszkalnego, w którym podatnik realizuje własne cele mieszkaniowe, wskazać należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wprost w katalogu wydatków mieszkaniowych wydatków na remont budynku, ale też nie definiuje pojęcia „remont” użytego w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla wyjaśnienia tego pojęcia, należy odnieść się do jego znaczenia funkcjonującego w języku powszechnym. I tak, „remont” to „doprowadzenie jakiegoś budynku lub urządzenia do stanu używalności; naprawa, odnawianie (czegoś)”. Synonimami tego pojęcia są m.in. „naprawa, przebudowa, odrestaurowanie, modernizacja”.
Pojęcie remontu zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o remoncie – należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Niemniej jednak, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odwołuje się do tego przepisu. Tym samym, definicja „remontu” funkcjonująca na gruncie Prawa budowlanego nie może być wprost przenoszona na grunt omawianej ustawy podatkowej. Może być natomiast uwzględniona jako jeden z elementów służących ustaleniu znaczenia pojęcia „remontu” dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.
Za „remont” budynku mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy więc uznać prace dotyczące tego budynku, służące jego utrzymaniu we właściwym stanie, doprowadzeniu go do pożądanej zdolności użytkowej, modernizacji jego elementów składowych. „Remontem” w rozumieniu omawianego przepisu jest również tzw. wykończenie budynku mieszkalnego, a więc prace służące doprowadzeniu do zdolności użytkowej nowo wybudowanego budynku. W każdym przypadku remont dotyczy „materii” budynku mieszkalnego, a więc jego ścian, podłóg, sufitu, okien, drzwi, wyposażenia technicznego takiego jak instalacje: wodna, kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza, gazowa bądź innych elementów trwale połączonych konstrukcyjnie z elementami budowlanymi budynku.
Ponownie podkreślić należy, że w przypadku skorzystania z ulg i zwolnień podatkowych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek udowodnienia, że rzeczywiście określony wydatek został poniesiony.
Jak wskazał Pan w opisie sprawynabył Pan lokal mieszkalny – lokal ten będzie służył zaspakajaniu Pana potrzeb mieszkaniowych i będzie Pana miejscem zamieszkania.
Odnosząc się do wydatku na wykonanie i montaż biurka i łóżka na wymiar w pokoju dziecięcym należy stwierdzić, że wydatek ten nie będzie mógł być uwzględniony przy wyliczeniu wysokości dochodu zwolnionego od opodatkowania.
Za wydatki poniesione na realizację celów mieszkaniowych, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać wydatków związanych z zakupem mebli wolnostojących oraz mebli nietrwale połączonych konstrukcyjnie z elementami budowlanymi budynku, bowiem nie wykazują one trwałego związku z obiektem budowlanym.
Zatem wydatek na wykonanie i montaż biurka i łóżka na wymiar w pokoju dziecięcym zostanie poniesiony na wyposażenie lokalu mieszkalnego. Wobec powyższego, wydatek poniesiony na ten cel nie mieści się w katalogu wydatków wymienionych w art. 21 ust. 25 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie uprawnia do zastosowania ww. zwolnienia.
W związku z powyższym, wydatek, który Pan poniesie na wykonanie i montaż biurka i łóżka na wymiar w pokoju dziecięcym, nie mieści się w katalogu wydatków wymienionych w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem nie będzie uprawniał do zastosowania zwolnienia z opodatkowania uzyskanego dochodu z planowanej w 2025 r. sprzedaży mieszkania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W tym zakresie Pana stanowisko jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
·Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
·Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Informuję, że w niniejszej interpretacji indywidualnej załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku przeznaczenia środków ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu hipotecznego oraz wykonanie i montaż biurka i łóżka na wymiar w pokoju dziecięcym.
Natomiast w pozostałym zakresie wniosku 12 grudnia 2024 r. zostało wydane postanowienie o zastosowaniu interpretacji ogólnej nr 0112-KDSL1-1.4011.601.2024.1.DT.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).