Interpretacja indywidualna z dnia 4 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.561.2024.2.AZ
Koszty prac badawczo-rozwojowych, stanowiące zarazem koszty uzyskania przychodów i koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d updop, mogą zatem być uwzględnione przy obliczeniu dochodu z praw własności intelektualnej. Wskazuje na to wprost art. 24d ust. 9a omawianej ustawy. Natomiast, koszty kwalifikowane, które zostaną uwzględnione jako koszt w celu ustalenia dochodu z IP Box, nadal nie mogą zostać odliczone w ramach ulgi B+R od dochodu ustalonego wg zasad ogólnych. Przepis art. 24d ust. 9a updop umożliwia jedynie ich odliczanie od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i opodatkowanego stawką 5%, co nie było możliwe w stanie prawnym obowiązującym do końca 2021 r.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy w opisanym wyżej stanie faktycznym autorskie prawa majątkowe do oprogramowania tworzonego przez Wnioskodawcę są tworzone rozwijane lub ulepszane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej - jest prawidłowe;
- czy poniżej wymienione koszty mogą być uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT:
a.koszty zatrudnienia i utrzymania współpracowników na podstawie umowy zlecenia, w tym ich wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne,
b.koszty zakupu sprzętu komputerowego, podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, sprzętu elektronicznego, kabli, monitorów jako narzędzi niezbędnych do wykonania pracy w postaci tworzenia oprogramowania,
c.koszty zakupu licencji na oprogramowanie,
d.koszty zakupu literatury fachowej, publikacji naukowych oraz udziału w konferencjach i warsztatach, które dostarczają wiedzy na tematy technologiczne związane z platformą (…)
- jest prawidłowe;
- czy w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca będzie mógł zastosować za 2024 r. stawkę w wysokości 5% podatku od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi, w zakresie oprogramowania tworzonego, rozwijanego i ulepszanego przez Wnioskodawcę w ramach współpracy z Klientem, w sytuacji gdy w 2024 r. nie prowadził na bieżąco ewidencji, zgodnej z wymogami art. 24e ustawy o CIT, jednak będzie miał ją przygotowaną na moment rozliczenia podatku dochodowego za 2024 r. - jest prawidłowe;
- czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie mógł zastosować stawkę w wysokości 5% podatku od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi, w zakresie oprogramowania tworzonego, rozwijanego i ulepszanego przez Wnioskodawcę w ramach współpracy z Klientem, w sytuacji gdy w przyszłych latach na bieżąco będzie prowadził ewidencję zgodną z wymogami art. 24e ustawy o CIT - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki 5% opodatkowania, tzw. IP Box.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie organu pismem z 20 listopada 2024 r. (data wpływu 21 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
(...) sp. k. z siedzibą w (…) (dalej jako „Spółka”, „Wnioskodawca”) posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z art. 3. ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako „ustawa o CIT”) oraz jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka nie posiada zagranicznych zakładów w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i nie korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży usług prawnych.
Działalność Spółki
Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług doradztwa prawnego. W ramach swojej działalności Spółka wdrożyła oprogramowanie w formie platformy internetowej (…) (dalej jako „Oprogramowanie” lub „(…)”). (…) to nowoczesna platforma dla przedsiębiorców, stworzona przez Spółkę. Celem wdrożenia platformy jest zapewnienie klientom prostych, efektywnych i szybkich rozwiązań, które mają im pomoc być zgodnym z ciągle ewoluującymi przepisami prawnymi w obszarze (…). (…) to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki i narzędzia, w ramach różnych gałęzi prawa. Poza elementami szkoleniowymi (dostępem do dedykowanych szkoleń) oraz materiałów, w ramach platformy (…), możliwe jest skorzystanie z interaktywnych narzędzi, które ułatwiają realizację prawnych obowiązków przedsiębiorców. W ramach platformy możliwe jest na przykład korzystanie z systemu przyjmowania i obsługi zgłoszeń wymaganych przez przepisy dotyczące (…).
Wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie omawianego Oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych, oprogramowania, informatyki, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), w postaci innowacyjnego Oprogramowania.
Efekty działalności Wnioskodawcy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Rozwiązania tworzone i rozwijane (programowane) przez Wnioskodawcę są rozwiązaniami w pełni autorskimi i stanowią rezultat indywidualnej, twórczej pracy Wnioskodawcy.
Model działalności Spółki
Spółka do realizacji powyższych celów zatrudnia specjalistów w oparciu o umowy o współpracę z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, umowy o pracę lub umowę zlecenia z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej (dalej jako „Współpracownicy”). W ramach prowadzonej przez Spółkę działalności, Wnioskodawca jako przedsiębiorca ponosi wobec osób trzecich odpowiedzialność za wyniki swojej pracy oraz za efekty pracy Współpracowników. Współpracownicy Wnioskodawcy pracują w imieniu i na rzecz Spółki.
Przedmiotem umowy Spółki ze Współpracownikiem jest świadczenie usług w zakresie rozwoju Oprogramowania i innych działań związanych z Oprogramowaniem. Umowy ze specjalistami współpracującymi ze Spółką na podstawie umowy B2B oraz umów zlecenia zawierają zapisy stanowiące, że Współpracownik jest zobowiązany do przeniesienia na Wnioskodawcę majątkowych praw autorskich stworzonych utworów w trakcie współpracy ze Spółką. Współpracownik przenosi również na Wnioskodawcę wszelkie majątkowe prawa autorskie do dokumentacji opracowanej w trakcie świadczenia usług. Istotą zawieranych umów jest jedynie nabycie usługi od Współpracownika, w której zawarte są autorskie prawa do wytworzonego dzieła i która stanowi kompletny i ostateczny produkt oferowany Klientowi Spółki.
Spółka w zakresie Oprogramowania świadczy usługi w oparciu o model subskrypcji, gdzie w ramach wniesionej opłaty, Klienci mogą korzystać z (…) w określonym przez siebie zakresie i modułach.
Stworzone przez zespół Współpracowników stanowi autorską własność intelektualną Spółki podlegającą ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231, dalej jako „PAIP”).
W ramach zawieranych z Klientami umów, Spółka zapewnia Klientom możliwość korzystania z (…), jako kwalifikowanego prawa własności, dochód z tego tytułu jest uwzględniony w cenie sprzedaży usługi. Wobec powyższego Spółka osiąga dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi.
IP BOX/ B+R
W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami IP Box Spółka chciałaby skorzystać z przepisów w art. 24d i art. 24e ustawy o CIT, które pozwalają traktować część przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i umożliwiają zastosowanie preferencyjnej 5% stawki opodatkowania. W konsekwencji, Spółka planuje skorzystać z ulgi IP BOX w odniesieniu do dochodów osiągniętych w 2024 r. oraz dokonać korekty zeznania rocznego za rok 2023 rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programów komputerowych z uwzględnieniem preferencyjnej stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.
Spółka w ramach swojej działalności prowadzi również prace badawczo-rozwojowe o charakterze tworzenia i rozwijania Oprogramowania. Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Spółkę są procesem ciągłym i są realizowane w każdym przypadku zidentyfikowania indywidualnych potrzeb Klientów lub potrzeb Wnioskodawcy. Oprogramowania tworzone przez Wnioskodawcę przy pomocy Współpracowników mają charakter innowacyjny - podczas ich wykonywania zespół Współpracowników nie korzysta z tego samego modelu działania, gdyż każde Oprogramowanie wymaga indywidualnego podejścia do potrzeb Klienta lub Wnioskodawcy. Proces tworzenia oraz utrzymania Oprogramowania wymaga kreatywnych działań zespołu Współpracowników specjalnie dedykowanego do projektu związanego z Oprogramowaniem. Podczas procesu nie są więc wykorzystywane zautomatyzowane narzędzia czy rutynowe mechanizmy. Wnioskodawca do stworzenia oraz utrzymania Oprogramowania wykorzystuje stworzone przez siebie i Współpracowników innowacyjne mechanizmy komputerowe oraz wiedzę i doświadczenia zespołu Współpracowników.
Każdy zespół składa się z kilku specjalistów o niezbędnych kompetencjach potrzebnych do realizacji oryginalnego projektu dla Klienta. Wnioskodawca stale udoskonala wykorzystywane techniki i narzędzia do realizacji projektów Klientów wraz z zespołem Współpracowników, jak również prowadzi niezależne prace związane z tworzeniem nowych produktów. Wykonywane Oprogramowanie jest autorskim dziełem Spółki, ponieważ zawsze jest ono wynikiem działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy stanowiącym wyraz twórczej działalności intelektualnej.
Współpracownicy
Dla celów niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedmiotem zainteresowania są wyłącznie osoby zaangażowane w proces tworzenia i rozwoju Oprogramowania zatrudnione przez Spółkę na podstawie umów o pracę, umów zlecenia bądź współpracujące ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych B2B, a także osoby zajmujące się analizą potrzeb Wnioskodawcy i Klientów w kontekście Oprogramowania, a także zespół sprzedażowy (dalej jako „Współpracownicy”).
Umowy o współpracę pomiędzy Spółka a Współpracownikiem zawierane są w ramach działalności gospodarczej Współpracownika. Umowy zlecenia są zawierane z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Współpracownicy pracują w imieniu i na rzecz Spółki.
Ewidencja
Wnioskodawca oświadcza, że na dzień złożenia zeznania podatkowego na potrzeby skorzystania z IP Box będzie również posiadał odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów za rok 2024, zgodną z wymogami art. 24e ustawy o CIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 24e ustawy o CIT przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Przygotowana ewidencja za rok 2024 obejmować będzie wydatki od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, do końca danego miesiąca kalendarzowego, poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań.
Wnioskodawca oświadcza, że w zakresie rozliczenia podatku w latach przyszłych, na bieżąco prowadzić będzie odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 24e ustawy o CIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 24e ustawy o CIT przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Jednak na moment rozliczenia podatku za 2024 r. będzie posiadał przygotowaną ewidencję odpowiadającą wymogom określonym w art. 24e ustawy o CIT. Obejmować ona będzie wydatki od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, do końca danego miesiąca kalendarzowego, poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań.
Wynagrodzenia za kwalifikowane prawo własności intelektualnej
Kwestie wynagrodzenia za świadczone przez Wnioskodawcę usługi na rzecz Klientów, w tym wynagrodzenie z tytułu kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jest określone w zawartej umowie. Wnioskodawca przewiduje uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży usługi. W tym modelu Wnioskodawca przewiduje określenie procentowe, bądź w już w umowie z Klientem, bądź na późniejszym etapie, procentowe określenie udziału kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży usługi.
Koszty produktów i kalkulacja wskaźnika Nexus
Ponoszone przez Wnioskodawcę koszty działalności dotyczą:
a)kosztów zatrudnienia i utrzymania pracowników, a w tym wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne, premie, opłaty za szkolenia, benefity pracownicze, ubezpieczenia,
b)kosztów zatrudnienia i utrzymania współpracowników na podstawie umowy zlecenia, w tym ich wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne,
c)zakupu sprzętu komputerowego, podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, sprzętu elektronicznego, kabli, monitorów jako narzędzi niezbędnych do wykonania pracy w postaci tworzenia oprogramowania,
d)zakupu urządzeń telekomunikacyjnych oraz koszty nabycia usług telekomunikacyjnych, pozwalających na weryfikację i testowanie oprogramowania, sprawdzanie literatury branżowej, w tym wydatków związanych z użytkowaniem sieci Internet (wytworzenie, testowanie i dalsze wykorzystywanie nie byłoby możliwe bez dostępu do sieci),
e)kosztów związanych z systematycznym poszerzaniem wiedzy przez Współpracowników, tj. udziałem w szkoleniach, kursach, zakupem literatury branżowej, itp. - rozwijanie wiedzy Współpracowników ma kluczowe znaczenie w procesie przygotowania oprogramowania, które jest rozwijane na podstawie specjalistycznych wiadomości, którymi dysponuje Wnioskodawca; rozwój własny ma kluczowe znaczenie w branży programistycznej, która podlega bardzo szybkim zmianom wynikającym z rozwoju technologii,
f)kosztów administracyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w tym zakup telefonów służbowych, a także koszty prowadzenia ewidencji księgowej oraz obsługi prawnej,
g)kosztów zakupu licencji na oprogramowanie niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej (np. (…), komunikatorów internetowych m.in. (…)).
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego
Pismem z 20 listopada 2024 r. (data pływu 21 listopada 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w następującym zakresie:
1)Działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona przez Wnioskodawcę od 2022 r., zaś dochód z tego tytułu jest uzyskiwany od 2023 r.
2)Wnioskodawca nie oczekuje interpretacji przepisów prawa podatkowego obowiązujących przez datą 1 października 2018 r.
3)Wnioskodawca zamierza skorzystać jednocześnie z ulgi B+R oraz preferencji IP BOX.
4)Te same koszty, które będą stanowiły koszty kwalifikowane ulgi B+R, planowane są do uwzględnienia w ramach obliczenia podstawy opodatkowania dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP BOX).
5)Wnioskodawca nie korzystał jeszcze z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
6)Wnioskodawca na ten moment nie uzyskuje (jednak w przyszłości może) uzyskiwać przychody z zysków kapitałowych, jednakże w stosunku do tych przychodów nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach ulgi B+R.
7)Na pytanie nr 7 wezwania organu: czy prace, które prowadzą Państwo w ramach wytworzenia, ulepszania i rozwijania oprogramowania w postaci platformy (…), były/są/będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:
a)rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych;
b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług;
c)produkcji seryjnej;
d)bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej;
e)działalności wspomagającej/pomocniczej;
f)innych prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,
g)czynności: testowania produktu/produktów, wykonania badań produktu/produktów, oceny produktu/produktów, bądź innych tego typu prac;
h)czynności serwisowych;
i)promowania ulepszeń dokonywanych już w Państwa działalności
odpowiedzieli Państwo, że prace, które Wnioskodawca prowadzi w ramach wytworzenia, ulepszenia i rozwijania oprogramowania w postaci platformy (…) były, są i będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowania i nie stanowiły, nie stanowią i nie będą stanowić wskazanych w pytaniu czynności rutynowych, seryjnych, bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej, działalności wspomagającej, innych prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych, czynności wymienionych w pkt g) oraz czynności serwisowych, czy też promowania ulepszeń.
8)Przy wytwarzaniu/ulepszaniu/rozwijaniu oprogramowania w postaci platformy (…) stosowane są standardowe metody programowania.
9)Każdorazowo wytworzone/ulepszone lub rozwinięte przez Wnioskodawcę oprogramowanie stanowi rozwiązanie niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżnia się od rozwiązań już u Wnioskodawcy funkcjonujących.
10)Działalność polegająca na wytwarzaniu/ulepszaniu/rozwijaniu oprogramowania platformy (…) jest prowadzona w sposób systematyczny, czyli metodyczny, zaplanowany i ciągły. Nie jest przygotowany sztywny harmonogram prac, jednak zgodnie z przyjętym planem, oddelegowani współpracownicy i Zleceniobiorcy, w sposób ciągły i systematyczny zobowiązani są do monitorowania potrzeb lub potencjalnie nowych zakresów usług, które mogłyby być uwzględnione w ramach platformy (…) – w przypadku wystąpienia takich okoliczności, Wnioskodawca określa szczegółowy zakres niezbędnych lub pożądanych zmian (ulepszeń lub rozwoju) i przygotowuje plan ich wprowadzenia. Po ich wprowadzeniu następuje proces testowania, a po pozytywnych testach, zostaje taka dodatkowa funkcjonalność zaoferowana w ramach (…).
11)Przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, Wnioskodawca dysponował zasobami wiedzy w postaci:
1)Doświadczenia zespołu w obszarze świadczenia usług prawnych,
2)Wiedzy prawniczej dotyczącej wymogów regulacyjnych oraz standardów obowiązujących przedsiębiorców w tych obszarach, wynikającej z analizy przepisów krajowych i unijnych,
3)Ogólnej znajomości technologii informatycznych, które umożliwiają dostosowanie narzędzi prawnych do potrzeb cyfrowych.
W toku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca nabył nowe zasoby wiedzy, takie jak:
- Specjalistyczna wiedza technologiczna, w tym w zakresie programowania oraz projektowania funkcjonalności związanych z platformą (…),
- Pogłębiona wiedza o technologiach związanych z automatyzacją procesów zgodności (compliance), które wykorzystywane są w ramach platformy (…),
- Wiedza o interakcji użytkownika z narzędziami cyfrowymi, zdobyta w trakcie analiz i testów prototypu platformy,
- Udoskonalone umiejętności w zakresie integracji wymogów prawnych z rozwiązaniami technologicznymi, wynikające z konieczności dostosowywania funkcji platformy do zmieniających się regulacji.
W efekcie, w trakcie realizacji projektu, Wnioskodawca znacząco poszerzył zarówno wiedzę technologiczną, jak i zdolność do implementowania przepisów prawa w narzędziach IT.
12)W ramach działalności opisanej we wniosku Wnioskodawca wykorzystuje, rozwija oraz zdobywa wiedzę i umiejętności z następujących dziedzin:
- Nauki informatyczne:
- Inżynieria oprogramowania: Projektowanie i implementacja modułów platformy (…), obejmujące m.in. zarządzanie bazami danych, tworzenie interfejsów użytkownika oraz integrację różnych funkcjonalności w jednym systemie,
- Bezpieczeństwo systemów IT: Zapewnienie odpowiednich standardów ochrony danych osobowych i poufności informacji,
- Machine Learning i automatyzacja: Wykorzystanie narzędzi wspomagających automatyzację procesów zgodności i analizy danych.
- Nauki prawnicze:
- Prawo regulacyjne i compliance: Dogłębna analiza przepisów dotyczących AML, ochrony sygnalistów oraz wymogów prowadzenia rejestrów, a następnie ich implementacja w środowisku cyfrowym,
- Prawo ochrony danych osobowych: Zastosowanie wiedzy o RODO oraz zasadach przetwarzania danych w ramach tworzenia funkcji platformy.
- Nauki o zarządzaniu:
- Zarządzanie projektami IT: Organizacja procesu wytwarzania oprogramowania, w tym zarządzanie pracą zespołu interdyscyplinarnego.
Wnioskodawca rozwija wiedzę w tych dziedzinach poprzez badania, testy oraz iteracyjne ulepszanie platformy (…), co pozwala na połączenie teorii z praktycznymi rozwiązaniami dla użytkowników.
13)Pytanie 2 wniosku dotyczy następujących kosztów:
a)kosztów zatrudnienia i utrzymania współpracowników na podstawie umowy zlecenia, w tymi ich wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne,
b)zakupu sprzętu komputerowego, podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, sprzętu elektronicznego, kabli, monitorów jako narzędzi niezbędnych do wykonania pracy w postaci tworzenia oprogramowania,
c)kosztów zakupu licencji na oprogramowanie,
d)literatury fachowej, publikacji naukowych oraz udziału w konferencjach i warsztatach, które dostarczają wiedzy na temat technologiczne związane z platformą (…).
14)Wnioskodawca jest w stanie wykazać powiązanie kosztów doprecyzowanych w odpowiedzi na pytanie 13 z realizacją prac, które Wnioskodawca uważa za działalność B+R.
15)Wnioskodawca przyporządkowuje następujące punkty w następujący sposób:
a)kosztów zatrudnienia i utrzymania współpracowników na podstawie umowy zlecenia, w tymi ich wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne - art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,
b)zakupu sprzętu komputerowego, podzespołów w komputerowych i urządzeń peryferyjnych, sprzętu elektronicznego, kabli, monitorów jako narzędzi niezbędnych do wykonania pracy w postaci tworzenia oprogramowania - art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,
c)kosztów zakupu licencji na oprogramowanie - art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,
d)literatury fachowej, publikacji naukowych oraz udziału w konferencjach i warsztatach, które dostarczają wiedzy na temat technologiczne związane z platformą (…) - art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.
16)Wniosek nie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów zatrudnienia pracowników w oparciu o umowę o pracę.
17)Wniosek dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów zatrudnienia pracowników w oparciu o umowę zlecenia i wszystkie te wydatki mają bezpośredni związek z realizowanymi pracami, które Wnioskodawca uważa za działalność B+R i stanowi po stronie Zleceniobiorców należność z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od oso b fizycznych.
18)Wnioskodawca planuje zaliczyć do kosztów kwalifikowanych koszt zakupu materiałów i surowców wykorzystywanych bezpośrednio w realizacji prac, które Wnioskodawca uważa za badawczo-rozwojowe, w postaci:
a)kosztów zakupu licencji na oprogramowanie,
b)literatury fachowej, publikacji naukowych oraz udziału w konferencjach i warsztatach, które dostarczają wiedzy na temat technologiczne związane z platformą (…).
Wymienione pozycje stanowią materiały i surowce w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.
19)Wniosek nie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
20)Wnioskodawca zamierza odliczyć koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej Zleceniobiorca realizował będzie prace, które Wnioskodawca uważa za badawczo-rozwojowe oraz tylko w takiej części, w jakiej sprzęt/licencje na oprogramowanie oraz inne elementy będą wykorzystywane bezpośrednio do realizacji tych prac.
21)W ramach wynagrodzeń pracowników uwzględnionych jako koszty kwalifikowane ulgi B+R mieszczą się wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w proces tworzenia i rozwoju oprogramowania.
Ponadto uwzględniają Państwo wynagrodzenia osób „zajmujących się analizą potrzeb Spółki i Klientów” oraz „zespołu sprzedażowego”, pod warunkiem, że ich prace mają bezpośredni związek z działalnością badawczo-rozwojową i wykazują twórczy oraz innowacyjny charakter.
Twórczy i innowacyjny charakter prac osób „zajmujących się analizą potrzeb Spółki i Klientów”:
1)Analiza wymagań rynkowych:
Pracownicy ci przeprowadzają zaawansowane analizy potrzeb klientów oraz specyfikacji branżowych, które następnie są przekładane na konkretne wymagania funkcjonalne i technologiczne dla modułów oprogramowania.
2)Tworzenie scenariuszy użytkowania:
Na podstawie zebranych danych tworzą unikalne scenariusze zastosowania, które wymagają kreatywnego podejścia i przekładają się na innowacyjne rozwiązania implementowane w systemie.
3)Współpraca z zespołem IT:
Ich praca bezpośrednio wpływa na projektowanie nowych funkcji platformy, np. automatyzacji procesów zgodności czy wdrożenia interfejsów spełniających specyficzne potrzeby użytkowników w obszarach takich jak (…).
Twórczy i innowacyjny charakter prac zespołu sprzedażowego:
1)Identyfikacja kluczowych potrzeb rynkowych:
Zespół sprzedażowy dostarcza istotnych informacji o nowych wymaganiach klientów, które są podstawą do tworzenia funkcjonalności o unikalnym charakterze, wykraczając poza standardowe rozwiązania dostępne na rynku.
2)Dostosowanie oferty produktowej:
Pracownicy sprzedaży opracowują strategie personalizacji produktu, które przekładają się na specyficzne funkcje platformy. W efekcie wpływają na rozwój modułów zgodnych z wymaganiami różnych branż, co jest innowacyjnym elementem w procesie projektowania.
Związek z działalnością B+R:
Prace obu grup mają charakter wspomagający działania badawczo-rozwojowe. Wyniki ich działań są wykorzystywane do opracowywania nowych funkcji, optymalizacji istniejących rozwiązań i wprowadzania unikatowych elementów platformy, takich jak spersonalizowane rejestry, dedykowane szkolenia czy narzędzia zgodności. Ich wkład jest niezbędny do tworzenia produktu będącego przedmiotem prac B+R, a ich działalność stanowi istotny komponent procesu innowacyjnego.
Tym samym wynagrodzenia tych osób mogą być traktowane jako koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R, gdyż wspierają rozwój nowatorskich rozwiązań w obszarze technologii i prawa.
22)Wnioskodawca nie zamierza uwzględniać w ramach kosztów kwalifikowanych wydatków poniesionych z tytułu wynagrodzenia/szkolenia osób współpracujących z Wnioskodawcą na podstawie umów B2B.
23)Wszystkie ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki, które Wnioskodawca zamierza uwzględnić w ramach kosztów kwalifikowanych są i będą zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów danego roku.
24)Wszystkie koszty związane z działalnością, którą Wnioskodawca uznaje za badawczo-rozwojową, są i będą ponoszone ze środków własnych Wnioskodawcy.
25)Wytworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie w postaci platformy (…) oraz każdorazowa modyfikacja lub jej ulepszenie stanowią odrębne programy komputerowe podlegające ochronie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
26)Pierwszy dochód, do którego Wnioskodawca zamierza zastosować preferencyjną 5% stawkę podatku został osiągnięty w 2023 r.
27)Wnioskodawca od osób, z którymi współpracuje na podstawie umów B2B nabywa kwalifikowane prawa własności intelektualnej.
28)W sytuacji gdy Wnioskodawca nabywa od osób, z którymi współpracuje na podstawie umów B2B kwalifikowane prawo własności intelektualnej to stanowią one programy komputerowe podlegające ochronie z prawnej z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają dalszym zmianom wprowadzonym przez Wnioskodawcę w ramach własnych zasobów i dopiero tak zmienione są przedmiotem sprzedaży przez Wnioskodawcę.
29)Wnioskodawca uzyskuje dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi, które zamierza opodatkować 5% preferencyjną stawką podatku.
30)Dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, uwzględnione w cenie sprzedaży usług są ustalane w oparciu o zasadę ceny rynkowej w myśl art. 11c i art. 11d ustawy o CIT.
31)Wnioskodawca planuje prowadzić w przyszłości swoją działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach oraz planuje tworzyć nowe produkty w ramach (…).
Ponadto przeformułowali Państwo pytania nr 2, 3 i 4 wniosku, a także sformułowali Państwo własne stanowisko w zakresie pytania nr 2 i 4.
Pytania
1)Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym autorskie prawa majątkowe do oprogramowania tworzonego przez Wnioskodawcę są tworzone rozwijane lub ulepszane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej?
2)Czy poniżej wymienione koszty mogą być uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT:
a.koszty zatrudnienia i utrzymania współpracowników na podstawie umowy zlecenia, w tym ich wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne,
b.koszty zakupu sprzętu komputerowego, podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, sprzętu elektronicznego, kabli, monitorów jako narzędzi niezbędnych do wykonania pracy w postaci tworzenia oprogramowania,
c.koszty zakupu licencji na oprogramowanie,
d.koszty zakupu literatury fachowej, publikacji naukowych oraz udziału w konferencjach i warsztatach, które dostarczają wiedzy na tematy technologiczne związane z platformą (…)?
3)Czy w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca będzie mógł zastosować za 2024 r. stawkę w wysokości 5% podatku od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi, w zakresie oprogramowania tworzonego, rozwijanego i ulepszanego przez Wnioskodawcę w ramach współpracy z Klientem, w sytuacji gdy w 2024 r. nie prowadził na bieżąco ewidencji, zgodnej z wymogami art. 24e ustawy o CIT, jednak będzie miał ją przygotowaną na moment rozliczenia podatku dochodowego za 2024 r.?
4)Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie mógł zastosować stawkę w wysokości 5% podatku od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi, w zakresie oprogramowania tworzonego, rozwijanego i ulepszanego przez Wnioskodawcę w ramach współpracy z Klientem, w sytuacji gdy w przyszłych lata na bieżąco będzie prowadził ewidencję zgodną z wymogami art. 24e ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1
Zgodnie z treścią przepisu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą działalność obejmującą badania naukowe, prace rozwojowe, która podejmowana jest w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Prace rozwojowe na podstawie art. 4a pkt 28 ustawy o CIT obejmują natomiast nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Dla stwierdzenia czy w powyżej opisanym stanie faktycznym Oprogramowanie jest tworzone, rozwijane lub ulepszane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej należy rozważyć trzy kryteria, które wyróżniają charakter takiej działalności. Praca badawczo-rozwojowa musi być przede wszystkim:
1)twórcza,
2)podejmowana w sposób systematyczny,
3)jedną z dwóch kategorii czynności - badania naukowe lub prace rozwojowe,
4)musi być podejmowana w określonym przez ustawę celu - zwiększenie oraz wykorzystanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Twórczy charakter
Po pierwsze, praca badawczo-rozwojowa musi być twórcza. W związku z tym, że ustawa o CIT nie precyzuje czym jest proces twórczy należy się odnieść od ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która definiuje pojęcie utworu. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej, która ma charakter indywidualny, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. O twórczym charakterze możemy zatem mówić w przypadku tworzenia czegoś nowego, a w szczególności w przypadku tworzenia innowacyjnych rozwiązań.
Tworzone przez Wnioskodawcę Oprogramowanie ma (jak również będzie miało w przyszłości) charakter indywidualny, gdyż Oprogramowanie jest efektem oryginalnego projektu realizowanego na specjalne zamówienie Wnioskodawcy, dostosowane do jego potrzeb. Wnioskodawca stosuje również innowacyjne techniki w celu realizacji projektu związanego z Oprogramowanie. Należy zatem stwierdzić, że twórczy charakter działalności Wnioskodawcy jest spełniony, gdyż jak wskazano w opisie stanu faktycznego każdy Oprogramowanie wykonane przez Wnioskodawcę jest oryginalne i stworzony zgodnie z indywidualnymi potrzebami Wnioskodawcy.
Systematyczność
Poprzez działalność systematyczną rozumie się przede wszystkim działalność prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Wnioskodawca prowadzi działalność w sposób zorganizowany poprzez stworzenie dedykowanego zespołu do realizacji projektu związanego z Oprogramowaniem. Praca przez zespół Współpracowników Wnioskodawcy odbywa się zawsze na podstawie ustalonego wcześniej harmonogramu prac według ustalonej i przyjętej wcześniej metodyki oraz sposobu działania. Wnioskodawca nabywa od pracowników i współpracowników B2B autorskie prawa majątkowe do wytworzonego Oprogramowania, które są następnie rozliczane i odpowiednio ewidencjonowane. Na tej podstawie Wnioskodawca twierdzi, że działalność Wnioskodawcy ma (oraz będzie miała w przyszłości) charakter systematyczny.
Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań
Wytworzenie Oprogramowania oznacza wykreowanie nowego programu komputerowego, co jest jednoznaczne ze stworzeniem od podstaw nowego prawa własności intelektualnej przez Wnioskodawcę, które nabywa od pracowników i współpracowników działających na zlecenie i w imieniu Wnioskodawcy. Rozbudowa lub ulepszenie obejmuje poszerzenie zakresu funkcjonalnego lub użyteczności istniejącego już Oprogramowania. Warto zauważyć, że dodatkowa ochrona prawnoautorska może być przyznana niezależnie od tego, czy podatnik dokonał ulepszenia czy rozbudowy programu. Kluczowe jest rzeczywiste udoskonalenie lub poszerzenie, o ile te działania przyczynią się do poprawy użyteczności lub funkcjonalności istniejącego Oprogramowania (programu komputerowego). Jak Wnioskodawca wskazał w opisie stanu faktycznego, Spółka realizuje i zamierza kontynuować w przyszłości prace badawczo-rozwojowe, które będą obejmować pozyskiwanie wiedzy w celu opracowywania nowych rozwiązań niezbędnych do utrzymania i rozwoju Oprogramowania. W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, że wykonywanie, rozwój oraz ulepszanie Oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej, która to spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.
Ad 2
W zakresie pytania nr 2 wniosku, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż będzie uprawniony do zaliczenia wskazanych wydatków do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R.
Ad 3
Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca uzyskuje (będzie uzyskiwał) kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 24d ust. 1, ust. 2 w zw. z ust. 7, ust. 3 i 4-6 ustawy o CIT, które będzie mógł opodatkować preferencyjną stawką 5% podatku dochodowego od osób prawnych. Przedsiębiorcy generujący dochody z tytułu praw własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej. To uprzywilejowane rozwiązanie obejmuje dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez przedsiębiorców praw własności intelektualnej, znanej jako IP BOX. Zdaniem Wnioskodawcy dochód Spółki, wynikający z różnicy między przychodami ze świadczonych usług dostępu do (…) na rzecz podmiotów zlecających, tj. Klientów a kosztami ich uzyskania, będzie opodatkowany stawką 5%, zgodnie z postanowieniami art. 24d ust. 1 ustawy o CIT po uwzględnieniu współczynnika Nexus, obliczanego zgodnie z treścią art. 24d ust. 4 ustawy o CIT.
W uzasadnieniu do proponowanego projektu ustawy wprowadzającej IP Box wyjaśniono, że przedstawiona koncepcja opiera się na preferencyjnym opodatkowaniu dochodów podatnika w wysokości 5%. Dotyczy to dochodów generowanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które podatnik posiada jako właściciel, współwłaściciel, użytkownik lub na podstawie umowy licencyjnej. Te prawa są chronione zgodnie z obowiązującym prawem krajowym lub międzynarodowym, obejmując m.in. patenty, dodatkowe prawa ochronne na wzór użytkowy czy prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Dochód kwalifikujący się do korzystania z ulgi IP Box obejmuje przychody z tytułu licencji, opłat licencyjnych oraz innych należności związanych z wykorzystaniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Istotnym elementem jest także dochód uzyskany z zbycia tych praw, uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi, określany na zasadzie ceny rynkowej. Aby skorzystać z proponowanej preferencji, podatnik musi spełnić warunek prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z tworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszaniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
W myśl art. 24d ust. 2 ww. ustawy o CIT kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1.patent,
2.prawo ochronne na wzór użytkowy,
3.prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4.prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5.dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6.prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7.wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
8.autorskie prawo do programu komputerowego,
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej będziemy mieli do czynienia przy spełnieniu łącznie trzech warunków:
1)zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;
2)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 24d ust. 2 ustawy o CIT;
3)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
ad 1
Zgodnie z przedstawionymi informacjami w stanie faktycznym, Wnioskodawca angażuje się w działalność badawczo-rozwojową, w ramach której, na mocy zawartych umów z Klientami, przekazuje prawa do opracowanego Oprogramowania w zamian za wynagrodzenie. Oprogramowanie to jest chronione na mocy przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z postanowieniami art. 74 ust. 2 tej ustawy, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszelkie formy jego wyrażenia. Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka prowadzi obecnie oraz będzie kontynuować działalność badawczo-rozwojową, zgodną z definicją zawartą w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co zostało udowodnione w odpowiedzi na pytanie nr 1. W ramach kwalifikowanej działalności badawczo-rozwojowej, czyli takiej, która prowadzi do stworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanych praw własności intelektualnej, Wnioskodawca zajmuje się rozwijaniem i doskonaleniem (z zamiarem kontynuacji) Oprogramowania. W rezultacie Spółka nabywa autorskie prawa do tych programów w ramach swojej badawczo-rozwojowej działalności. Warto zaznaczyć, że te autorskie prawa do Oprogramowania są uznawane za kwalifikowane prawa własności intelektualnej, zgodnie z postanowieniami art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o CIT.
Należy zatem stwierdzić, że Wnioskodawca spełnia warunki uzyskania dochodów z kwalifikowanej działalności badawczo-rozwojowej przez Wnioskodawcę, co oznacza prowadzenie działań mających na celu powstanie, rozwinięcie lub ulepszenie kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
ad 2
Wytworzone, ulepszone lub rozwijane wytwory prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę będą spełniać definicję programu komputerowego. Ponadto takie programy komputerowe będą chronione prawem autorskim. Ochrona ta wynika z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - programy komputerowe wytwarzane, rozwijane lub ulepszane przez Wnioskodawcę będą objęte ochroną jako przedmiot autorskiego prawa do programów komputerowych, dlatego będą one zaliczane do kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Co istotne zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przedmiotem ochrony prawa autorskiego mogą być poszczególne elementy lub nawet krótkie fragmenty (urywki) programu, jeśli tylko one same spełniać będą wymogi podane w art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. elementy programu jako takiego, a więc instrukcje działania dla komputera lub ich zestawy (Wyrok TSUE z dnia 22 grudnia 2010 r., C-393/09, Bezpećnostni softwarova asociace, ECLI:EU:C:2010:816).
Wnioskodawca umożliwia Klientowi dostęp do (…) i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie, a zatem - w ocenie Wnioskodawcy - osiąga kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 24d ust. 4 ustawy o CIT.
ad 3
Oprogramowanie wytworzone, rozwijane lub ulepszane przez Wnioskodawcę będzie podlegało ochronie z tytułu praw autorskich na podstawie przepisów art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Tym samym dla niniejszego stanu faktycznego zostały spełnione wszystkie 3 przesłanki uznania, że Wnioskodawca wytwarza, rozwija lub ulepsza kwalifikowane prawa własności intelektualnej w postaci praw autorskich do programu komputerowego.
Zgodnie z art. 24d ust. 7 ustawy o CIT dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym dochód (strata):
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej:
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej:
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Wnioskodawca udziela swoim Klientom dostępu do Oprogramowania wytworzonego, rozwiniętego lub ulepszonego w ramach swojej działalności. Wnioskodawca w ramach otrzymywanego wynagrodzenia uzyskuje wynagrodzenie z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionej w cenie sprzedaży usługi dostępu do Oprogramowania (art. 24d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT).
Zgodnie z art. 24e ustawy o CIT o osób prawnych podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 24d są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonej ewidencji rachunkowej;
2)prowadzić ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 24d ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z tych kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3; 5) dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Oznacza to, że obowiązkiem Wnioskodawcy jest posiadanie odrębnej ewidencji rachunkowej, która zapewni prawidłowe rozliczenie ulgi IP-BOX i będzie zgodna z wytycznymi określonymi w powyższym art. 24e ustawy o CIT. Co istotne, w orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowane jest jednolite stanowisko, zgodnie z którym nie ma podstaw do twierdzenia, że warunkiem uznania ewidencji za prawidłową w rozumieniu art. 24e ustawy o CIT (spełniający cel tej regulacji) jest jej prowadzenie na bieżąco, to jest już od początku okresu, za który podatnik chce skorzystać z ulgi IP BOX, oraz dokonywania w niej zapisów w sposób sukcesywny. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie chociażby w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 30 lipca 2022 r. sygn. I SA/Go 115/20. Zdaniem WSA w Gorzowie, „jeżeli odrębna ewidencja IP Box umożliwi sporządzenie w terminie zeznania podatkowego, to nie można jej uznać za prowadzoną w sposób nieprawidłowy oraz niespełniającą ustawowych przesłanek. Najważniejszym elementem tej ewidencji jest sprawdzalność i prawidłowość informacji w niej zawartych, które umożliwiają obliczenie dochodu czy ewentualnej straty z kwalifikowanych IP podlegających pod opodatkowanie zgodnie z IP Box. Jak wskazuje WSA w Gorzowie: „Istotą przedmiotowej ewidencji jest możliwość prawidłowego określenia podstawy opodatkowania stawką 5%. Z ewidencji tej powinno wynikać przypisanie kosztów prowadzonej działalności na poszczególne źródła przychodów. Dla celów obliczenia dochodu z kwalifikowanego IP istotne jest, by ewidencja ta była prowadzona w sposób należyty, tak aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączą sumę przychodów i kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5%. (….). Ewidencja ma być sporządzona w sposób mający osiągać wskazany cel. Jeżeli ten cel spełnia, należy ją uznać za prowadzoną w sposób należyty.”
W ślad za przyjętą przez WSA w Gorzowie argumentacją, należy uznać, że jeśli ewidencja umożliwi sporządzenie w terminie deklaracji podatkowej, nie można jej uznać za prowadzoną nieprawidłowo lub niespełniającą przesłanek ustawowych tylko z tego względu, że nie jest prowadzona na bieżąco. Warto również zaznaczyć, że kolejnym argumentem potwierdzającym, że stanowisko organu interpretacyjnego jest nieprawidłowe, jest przywołanie przez WSA w Gorzowie treści art. 24 ust. 5 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone na bieżąco, jeżeli pochodzące z nich informacje umożliwiają sporządzenie w terminie obowiązkowych sprawozdań, w tym deklaracji podatkowych oraz dokonanie rozliczeń finansowych. Powyższe stanowisko potwierdza również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 26 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Wr 170/20. WSA we Wrocławiu podkreślił, że nie ulega wszelkim wątpliwościom, że prowadzenie ewidencji jest niezbędne do skorzystania z ulgi IP Box, natomiast uznanie, że iż ewidencja powinna być sporządzona na bieżąco i konieczne jest jej prowadzenie przed skorzystaniem z uprawnienia, jest nieprawidłowe. Oba sądy zajęły stanowisko, że z uwagi na roczne rozliczenie IP Box brak prowadzenia ewidencji na bieżąco nie powinien stanowić przeszkody w skorzystaniu z ulgi IP BOX.
Ad 4
W zakresie pytania 4 wniosku, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku prowadzenia ewidencji określonej w art. 24e ustawy o CIT na bieżąco, Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z preferencji IP BOX.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytań 1 – 4 jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ad. 1
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”),
ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.) badania naukowe są działalnością obejmującą:
a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Przy odniesieniu wskazanych przepisów na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że aby uznać czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, konieczne jest przeprowadzenie analizy nakierowanej na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Z opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wskazanego we wniosku i jego uzupełnieniu wynika, że w ramach swojej działalności Państwa Spółka wdrożyła oprogramowanie w formie platformy internetowej (…). (…) to nowoczesna platforma dla przedsiębiorców, stworzona przez Państwa Spółkę. Celem wdrożenia platformy jest zapewnienie klientom prostych, efektywnych i szybkich rozwiązań, które mają im pomóc być zgodnym z ciągle ewoluującymi przepisami prawnymi w obszarze (…). Wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie omawianego oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Państwa działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.
Wobec tego ocena czy prace, które prowadzą i będą Państwo prowadzili, stanowią działalność badawczo – rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa efektów tych prac.
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazali Państwo że, Państwa Spółka w ramach swojej działalności prowadzi również prace badawczo-rozwojowe o charakterze tworzenia i rozwijania oprogramowania. Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Państwa są procesem ciągłym i są realizowane w każdym przypadku zidentyfikowania indywidualnych potrzeb Klientów lub potrzeb Spółki. Oprogramowania tworzone przez Państwa przy pomocy Współpracowników mają charakter innowacyjny - podczas ich wykonywania zespół Współpracowników nie korzysta z tego samego modelu działania, gdyż każde oprogramowanie wymaga indywidualnego podejścia do potrzeb Klienta lub Wnioskodawcy. Proces tworzenia oraz utrzymania oprogramowania wymaga kreatywnych działań zespołu Współpracowników specjalnie dedykowanego do projektu związanego z oprogramowaniem. Podczas procesu nie są więc wykorzystywane zautomatyzowane narzędzia czy rutynowe mechanizmy. Spółka do stworzenia oraz utrzymania oprogramowania wykorzystuje stworzone przez siebie i Współpracowników innowacyjne mechanizmy komputerowe oraz wiedzę i doświadczenia zespołu Współpracowników. Rozwiązania tworzone i rozwijane (programowane) przez Państwa są rozwiązaniami w pełni autorskimi i stanowią rezultat indywidualnej, twórczej pracy Wnioskodawcy. Każdorazowo wytworzone/ulepszone lub rozwinięte przez Państwa oprogramowanie stanowi rozwiązanie niewystępujące dotychczas w Państwa praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżnia się od rozwiązań już u Państwa funkcjonujących.
Do realizacji powyższych celów zatrudniają Państwo specjalistów w oparciu o umowy o współpracę z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (B2B), umowy o pracę lub umowę zlecenia z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej (dalej jako „Współpracownicy”). Od osób, z którymi współpracują Państwo na podstawie umów B2B nabywają Państwo kwalifikowane prawa własności intelektualnej, które podlegają dalszym zmianom wprowadzonym przez Państwa w ramach własnych zasobów i dopiero tak zmienione są przedmiotem sprzedaży.
Zatem działalność, którąPaństwo prowadzą w zakresie tworzenia, ulepszania i rozwijania oprogramowania wymienionego w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza
i. robiący coś regularnie i starannie,
ii. o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,
iii. o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.
W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Z opisu sprawy wynika, że działalność polegająca na wytwarzaniu/ulepszaniu/rozwijaniu oprogramowania platformy (…) jest prowadzona w sposób systematyczny, czyli metodyczny, zaplanowany i ciągły. Nie jest przygotowany sztywny harmonogram prac, jednak zgodnie z przyjętym planem, oddelegowani współpracownicy i Zleceniobiorcy, w sposób ciągły i systematyczny zobowiązani są do monitorowania potrzeb lub potencjalnie nowych zakresów usług, które mogłyby być uwzględnione w ramach platformy (…) - w przypadku wystąpienia takich okoliczności, Wnioskodawca określa szczegółowy zakres niezbędnych lub pożądanych zmian (ulepszeń lub rozwoju) i przygotowuje plan ich wprowadzenia. Po ich wprowadzeniu następuje proces testowania, a po pozytywnych testach, zostaje taka dodatkowa funkcjonalność zaoferowana w ramach (…).
To potwierdza zatem, że spełnione jest i będzie przez Państwa Spółkę kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Państwa we wniosku prac.
Omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Z przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, dysponowali Państwo zasobami wiedzy w postaci: doświadczenia zespołu w obszarze świadczenia usług prawnych, wiedzy prawniczej dotyczącej wymogów regulacyjnych oraz standardów obowiązujących przedsiębiorców w tych obszarach, wynikającej z analizy przepisów krajowych i unijnych oraz ogólnej znajomości technologii informatycznych, które umożliwiają dostosowanie narzędzi prawnych do potrzeb cyfrowych. W toku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych nabyli Państwo nowe zasoby wiedzy, takie jak:
- Specjalistyczna wiedza technologiczna, w tym w zakresie programowania oraz projektowania funkcjonalności związanych z platformą (…),
- Pogłębiona wiedza o technologiach związanych z automatyzacją procesów zgodności (compliance), kto re wykorzystywane są w ramach platformy (…),
- Wiedza o interakcji użytkownika z narzędziami cyfrowymi, zdobyta w trakcie analiz i testów prototypu platformy,
- Udoskonalone umiejętności w zakresie integracji wymogów prawnych z rozwiązaniami technologicznymi, wynikające z konieczności dostosowywania funkcji platformy do zmieniających się regulacji.
W efekcie, w trakcie realizacji projektu, znacząco poszerzyli Państwo zarówno wiedzę technologiczną, jak i zdolność do implementowania przepisów prawa w narzędziach IT. Nadto, w ramach działalności opisanej we wniosku wykorzystują, rozwijają oraz zdobywają Państwo wiedzę i umiejętności z następujących dziedzin:
- Nauki informatyczne;
- Nauki prawnicze;
- Nauki o zarządzaniu;
Rozwijają Państwo wiedzę w tych dziedzinach poprzez badania, testy oraz iteracyjne ulepszanie platformy (…), co pozwala na połączenie teorii z praktycznymi rozwiązaniami dla użytkowników.
Zatem to pozwala uznać, że Państwa Spółka wykorzystuje istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
- nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
- nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
- łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
- kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
- wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość tych czynności służy:
- planowaniu produkcji oraz
- projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak sami Państwo wskazali we wniosku, w ramach prowadzonej działalności nabywają, łączą, kształtują i wykorzystują Państwo dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych, oprogramowania, informatyki, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), w postaci innowacyjnego oprogramowania.
Zatem pozwala to uznać, że opisana przez Państwa we wniosku i jego uzupełnieniu działalność polegająca na wytwarzaniu, ulepszaniu i rozwijaniu oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Tym samym, przedstawione we wniosku prace polegające na wytwarzaniu, ulepszaniu i rozwijaniu przez Państwa oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 updop.
Wobec tego Państwa stanowisko w odniesieniu do pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Ad 2
Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.
Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:
1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
4a nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
W myśl art. 18d ust. 3 updop:
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Natomiast na podstawie art. 18d ust. 6 updop:
podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.
Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop:
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
W myśl art. 18d ust. 8 updop:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Powołane przepisy pozwalają stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,
4)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5)jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,
9)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 dotyczą możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych określony w art. 18d ust. 2 updop wskazanych w opisie sprawy wydatków.
Z opisu sprawy wynika, że działalność badawczo - rozwojowa jest przez Państwa prowadzona od 2022 r. Nie korzystali Państwo jeszcze z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Pytanie 2 wniosku dotyczy następujących kosztów:
a)kosztów zatrudnienia i utrzymania współpracowników na podstawie umowy zlecenia, w tymi ich wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne,
b)zakupu sprzętu komputerowego, podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, sprzętu elektronicznego, kabli, monitorów jako narzędzi niezbędnych do wykonania pracy w postaci tworzenia oprogramowania,
c)kosztów zakupu licencji na oprogramowanie,
d)literatury fachowej, publikacji naukowych oraz udziału w konferencjach i warsztatach, które dostarczają wiedzy na temat technologiczne związane z platformą (…),
które zamierzają Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop. Jak wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku, są Państwo w stanie wykazać powiązanie tych kosztów z realizacją prac, które uważają Państwo za działalność B+R. Nadto, wszystkie wydatki [dotyczące zatrudnienia osób na podstawie umów zlecenia] mają bezpośredni związek z realizowanymi pracami, które Państwo uważają za działalność B+R i stanowią po stronie Zleceniobiorców należność z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co więcej, planują Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych koszt zakupu materiałów i surowców wykorzystywanych bezpośrednio w realizacji prac, które uważają Państwo za badawczo-rozwojowe, w postaci: kosztów w zakupu licencji na oprogramowanie oraz literatury fachowej, publikacji naukowych oraz udziału w konferencjach i warsztatach, które dostarczają wiedzy na temat technologiczne związane z platformą (…). Wymienione pozycje, jak sami Państwo doprecyzowali, stanowią materiały i surowce w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. Wreszcie, zamierzają Państwo odliczyć koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej Zleceniobiorca realizował będzie prace, które Wnioskodawca uważa za badawczo-rozwojowe oraz tylko w takiej części, w jakiej sprzęt/licencje na oprogramowanie oraz inne elementy będą wykorzystywane bezpośrednio do realizacji tych prac.
Wskazać należy, że od 1 stycznia 2018 r. przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226, dalej: „updof”), oraz sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a updof wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).
Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof:
za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Z uwagi na wskazane przepisy prawa oraz opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, należy uznać, że koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej w okresie, którego dotyczy wniosek, mogą stanowić wydatki na wynagrodzenia osób, z którymi zawarta została umowa zlecenia, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.
Oznacza to, że poniesione koszty wynagrodzeń na rzecz pracowników zatrudnionych na podstawie umów zlecenia, którzy wykonują czynności w zakresie działalności badawczo - rozwojowej, obejmujące również sfinansowane przez Państwa składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu tych należności mogą stanowić dla Państwa koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Tym samym należy zgodzić się z Państwem, że wskazane koszty mogą stanowić koszty kwalifikowane określone w art. 18d ust. 2 updop, jednakże nie, jak Państwo doprecyzowali to w uzupełnieniu wniosku - art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, a art. 18d ust. 2 pkt 1a updop.
Przepisy podatkowe dają również możliwość uznania za koszty kwalifikowane koszty materiałów i surowców. Wskazać należy, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. W przepisach omawianej ustawy podatkowej ustawodawca nie sprecyzował, co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120, dalej: „uor”).
W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor:
materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Ten pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
Z uwagi na wskazane przepisy oraz opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, należy zgodzić się z Państwem, że wskazane przez Państwa w uzupełnieniu wniosku, koszty nabycia materiałów i surowców w postaci:
- sprzętu komputerowego, podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, sprzętu elektronicznego, kabli, monitorów jako narzędzi niezbędnych do wykonania pracy w postaci tworzenia oprogramowania,
- licencji na oprogramowanie,
- literatury fachowej, publikacji naukowych, które dostarczają wiedzy na temat technologiczne związane z platformą (…)
mogą Państwo uwzględnić w kosztach kwalifikowanych, określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop.
Jednocześnie mają Państwo prawo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ust. 2 updop wydatki na udział Zleceniobiorców, realizujących prace w ramach działalności badawczo-rozwojowej w konferencjach i warsztatach. Wydatków tych jednak nie sposób potraktować jako zakupu materiałów i surowców. W sytuacji, w której koszty udziału wskazanych osób w konferencjach i warsztatach stanowią po stronie Zleceniobiorców należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a updof, mogą zostać uwzględnione w kategorii kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1a updop.
Niemniej, z uwagi na to, iż Państwa pytanie nr 2 oraz Państwa stanowisko własne dotyczą możliwości zaliczenia wymienionych wydatków do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 updop (bez uszczegółowienia punktu tego ustępu), należało zgodzić się z Państwem, iż wszystkie wskazane przez Państwa wydatki mogą stanowić u Państwa koszty kwalifikowane ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Tym samym, Państwa stanowisko w odniesieniu do pytania nr 2 w zakresie ustalenia, czy poniżej wymienione koszty mogą być uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT:
a)koszty zatrudnienia i utrzymania współpracowników na podstawie umowy zlecenia, w tymi ich wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne,
b)koszty zakupu sprzętu komputerowego, podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, sprzętu elektronicznego, kabli, monitorów jako narzędzi niezbędnych do wykonania pracy w postaci tworzenia oprogramowania,
c)koszty zakupu licencji na oprogramowanie,
d)koszty zakupu literatury fachowej, publikacji naukowych oraz udziału w konferencjach i warsztatach, które dostarczają wiedzy na temat technologiczne związane z platformą (…)
należało uznać za prawidłowe.
Ad 3 i 4
Zgodnie z art. 24d ust. 1 updop:
podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 24d ust. 2 updop:
kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1.patent,
2.prawo ochronne na wzór użytkowy,
3.prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4.prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5.dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6.prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7.wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2021 r. poz. 213),
8.autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 24d ust. 3 updop:
podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Sposób obliczenia wysokości kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zawarty jest w art. 24d ust. 4 updop. Zgodnie z treścią tego przepisu:
wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a+b)*1,3/(a+b+c+d),
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a.prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b.nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3,
c.nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4,
d.nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Stosownie do art. 24d ust. 5 updop:
do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
W przypadku, gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1 (art. 24d ust. 6 ww. ustawy).
Zgodnie z treścią art. 24d ust. 7 updop:
dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym dochód (strata) ustalony zgodnie z art. 7 ust. 2:
1.z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
2.ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
3.z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi,
4.z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Obowiązki podatników podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 24d updop, zostały określone w art. 24e updop.
W myśl art. 24e ust. 1 updop:
podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 24d są obowiązani:
1.wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonej ewidencji rachunkowej;
2.prowadzić ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3.wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 24d ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4.dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z tych kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5.dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Zgodnie z art. 24e ust. 2 updop:
w przypadku gdy na podstawie ewidencji rachunkowej nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 19.
Wskazane przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box. W tym zakresie wpisują się one w realizację „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, „Strategii na rzecz doskonałości naukowej, nowoczesnego szkolnictwa wyższego, partnerstwa z biznesem i społecznej odpowiedzialności nauki” oraz „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w obszarze innowacyjności. Znowelizowane przepisy mają prowadzić do wzrostu zainteresowania pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi w Polsce oraz stanowić swoiste „zamknięcie” łańcucha wartości związanego z procesem tworzenia i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych.
Należy także wskazać, że powyższe regulacje polegają na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.
Możliwość skorzystania z tzw. ulgi Innovation Box ma miejsce również w sytuacji, gdy podatnik dokona zakupu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa powyżej, pod warunkiem że następnie poniesie on koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.
Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również, dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.
Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania będzie wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) wynikającej z raportu nr 5 BEPS. Przewidziano także możliwość zlecenia wykonania prac badawczo-rozwojowych innym podmiotom zarówno niepowiązanym, jak i powiązanym.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).
Ewidencja - zgodnie z art. 24e updop - ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek opodatkowania dochodu podatkiem dochodowym wg stawki 9% lub 19%.
To ma zapewnić możliwość ustalenia łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Jak wynika z zacytowanych regulacji, podatnicy, którzy opodatkowują dochody z kwalifikowanych IP stawką 5%, mają obowiązek prowadzenia wyodrębnionej ewidencji dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskiwaniem tych dochodów. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box. Jednak dla celów obliczenia dochodu z kwalifikowanego IP istotne jest, by ewidencja ta była prowadzona w sposób należyty, tak, aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5% oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.
Przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.
Wskazać również należy, że oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.). Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.
W świetle art. 74 ust. 2 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Należy wskazać, że prowadzona przez Państwa działalność w zakresie tworzenia, ulepszania i rozwijania oprogramowania w postaci platformy (…) jest działalnością badawczo-rozwojową, co organ potwierdził w odniesieniu do Państwa pytania nr 1 wniosku.
Nadto, z opisu sprawy wynika, że
- wytworzone przez Państwa oprogramowanie w postaci platformy (…) oraz każdorazowa modyfikacja lub jej ulepszenie stanowią odrębne programy komputerowe podlegające ochronie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
- do realizacji celów zatrudniają Państwo specjalistów w oparciu o umowy o współpracę z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, umowy o pracę lub umowę zlecenia z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej;
- od osób, z którymi współpracują Państwo na podstawie umów B2B, nabywają Państwo kwalifikowane prawa własności intelektualnej;
- w sytuacji gdy nabywają Państwo od osób, z którymi współpracują na podstawie umów B2B kwalifikowane prawo własności intelektualnej, to stanowią one programy komputerowe podlegające ochronie z prawnej z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają dalszym zmianom wprowadzonym przez Państwa w ramach własnych zasobów i dopiero tak zmienione są przedmiotem sprzedaży przez Wnioskodawcę.
- pierwszy dochód, do którego zamierzają Państwo zastosować preferencyjną 5% stawkę podatku został osiągnięty w 2023 r.;
- uzyskują Państwo dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi, który zamierzają Państwo opodatkować 5% preferencyjną stawką podatku;
- dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, uwzględnione w cenie sprzedaży usług są ustalane przez Państwa w oparciu o zasadę ceny rynkowej w myśl art. 11c i art. 11d updop;
- na dzień złożenia zeznania podatkowego na potrzeby skorzystania z IP Box będą Państwo posiadali odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów za rok 2024, zgodną z wymogami art. 24e ustawy o CIT, ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 24e ustawy o CIT przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
- w zakresie rozliczenia podatku w latach przyszłych, na bieżąco będą Państwo prowadzili odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 24e ustawy o CIT, ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 24e ustawy o CIT przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Z uwagi na wskazane przepisy prawa oraz opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego należy zgodzić się z Państwem, że w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wytwarzają, ulepszają i rozwijają Państwo oprogramowanie (programy komputerowe) w postaci platformy (…). Oprogramowanie to, jako podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, można uznać za kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego, określone w art. 24d ust. 2 pkt 8 updop.
Osiągają Państwo dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi, określone art. 24d ust. 7 pkt 3 updop.
Tym samym, mogą Państwo zastosować stawkę 5% od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi, w zakresie oprogramowania tworzonego, rozwijanego i ulepszanego przez Państwa w ramach współpracy z Klientem w sytuacji, w której w celu skorzystania z preferencji IP BOX będą Państwo dysponowali ewidencją rachunkową, prowadzoną zgodnie z art. 24e updop, tj. w sposób, który umożliwia złożenie prawidłowego zeznania podatkowego za dany rok, w przewidzianym dla tej czynności terminie i pozwalającą na wyodrębnienie każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, zapewnienie ustalenia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 24d ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
A zatem w sytuacji, w której nie prowadzili Państwo w 2024 r. na bieżąco ww. ewidencji, jak i w sytuacji, gdy w przyszłych latach będą ją Państwo prowadzili na bieżąco, a ewidencja ta będzie umożliwiała złożenie prawidłowego zeznania podatkowego za dany rok, w przewidzianym dla tej czynności terminie i będzie odpowiadała wymogom wskazanym w art. 24e updop, mogą Państwo skorzystać z preferencji IP Box.
Zatem, przysługuje Państwu prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania osiągniętych już dochodów, a także przysługiwać będzie Państwu prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych w kolejnych latach, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny lub nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.
Wobec tego Państwa stanowisko w zakresie pytań nr 3 i 4 należało uznać za prawidłowe.
W tym miejscu należy również wskazać, że istotną zmianę do preferencji związanej z opodatkowaniem dochodu osiągniętego z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej wprowadzono ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105, dalej: „ustawa zmieniająca”), poprzez dodanie do art. 24d ust. 9a, który stanowi, że:
od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej podatnik może odliczyć koszty kwalifikowane określone w art. 18d ust. 2-3b, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia przez podatnika tego prawa, przy czym przepisy art. 18d ust. 1 zdanie drugie i ust. 3c-9 stosuje się odpowiednio.
Z uzasadnienia wprowadzenia cytowanej regulacji wynika, że przepis ten umożliwia podatnikowi, który osiąga dochody z kwalifikowanych IP i opodatkowuje je preferencyjną 5% stawką podatku, korzystanie jednocześnie z odliczenia w ramach ulgi B+R. Przepis wprowadza możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność B+R (kosztów kwalifikowanych), (...) od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ustalonego zgodnie z 24d ust. 7 updop. Odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R możliwe będzie w stosunku do tych kosztów uzyskania przychodu, które są związane z danym kwalifikowanym IP, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, która doprowadziła do jego wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia.
Przepis ten umożliwia jedynie zatem odliczenie kosztów kwalifikowanych ulgi B+R od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej opodatkowanego stawką 5%.
Wprowadzone rozwiązanie polega na umożliwieniu korzystania w sposób symultaniczny z ulgi B+R przez podatnika osiągającego dochód z praw własności intelektualnej, który objęty jest reżimem IP BOX. Zatem, podatnik komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągający z nich dochody kwalifikowane w rozumieniu przepisów o IP BOX nie jest zobowiązany do dokonania wyboru, na koniec roku podatkowego, pomiędzy „wykluczającymi się” preferencjami.
Przy kalkulacji dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podatnicy, w aktualnym brzmieniu omawianych przepisów, mogą uwzględnić koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność B+R, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia przez podatnika danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, z komercjalizacji którego osiągany jest dochód.
Koszty prac badawczo-rozwojowych, stanowiące zarazem koszty uzyskania przychodów i koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d updop, mogą zatem być uwzględnione przy obliczeniu dochodu z praw własności intelektualnej. Wskazuje na to wprost art. 24d ust. 9a omawianej ustawy.
Natomiast, koszty kwalifikowane, które zostaną uwzględnione jako koszt w celu ustalenia dochodu z IP Box, nadal nie mogą zostać odliczone w ramach ulgi B+R od dochodu ustalonego wg zasad ogólnych. Przepis art. 24d ust. 9a updop umożliwia jedynie ich odliczanie od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i opodatkowanego stawką 5%, co nie było możliwe w stanie prawnym obowiązującym do końca 2021 r.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał wdacie zaistnienia zdarzenia,
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się ściśle do przedmiotu pytań. Inne kwestie wynikające z własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej, rozpatrzone.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Nadto, zaznaczenia wymaga, że tę interpretację wydano w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.
Przywołane przez Państwa wyroki sądów administracyjnych są wiążące jedynie w sprawach, których dotyczą. Organ, pomimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią źródła materialnego prawa podatkowego. Każdą sprawę organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), ul. (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).