Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.558.2024.1.PK
Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie dla Współpracowników benefitów wynikających z zawartych Umowy o współpracy, tj.: Pakietu zdrowotnego, Polisy w ramach grupowego ubezpieczenia na życie oraz Pakietu benefitów sportowych w zakresie w jakim są finansowe przez Spółkę.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 października o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie dla Współpracowników benefitów wynikających z zawartych Umowy o współpracy, tj.: Pakietu zdrowotnego, Polisy w ramach grupowego ubezpieczenia na życie oraz Pakietu benefitów sportowych w zakresie w jakim są finansowe przez Spółkę.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o.o. z siedzibą w (...) (dalej również „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podatnikiem VAT czynnym, objętym w Polsce nieograniczonym obowiązkiem w podatku dochodowym od osób prawnych, działającym w branży IT.
Spółka w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podejmuje współpracę z wysokiej klasy specjalistami z branży IT oraz z innych obszarów związanych z działalnością spółki, na podstawie umów cywilnoprawnych o stałej współpracy (dalej: „Umowa o współpracy”). Umowy o współpracy zawierane są przez Spółką ze specjalistami w ramach prowadzonej przez nich we własnym imieniu i na własny rachunek jednoosobowej działalności gospodarczej (dalej „Współpracownicy”).
W związku z tym, iż konkurencja w sektorze IT jest ogromna, Spółka w celu pozyskania najbardziej wartościowych na rynku współpracowników oraz ich zatrzymania w Spółce oferuje oprócz wynagrodzenia, także pakiet benefitów. Celem przyznawania benefitów jest ułatwienie pozyskania dla Spółki Współpracowników oraz ich zatrzymanie w Spółce, jak również ich motywowanie do bardziej efektywnej i wydajnej pracy na rzecz Spółki.
Zgodnie z treścią Umów o współpracy. Współpracownik jest uprawniony do korzystania ze wskazanych poniżej benefitów, tj.:
a)Pakiet opieki medycznej dla Współpracownika (pakiet osobisty), gdzie koszt opieki medycznej w 70% pokrywa Wnioskodawca, a Współpracownik - zgodnie z Umową o współpracy - jest zobligowany do pokrycia 30% oraz rozliczenia wszelkich należności podatkowych związanych z otrzymanym benefitem,
b)Grupowego ubezpieczenia na życie dla Współpracownika, gdzie koszt składki ubezpieczeniowej w 70% pokrywa Wnioskodawca, a Współpracownik - zgodnie z Umową o współpracy - jest zobligowany do pokrycia 30% oraz rozliczenia wszelkich należności podatkowych związanych z otrzymanym benefitem,
c)Pakiet benefitów sportowych dla Współpracownika, przy czym w tym przypadku, Wnioskodawca pokrywa 50% kosztów, a Współpracownik - zgodnie z Umową o współpracy - jest zobligowany do pokrycia 50% oraz rozliczenia wszelkich należności podatkowych związanych z otrzymanym benefitem.
Zgodnie z Umową o współpracy, Spółka jest zobligowana do zapewnienia wymienionych w Umowie o współpracy benefitów. W celu skorzystania z uprawnienia do benefitu Współpracownik składa stosowny wniosek. Jak z powyższego wynika benefity stanowią element wynagrodzenia Współpracownika za świadczone na rzecz Wnioskodawcy usługi na podstawie Umowy o współpracy. Obowiązek zapewnienia wymienionych benefitów wynika bowiem wprost z łączącej Współpracownika i Wnioskodawcę Umowy. Wnioskodawca jest zobligowany w ramach i w trakcie obowiązywania Umowy do zapewnienia poniżej wskazanych benefitów, a Współpracownik jest uprawniony do korzystania z benefitów w wybranym przez niego zakresie - w ramach i w trakcie obowiązywania Umowy, tj.:
a)Pakiet ubezpieczenia zdrowotnego - Spółka nabywa Pakiet ubezpieczenia zdrowotnego dla poszczególnych Współpracowników, którzy złożyli wniosek o korzystanie z pakietu. W ramach Pakietu ubezpieczenia zdrowotnego Współpracownicy mogą korzystać u wskazanych w pakiecie dostawców z pakietu usług medycznych. Spółka pokrywa 70% kosztów Pakietu opieki medycznej i obciąża Współpracowników 30% kosztów tych abonamentów - w tym przypadku wartość benefitu dla Współpracownika to 70% wartości Pakietu ubezpieczenia zdrowotnego przyznanego Współpracownikowi;
b)Polisa w ramach grupowego ubezpieczenia na życie - Spółka nabywa polisę od firmy ubezpieczeniowej dla poszczególnych Współpracowników, którzy złożyli wniosek o przystąpienie do ubezpieczenia grupowego. Spółka pokrywa 70% kosztów Grupowego ubezpieczenia na życie poszczególnego współpracownika i obciąża Współpracownika 30% kosztów tego ubezpieczenia - w tym przypadku wartość benefitu dla Współpracownika to 70% wartości Polisy w ramach grupowego ubezpieczenia na życie przyznanego Współpracownikowi;
c)Pakiet benefitów sportowych - Spółka nabywa Pakiet benefitów sportowych dla poszczególnych Współpracowników, którzy złożyli stosowny wniosek o korzystanie z pakietu. Wnioskodawca przekazuje Współpracownikom, karty umożliwiające korzystanie z Pakiety benefitów sportowych. Wnioskodawca pokrywa 50% kosztów, a Współpracownik - zgodnie z Umową o współpracy - jest zobligowany do pokrycia 50% oraz rozliczenia wszelkich należności podatkowych związanych z otrzymanym benefitem. Spółka refakturuje na Współpracownika 50% kosztów karnetu sportowego przypadającego na danego Współpracownika - w tym przypadku wartość benefitu dla Współpracownika to 50% wartości karnetu sportowego przyznanego Współpracownikowi.
W zakresie nabywanych benefitów, Spółka otrzymuje fakturę od dostawców nabywanych benefitów i opłaca fakturę z własnych środków oraz refakturuje we wskazanym w Umowie o współpracy zakresie część kosztów benefitów na Współpracowników. Co miesiąc Współpracownicy otrzymują informację w formie email o dodatkowym uzyskanym przychodzie za dany miesiąc w związku z wykorzystywanymi benefitami. W informacji tej określona jest wartość poszczególnych świadczeń (benefitów) poniesionych przez Spółkę wraz ze wskazaniem, że wartość ta stanowi dla Współpracowników przychód z działalności w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych.
Pytania
Czy Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie dla Współpracowników benefitów wynikających z zawartych Umowy o współpracy, tj.: Pakietu zdrowotnego, Polisy w ramach grupowego ubezpieczenia na życie oraz Pakietu benefitów sportowych w zakresie w jakim są finansowe przez Spółkę?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie dla Współpracowników benefitów wynikających z zawartych Umowy o współpracy, tj.: Pakietu zdrowotnego, Polisy w ramach grupowego ubezpieczenia na życie oraz Pakietu benefitów sportowych w zakresie w jakim są finansowe przez Spółkę.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Na gruncie ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są:
- wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki poniesione przez podatnika związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów;
- wydatki, które zostały prawidłowo udokumentowane;
- wydatki o charakterze definitywnym, poniesione przez podatnika;
- wydatki, które nie zostały wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Wnioskodawca prowadzi działalność w branży usług IT oraz usług doradczych, w której panuje duża konkurencja w zakresie pozyskania nowych współpracowników. Aktualne warunki rynkowe wymagają, aby oferować Współpracownikom dodatkowe, pozapłacowe świadczenia w postaci benefitów, takie jak pakiet zdrowotny, polisa w ramach grupowego ubezpieczenia na życie oraz pakiet benefitów sportowych.
Benefity stanowią obecnych realiach rynkowych niezbędny element polityki kadrowej firm w branży IT. Wnioskodawca w celu pozyskania najbardziej wartościowych na rynku specjalistów oraz zapewnienia długotrwałej współpracy z nimi oferuje obok odpowiednio skalkulowanego wynagrodzenia także pakiet benefitów. Wnioskodawca współpracuje z wysokiej klasy specjalistami, trudno dostępnymi na rynku, dlatego musi stosować odpowiedni system benefitów, który pozwoli pozyskać i zatrzymać Współpracowników.
Jakość oraz efektywność usług świadczonych przez Współpracowników bezpośrednio wpływa na wykonywanie przez Spółkę zleceń na odpowiednio wysokim poziomie pozwalającym utrzymać pozycję na rynku oraz pozyskiwać przewagę konkurencyjną. Jakość oraz efektywność Współpracowników, wpływa bowiem na produkt finalny dostarczany kontrahentowi i w efekcie pozawala budować zaufanie do Spółki jako podmiotu świadczącego usługi na najwyższym poziomie, co ułatwia pozyskiwanie zleceń oraz utrzymanie współpracy z klientami, na rzecz których Spółka świadczy usługi. Pozyskanie nowych zleceń, często wiąże się z koniecznością pozyskania nowych Współpracowników. Jednocześnie konieczne jest stałe bieżące uzupełnianie zasobów kadrowych. Kapitał ludzki jest zatem niezbędny do wykonywania podstawowej działalności Spółki, a w konsekwencji do uzyskiwania przychodów. Wydatki pozwalające na pozyskanie i utrzymanie Współpracowników są zatem nie tylko celowe, ale też niezbędne oraz racjonalnie i gospodarczo uzasadnione. Celem poniesienia wydatków na benefity po stronie Spółki jest zatem osiągnięcie i zabezpieczenie przychodów oraz zachowanie źródła przychodów.
Oferowanie benefitów jako dodatkowego elementu wynagrodzenia ma na celu nie tylko odnalezienie na rynku, pozyskanie oraz utrzymanie stałej współpracy z najlepszymi specjalistami, ale też dodatkowe motywowanie Współpracowników w zakresie efektywnej współpracy na rzecz Spółki. Poniesienie wydatków jest istotne zatem także z perspektywy utrzymania i zmotywowania pozyskanych Współpracowników. Z jednej strony ogranicza to koszty pozyskiwania i wdrożenia nowych Współpracowników, a z drugiej strony zwiększa jakość usług świadczonych na rzecz klientów Spółki. Wydatki na benefity wpływają również pozytywnie na zwiększenie efektywności poprzez ograniczenie fluktuacji Współpracowników.
Obowiązek ponoszenia wydatków na opisane w stanie faktycznym benefity dla Współpracowników wynika z treści Umów o współpracy. Zgodnie Umową o współpracy Wnioskodawca - w ramach i w trakcie obowiązywania Umowy o współpracy jest zobligowany (na wniosek Współpracownika) do zapewnienia możliwości korzystania z wymienionych benefitów, Współpracownik natomiast jest uprawniony do wnioskowania o przyznanie mu benefitów wskazanych w Umowie o współpracy wyłącznie w czasie obowiązywania Umowy o współpracę. Gdyby Współpracownik nie zawarł Umowy o współpracę z Wnioskodawcą i nie wykonywał na jej podstawie usług na rzecz Wnioskodawcy, nie przysługiwałoby mu prawo ani do wynagrodzenia oraz do benefitów.
Nabycie usług jest również prawidłowo udokumentowane. Po zakończeniu każdego miesięcznego okresu rozliczeniowego, Wnioskodawca otrzyma faktury VAT wraz ze specyfikacjami, umożliwiającymi identyfikację osób korzystających z konkretnych świadczeń.
Wydatki na zakup oferowanego przez Wnioskodawcę pakietu benefitów dla Współpracowników stanowią przejaw starań Wnioskodawcy o stan zdrowia, kondycji fizycznej, samopoczucia i satysfakcji Współpracowników, co w konsekwencji przekłada się na zwiększanie efektywności i wydajności świadczonych przez Współpracowników na rzecz Spółki usług. Pakiet benefitów bez wątpienia ma w związku z tym pozytywny wpływ w efekcie na uzyskiwane przez Spółkę przychody. Dostęp do prywatnej opieki medycznej poprawia dostęp do diagnostyki, badań, konsultacji medycznych czy rehabilitacji, co nie tylko pośrednio (poprzez zwiększenie komfortu psychicznego), ale również bezpośrednio przyczynia się do poprawy zdrowia współpracowników, a tym samym mniejszej absencji Współpracowników. To bezpośrednio wpływa na sprawniejszą realizację projektów i celów biznesowych stawianych przez Wnioskodawcę poszczególnym Współpracownikom.
Również zapewnienie karnetu sportowego jest celowe i gospodarczo uzasadnione, gdyż pozytywnie wpływa na zdrowie Współpracowników, obniża poziom stresu, a jednocześnie poprawia samopoczucie, co przekłada się na bardziej efektywną i wydajną pracę. W przypadku wspólnego korzystania przez poszczególnych Współpracowników z zajęć sportowych dodatkowo wpływa to pozytywnie na relacje i atmosferę w pracy, a to znowu przekłada się na poprawę wydajności i efektywności przy wykonywaniu obowiązków zawodowych.
Jak z powyższego wynika, nie tylko wydatki ponoszone na wynagrodzenie podstawowe, ale też wydatki ponoszone na benefity należne Współpracownikom są, w szczególności w dzisiejszych realiach gospodarczych, wydatkami racjonalnie i gospodarczo uzasadnionymi. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ich celem jest osiągnięcie przychodów oraz zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Wnioskodawca jest zobligowany w ramach i w trakcie obowiązywania Umowy do zapewnienia benefitów, a Współpracownik jest uprawniony do korzystania z benefitów w wybranym przez niego zakresie - w ramach i w trakcie obowiązywania Umowy o współpracy. Fakt, że obowiązek zapewnienia benefitów aktywuje się w przypadku złożenia przez Współpracownika wniosku pozostaje bez znaczenia dla kwalifikacji wydatków na benefity do kosztów podatkowych Spółki. Spółka jest bowiem zobligowana do poniesienia tego kosztu na rzecz Współpracownika na jego wniosek. Wprowadzenie zasady, zgodnie z którą to Współpracownik decyduje jakie benefity chce uzyskać spośród wskazanych w Umowie w zamian za wykonywane usługi stanowi element racjonalizacji wydatków Wnioskodawcy oraz wyjścia naprzeciw oczekiwaniom Współpracowników. Należy bowiem pamiętać, że wartość nieodpłatnego świadczenia w postaci benefitu jest przychodem podatkowym Współpracownika, na co wprost (w celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie) wskazuje również treść Umowy o współpracy. Zgodnie z Umową o współpracy Wnioskodawca w celu umożliwienia Współpracownikowi wykonania obowiązku uiszczenia należności podatkowych wynikających z korzystania z benefitów, zobligowany jest do przekazania Współpracownikowi comiesięcznej informacji o wartości uzyskanych przez niego benefitów. W związku z tym, Współpracownicy co miesiąc otrzymują informację w formie email o dodatkowym uzyskanym przychodzie za dany miesiąc w związku z otrzymanymi benefitami. W informacji tej określona jest wartość poszczególnych nieodpłatnych świadczeń (benefitów) wraz ze wskazaniem, iż wartość ta stanowi przychód z działalności w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Współpracownik jest zatem zobligowany do rozliczenia przychodu, a w konsekwencji podatku dochodowego od tego pozafinansowego elementu jego wynagrodzenia z własnych środków.
W konsekwencji Spółka nie ponosi zbędnego wydatku na świadczenie, z którego Współpracownik nie skorzysta, a Współpracownika nie obciąża podatek dochodowy od świadczenia, z którego nie korzysta. Wprowadzenie omawianej zasady jest zatem racjonalne i gospodarczo uzasadnione, stanowi z jednej strony przejaw dbałości o źródło przychodów a z drugiej o zadowolenie i satysfakcję Współpracowników. Wydatki na pakiet benefitów dla Współpracowników nie znajdują się w katalogu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Przede wszystkim nie można ich uznać za wydatki o charakterze reprezentacyjnym, które zostały wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Sytuacja na rynku pracy sprawia, że coraz więcej firm oferuje współpracownikom dodatkowe benefity, by przyciągnąć najlepszych specjalistów oraz zyskać gwarancję długotrwałej współpracy. Ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie na życie oraz dofinansowanie zajęć sportowych stało się obecnie standardem na rynku pracy i dotyczy również stałych współpracowników prowadzących jednoosobowa działalność gospodarczą. Wydatki na benefity dla Współpracowników wynikają z Umów współpracy, są podyktowane warunkami rynkowymi i stanowią dodatkowy element wynagrodzenia Współpracownika za świadczone przez niego na rzecz Spółki usługi. Obecnie nie ma zatem podstaw do uznania tych wydatków za wydatki o charakterze reprezentacyjnym - w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Oznacza to, że mogą wydatki te mogą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów na gruncie ustawy o CIT. Podsumowując opisane we wniosku wydatki spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, gdyż są poniesione przez Spółkę w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, są prawidłowo udokumentowane, a jednocześnie nie mieszczą się w żadnej z kategorii wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, wskazanych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT i powinny zostać uznane za koszt uzyskania przychodów. Należy zaznaczyć, że stanowisko analogiczne do przedstawionego przez Spółkę w niniejszym wniosku zostało uznane za prawidłowe w wydanych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego, np.: w interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej: z 25.03.2024 r., znak 0111-KDIB2-1.4010.44.2024.MM, z 21.10.2021 r„ znak 0111-KDIB1 -1.4010.312.2021.4.NL, z 16.10.2023 r„ znak 0111-KDIB1-1.4010.439.2023.2.KM, z 10.10.2023 r„ znak 0111-KDIB1-1.4010.395.2023.2.KM, z 30.08.2018 r„ znak 0114-KDIP2-1.4010.287.2018.1 .KS.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 oraz art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.
Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.
W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
- wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w stosownych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo -skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.
Art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, zawiera enumeratywną listę wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów, co oznacza, że każdy koszt dający się zakwalifikować do którejkolwiek z pozycji wymienionej na tej liście nie będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli był poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.
Jednocześnie podkreślić należy, że nieujęcie danego wydatku w katalogu kosztów niepotrącalnych, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, nie oznacza automatycznie, że inne koszty w nim niewymienione, tymi kosztami mogą być. W takim przypadku należy bowiem badać, czy dany koszt poniesiony został w celu uzyskania przychodu (zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu).
Katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych mocą art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, ma charakter zamknięty. Należy wskazać, że wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów ustawodawca wymienił m.in. – w pkt 28 tego przepisu – koszty reprezentacji.
Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT:
nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Nadmienić należy, że za koszty reprezentacji uważa się wydatki ponoszone na budowanie określonego wizerunku Spółki w oczach jej potencjalnych lub obecnych kontrahentów.
Wskazać należy, że uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem to podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność.
Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien więc wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym. W tym celu każdorazowo wymagana jest ocena istnienia związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodów lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie dla Współpracowników benefitów wynikających z zawartych Umowy o współpracy, tj.: Pakietu zdrowotnego, Polisy w ramach grupowego ubezpieczenia na życie oraz Pakietu benefitów sportowych w zakresie w jakim są finansowe przez Spółkę.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Spółka w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podejmuje współpracę z wysokiej klasy specjalistami z branży IT oraz z innych obszarów związanych z działalnością spółki, na podstawie umów cywilnoprawnych o stałej współpracy. Umowy o współpracy zawierane są przez Spółką ze specjalistami w ramach prowadzonej przez nich we własnym imieniu i na własny rachunek jednoosobowej działalności gospodarczej. W związku z tym, iż konkurencja w sektorze IT jest ogromna, Spółka w celu pozyskania najbardziej wartościowych na rynku współpracowników oraz ich zatrzymania w Spółce oferuje oprócz wynagrodzenia, także pakiet benefitów. Celem przyznawania benefitów jest ułatwienie pozyskania dla Spółki Współpracowników oraz ich zatrzymanie w Spółce, jak również ich motywowanie do bardziej efektywnej i wydajnej pracy na rzecz Spółki.
Zgodnie z treścią Umów o współpracy. Współpracownik jest uprawniony do korzystania ze wskazanych poniżej benefitów, tj.:
a)Pakiet opieki medycznej dla Współpracownika (pakiet osobisty), gdzie koszt opieki medycznej w 70% pokrywa Wnioskodawca, a Współpracownik - zgodnie z Umową o współpracy - jest zobligowany do pokrycia 30% oraz rozliczenia wszelkich należności podatkowych związanych z otrzymanym benefitem,
b) Grupowego ubezpieczenia na życie dla Współpracownika, gdzie koszt składki ubezpieczeniowej w 70% pokrywa Wnioskodawca, a Współpracownik - zgodnie z Umową o współpracy - jest zobligowany do pokrycia 30% oraz rozliczenia wszelkich należności podatkowych związanych z otrzymanym benefitem,
c)Pakiet benefitów sportowych dla Współpracownika, przy czym w tym przypadku, Wnioskodawca pokrywa 50% kosztów, a Współpracownik - zgodnie z Umową o współpracy - jest zobligowany do pokrycia 50% oraz rozliczenia wszelkich należności podatkowych związanych z otrzymanym benefitem.
Benefity stanowią element wynagrodzenia Współpracownika za świadczone na rzecz Wnioskodawcy usługi na podstawie Umowy o współpracy. Obowiązek zapewnienia wymienionych benefitów wynika bowiem wprost z łączącej Współpracownika i Wnioskodawcę Umowy. Wnioskodawca jest zobligowany w ramach i w trakcie obowiązywania Umowy do zapewnienia poniżej wskazanych benefitów, a Współpracownik jest uprawniony do korzystania z benefitów w wybranym przez niego zakresie - w ramach i w trakcie obowiązywania Umowy.
W zakresie nabywanych benefitów, Spółka otrzymuje fakturę od dostawców nabywanych benefitów i opłaca fakturę z własnych środków oraz refakturuje we wskazanym w Umowie o współpracy zakresie część kosztów benefitów na Współpracowników. Wartość nieodpłatnego świadczenia w postaci benefitu jest przychodem podatkowym Współpracownika, na co wprost (w celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie) wskazuje również treść Umowy o współpracy.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości, wskazać należy, że Spółka prowadzi działalność w branży usług IT oraz usług doradczych, w której panuje duża konkurencja w zakresie pozyskania nowych współpracowników. Aktualne warunki rynkowe wymagają, aby oferować Współpracownikom dodatkowe, pozapłacowe świadczenia w postaci benefitów, takie jak pakiet zdrowotny, polisa w ramach grupowego ubezpieczenia na życie oraz pakiet benefitów sportowych. Benefity stanowią obecnych realiach rynkowych niezbędny element polityki kadrowej firm w branży IT. W celu pozyskania najbardziej wartościowych na rynku specjalistów oraz zapewnienia długotrwałej współpracy z nimi oferują Państwo obok odpowiednio skalkulowanego wynagrodzenia także pakiet benefitów. Spółka współpracuje z wysokiej klasy specjalistami, trudno dostępnymi na rynku, dlatego musi stosować odpowiedni system benefitów, który pozwoli pozyskać i zatrzymać Współpracowników. Jakość oraz efektywność usług świadczonych przez Współpracowników bezpośrednio wpływa na wykonywanie przez Spółkę zleceń na odpowiednio wysokim poziomie pozwalającym utrzymać pozycję na rynku oraz pozyskiwać przewagę konkurencyjną. Wpływa też na produkt finalny dostarczany kontrahentowi i w efekcie pozawala budować zaufanie do Spółki jako podmiotu świadczącego usługi na najwyższym poziomie, co ułatwia pozyskiwanie zleceń oraz utrzymanie współpracy z klientami, na rzecz których Spółka świadczy usługi. Pozyskanie nowych zleceń, często wiąże się z koniecznością pozyskania nowych Współpracowników. Jednocześnie konieczne jest stałe bieżące uzupełnianie zasobów kadrowych. Kapitał ludzki jest zatem niezbędny do wykonywania podstawowej działalności Spółki, a w konsekwencji do uzyskiwania przychodów. Wydatki pozwalające na pozyskanie i utrzymanie Współpracowników są zatem nie tylko celowe, ale też niezbędne oraz racjonalnie i gospodarczo uzasadnione. Celem poniesienia wydatków na benefity po stronie Spółki jest zatem osiągnięcie i zabezpieczenie przychodów oraz zachowanie źródła przychodów.
Dokonując zatem oceny charakteru wydatków poniesionych na nabycie dla Współpracowników benefitów wynikających z zawartych Umowy o współpracy, tj.: Pakietu zdrowotnego, Polisy w ramach grupowego ubezpieczenia na życie oraz Pakietu benefitów sportowych w zakresie w jakim są finansowe przez Spółkę., biorąc pod uwagę przytoczone powyżej wyjaśnienia, stwierdzić należy, że w przedstawionych powyżej okolicznościach ww. wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, gdyż z informacji zawartych we wniosku jasno wynika, że istnieje związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy wydatkami, a osiągnięciem przez Spółkę przychodów i zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła.
Ponadto benefity w części finansowanej przez Państwa stanowią element wynagrodzenia Współpracowników.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Odnosząc się do powołanych przez Państwa we wniosku interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku. Zostały wydane w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie mogą one zatem przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego. Każdą sprawę Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa(t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności, będących przedmiotem decyzji wydanych:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).