Postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 27 listopada 2024 r., sygn. II SAB/Po 161/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Mirella Ławniczak Asesor WSA Arkadiusz Skomra po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi Gminy Miejskiej K. na bezczynność Starosty w przedmiocie zgody na zrzeczenie się prawa własności nieruchomości I. odrzucić skargę, II. zwrócić stronie skarżącej kwotę 100;- zł (słownie: sto złotych) uiszczoną tytułem wpisu od skargi.
Uzasadnienie
Gmina Miejska K. , reprezentowana przez radcę prawnego, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę "na bezczynność Skarbu Państwa, Powiatu k. reprezentowanego przez Starostę w przedmiocie niewydania decyzji przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w K. , zgodnie z pismem skierowanym przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej z dnia 17 lutego 1972 r., w którym wyrażono zgodę na zrzeczenie się nieruchomości przez wnioskodawców, tj. spadkobierców po S. K.: M. K., B. K. i Z. K. i przejęcie jej na rzecz Skarbu Państwa". Wniesiono o stwierdzenie, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa oraz o zasądzenie kosztów postępowania.
W skardze wyjaśniono, że zrzeczenie się nieruchomości uznane jest zgodnie za jedną z form rozporządzania nieruchomością przez właściciela. Formę tę regulował już art. 60 Prawa rzeczowego (dekret z dnia 11 października 1946 r.) stanowiąc w pierwotnym brzmieniu, że "Nieruchomość, której własności właściciel się zrzekł, staje się własnością Skarbu Państwa; Skarb Państwa odpowiada z nieruchomości za jej obciążenia". Zrzeczenie się wymagało formy aktu notarialnego, nie wymagało natomiast zgody żadnego organu Skarbu Państwa. Wymaganie takiej zgody pojawiło się pierwszy raz w art. 41 nieobowiązującej już ustawy z dnia 28 czerwca 1967 r. o przejmowaniu nieruchomości rolnych na własność Państwa za zaległe należności (Dz.U. z 1969 r. Nr 17, poz. 130). To zapewne wpłynęło na zmianę art. 60 Prawa rzeczowego przez dodanie w nim zastrzeżenia, że zrzeczenie się własności nieruchomości rolnej wymaga zgody organu właściwego d/s rolnych ówczesnego prezydium powiatowej rady narodowej.