Pozorność umowy o pracę jako wykluczenie tytułu do ubezpieczenia społecznego - Wyrok SN z dnia 2 października 2024 r., sygn. I USKP 50/23
Zawarcie umowy o pracę bez rzeczywistego zamiaru jej realizacji w reżimie pracowniczym, lecz wyłącznie w celu uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, stanowi podstawę do stwierdzenia jej pozorności i wykluczenia tytułu do ubezpieczenia społecznego.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z odwołania A. S. i D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Szczecinie o podleganie ubezpieczeniom społecznym, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 2 października 2024 r., skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 22 czerwca 2022 r., sygn. akt III AUa 362/21,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od A. S. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Szczecinie tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych z ustawowymi odsetkami za czas po upływie tygodnia od dnia doręczenia zobowiązanej orzeczenia do dnia zapłaty.
Uzasadnienie
Decyzją z 7 października 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie stwierdził, że A. S., jako pracownik płatnika składek D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od 13 lutego 2019 r.
A.S. i D. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. odwołali się od tej decyzji. W swoim odwołaniu ubezpieczona zarzuciła organowi rentowemu błędne ustalenie jej sytuacji w związku z zatrudnieniem u płatnika składek i wniosła o zmianę decyzji oraz przyznanie jej prawa do podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu. Z kolei D. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. zarzuciła wydanie zaskarżonej decyzji z rażącym naruszeniem przepisów o postępowaniu przed organem rentowym, wnosząc o jej uchylenie i przekazanie sprawy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych celem ponownego rozpoznania.