Interpretacja indywidualna z dnia 3 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.543.2024.2.AG
Skutki odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowych zakupionych uprzednio do majątku małżonków (sprzedaż po podziale majątku).
Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 20 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W roku 2009 Wnioskodawczyni nabyła wraz z małżonkiem grunty rolne do majątku wspólnego małżeńskiego. W roku 2022, po notarialnym podziale majątku, stała się jedynym właścicielem tych działek. W roku 2023 przeprowadziła rozwód. W roku 2025 Wnioskodawczyni planuje sprzedaż tych działek.
W piśmie z 9 listopada 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu organu pytania:
1)w jakim celu zostały nabyte przez Panią i byłego męża grunty rolne, których dotyczy wniosek? Proszę podać ich numery ewidencyjne oraz miejsce ich położenia.
Odpowiedź: Nabyte grunty, które stanowiły wspólny majątek małżeński w trakcie trwania związku, obejmują działki o numerach (…), zlokalizowane w miejscowości (…), gmina (…). Dla ww. działek prowadzona jest księga wieczysta nr (…). Grunty zostały nabyte w celu uprawy w ramach prowadzenia przez byłego męża na własne nazwisko działalności rolniczej.
2)jak faktycznie wykorzystywała Pani wraz z byłym mężem grunty rolne przez cały okres ich posiadania?
Odpowiedź: Powyższe działki były uprawiane przez małżonków przez cały czas trwania związku małżeńskiego w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego na nazwisko męża.
3)czy grunty rolne, o których mowa we wniosku były przedmiotem najmu, dzierżawy, jeśli tak to w jakim okresie i jakie pożytki czerpała Pani wraz z byłym mężem z tego tytułu?
Odpowiedź: Wskazane grunty nie były przedmiotem najmu ani dzierżawy w trakcie trwania związku małżeńskiego.
4)czy poczyniła lub zamierza Pani poczynić jakiekolwiek działania dotyczące zwiększenia wartości i atrakcyjności gruntów rolnych, o których mowa we wniosku (np.: uzyskanie odpowiednich pozwoleń, wydzielenie działek, budowa drogi, doprowadzenie sieci wodociągowej, elektrycznej itp.) – jeśli tak to jakie i kiedy? Informacje proszę podać odrębnie dla każdej nieruchomości.
Odpowiedź: W odniesieniu do powyższych działek Wnioskodawczyni nie poczyniła żadnych działań, o których mowa w pytaniu nr 4.
5)czy wnioskowała Pani o ustanowienie lub zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru, na którym znajdują się przedmiotowe nieruchomości? Jeżeli tak, to kiedy, w jakim zakresie i w jakim celu?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni nie wnioskowała o ustanowienie lub zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w stosunku do wskazanych działek.
6)czy występowała Pani o wydanie warunków zabudowy dla przedmiotowych działek? Jeżeli tak, to kiedy, dla których nieruchomości i w jakim celu?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni nie występowała o wydanie warunków zabudowy dla przedmiotowych działek.
7)czy i jakie działania marketingowe podjęła Pani lub zamierza Pani podjąć w celu sprzedaży gruntów rolnych, o których mowa we wniosku? Informacje proszę podać odrębnie dla każdej nieruchomości.
Odpowiedź: Wnioskodawczyni nie podejmowała żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży powyższych działek.
8)w jaki sposób pozyska Pani nabywcę dla sprzedawanych nieruchomości, o których mowa we wniosku? Informacje proszę podać odrębnie dla każdej nieruchomości.
Odpowiedź: Nabywca zgłosił się do Wnioskodawczyni samodzielnie, ponieważ zakupił dom położony w pobliżu tych gruntów i planuje prowadzenie hodowli zwierząt, w związku z czym potrzebuje dodatkowych gruntów rolnych.
9)czy zamierza Pani zawrzeć z nabywcą ww. nieruchomości umowę przedwstępną sprzedaży? Jeśli tak, proszę wskazać:
a)jakie będą warunki umowy przedwstępnej?
b)czy po zawarciu umowy przedwstępnej, a przed sprzedażą kupujący będzie inwestował w nabywaną nieruchomość? Jeśli tak – jakie działania podejmie do momentu zawarcia finalnej umowy sprzedaży?
Informacje proszę podać odrębnie dla każdej nieruchomości, o której mowa we wniosku.
Odpowiedź: Wnioskodawczyni nie zamierza zawierać umowy przedwstępnej w związku ze sprzedażą wskazanych gruntów.
10)czy udzieli Pani nabywcy ww. nieruchomości, o których mowa we wniosku pełnomocnictwa do występowania w Pani imieniu w sprawach, które dotyczą ww. nieruchomości? Jeśli tak, to jakie działania podejmie nabywca i kto będzie pokrywał ich koszty (Pani, czy nabywca)? Informacje proszę podać odrębnie dla każdej nieruchomości.
Odpowiedź: Wnioskodawczyni nie zamierza udzielać nabywcy żadnych pełnomocnictw w związku z transakcją.
11)czy prowadzi/prowadziła Pani jakąkolwiek działalność gospodarczą, jeśli tak to w jakim zakresie i od kiedy? W szczególności czy jest to działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, jaka jest forma opodatkowania, rodzaj prowadzonej dokumentacji podatkowej (np. podatkowa księga przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe) oraz czy nieruchomości będące przedmiotem wniosku były wykorzystywane w działalności gospodarczej, jeśli tak to w jaki sposób?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą w zakresie usług księgowych od około 2000 roku. W roku 2018 zawiesiła działalność gospodarczą z powodu stanu zdrowia. Były mąż prowadził gospodarstwo rolne na swoje nazwisko, a grunty te były wykorzystywane wyłącznie w celach rolniczych.
12)czy posiada Pani jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz wymienionych we wniosku), jeśli tak to ile i jakie?
Odpowiedź: Temu samemu nabywcy, któremu Wnioskodawczyni ma zamiar sprzedać powyższe grunty, chce sprzedać działkę (…) (księga wieczysta nr (…) w miejscowości (…), którą nabyła w czerwcu 2024 roku. Wnioskodawczyni nie prosiła o informację w zakresie tej działki, bo wie, że od jej sprzedaży będzie musiała opłacić podatek. Działkę tą zakupiła tylko dlatego, że położona ona jest wśród działek przeznaczonych obecnie na sprzedaż i nie ma dostępu do drogi publicznej. Osoby sprzedające ją nie miały innej możliwości sprzedania takiego gruntu. Wnioskodawczyni nie kupowała jej z zamiarem odsprzedania. Jej zamiarem było scalenie gruntów.
13)czy dokonywała Pani wcześniej sprzedaży nieruchomości, jeśli tak to proszę podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:
a)kiedy i w jaki sposób weszła Pani w posiadanie tych nieruchomości?
b)w jakim celu nieruchomości te zostały przez Panią nabyte?
c)jakie było przeznaczenie tych nieruchomości (działki budowlane, rolne, leśne) lub czy były to działki zabudowane?
d)w jaki sposób działki były wykorzystywane przez Panią od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?
e)kiedy dokonała Pani ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?
f)ile działek zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?
g)na co zostały przeznaczone środki ze sprzedaży ww. działek?
Odpowiedź: Do chwili obecnej Wnioskodawczyni nie dokonywała sprzedaży gruntów rolnych. W 2017 roku, po separacji z mężem, zakupiła dom jednorodzinny, który nabyła na podstawie aktu notarialnego w celu zamieszkania. Wnioskodawczyni mieszkała w nim do 2023 roku, po czym sprzedała go, gdy stał się za duży po wyprowadzce dzieci. Uzyskane środki przeznaczyła na zakup mieszkania, część z nich darowała synowi, a resztę wykorzystała na bieżące wydatki, ponieważ w tym okresie nie pracowała zawodowo ze względu na stan zdrowia.
14)czy zamierza Pani w przyszłości nabywać inne nieruchomości? Jeśli tak, prosimy żeby wskazała Pani w jakim celu zamierza je nabyć?
Odpowiedź: Obecnie Wnioskodawczyni podpisała umowę deweloperską na zakup mieszkania, w którym zamierza zamieszkać ze względu na dogodniejszą lokalizację.
Pytanie
Czy planowana sprzedaż działek w roku 2025 będzie stanowić źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, planowana sprzedaż działek nie będzie stanowić źródła przychodu.
Zgodnie z tym przepisem, przychód ze sprzedaży nieruchomości nie powstaje, jeżeli sprzedaż następuje po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
W przypadku Wnioskodawczyni, nabycie działek miało miejsce w roku 2009, a więc planowana sprzedaż w roku 2025 nie będzie generować przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód ze sprzedaży nieruchomości nie powstaje, jeżeli sprzedaż następuje po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
W przypadku Wnioskodawczyni, nabycie działek miało miejsce w roku 2009, a więc planowana sprzedaż w roku 2025 nie będzie generować przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub wskazanych wyżej praw majątkowych następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i wymienionych praw istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia nieruchomości.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, a także nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych. Zatem pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.
Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo, że strony inaczej postanowiły.
Należy zatem wskazać, że nabyciem w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest każda czynność, na mocy której na osobę fizyczną – nabywcę, przechodzi własność nieruchomości, bez względu na to, czy nabycie następuje w sposób odpłatny czy nieodpłatny.
Przy czym, jak wynika z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.
Z informacji przedstawionych przez Panią we wniosku i jego uzupełnieniu wynika, że:
-W roku 2009 nabyła Pani wraz z małżonkiem grunty rolne do majątku wspólnego małżeńskiego. Nabyte grunty, które stanowiły wspólny majątek małżeński w trakcie trwania związku. Grunty zostały nabyte w celu uprawy w ramach prowadzenia przez byłego męża na własne nazwisko działalności rolniczej. Powyższe działki były uprawiane przez małżonków przez cały czas trwania związku małżeńskiego w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego na nazwisko męża.
-Grunty nie były przedmiotem najmu ani dzierżawy w trakcie trwania związku małżeńskiego.W odniesieniu do powyższych działek nie poczyniła Pani żadnych działań dotyczących zwiększenia wartości i atrakcyjności gruntów rolnych, o których mowa we wniosku. Nie wnioskowała Pani o ustanowienie lub zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w stosunku do wskazanych działek; nie występowała Pani o wydanie warunków zabudowy dla przedmiotowych działek.Nie podejmowała Pani żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży powyższych działek.
-W roku 2022, po notarialnym podziale majątku, stała się Pani jedynym właścicielem tych działek. W roku 2023 przeprowadziła Pani rozwód.
-W roku 2025 planuje Pani sprzedaż tych działek.
-Nabywca zgłosił się do Pani samodzielnie, ponieważ zakupił dom położony w pobliżu tych gruntów i planuje prowadzenie hodowli zwierząt, w związku z czym potrzebuje dodatkowych gruntów rolnych.Nie zamierza Pani zawierać umowy przedwstępnej w związku ze sprzedażą wskazanych gruntów.Nie zamierza Pani udzielać nabywcy żadnych pełnomocnictw w związku z transakcją.
Powzięła Pani wątpliwość, czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości spowoduje konieczność opodatkowania transakcji podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Aby ustalić, czy sprzedaż nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy jej odpłatne zbycie nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Wskazała Pani, że przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Panią i byłego męża w ramach wspólności majątkowej, a zatem należy odnieść się do kwestii stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami, które zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.).
Przepis art. 31 § 1 Kodeksu stanowi, że:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Z kolei jak stanowi art. 35 ww. Kodeksu:
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.
Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością.
W myśl art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Zgodnie z art. 47 § 1 ww. Kodeksu:
Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.
Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) albo z mocy prawa np. ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Co do zasady, z chwilą ustania wspólności ustawowej, wspólność dotychczas bezudziałowa zostaje zastąpiona przez współwłasność w częściach ułamkowych. Od tej chwili małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, niezależnie od tego, w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się do jego powstania.
Stosownie natomiast do art. 501 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
W razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej. Przepis ten nie wyłącza zastosowania art. 43 § 2 i 3.
Z reguły jest to stan przejściowy, który prowadzi do podziału majątku, choć – jak wynika z dyspozycji przepisu art. 211 ustawy Kodeks cywilny – podział ten nie jest obowiązkowy.
Zgodnie bowiem z tym przepisem:
Każdy ze współwłaścicieli może żądać, żeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.
Zgodnie z art. 1037 Kodeksu cywilnego w związku z art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, podział majątku wspólnego może nastąpić bądź na mocy umowy między małżonkami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek z małżonków.
Wspólność małżeńska jest szczególnym rodzajem współwłasności – tzw. „współwłasność łączna”. Jest to wspólność bezudziałowa, a w czasie jej trwania małżonkowie nie mogą rozporządzać swoimi prawami do majątku wspólnego jako całości. Wspólność ta jest wspólnością masy majątkowej i obejmuje cały zbiór praw majątkowych, takich jak własność i inne prawa rzeczowe czy wierzytelności. Współwłasność łączna, w tym wypadku wspólność majątkowa, różni się od ułamkowej tym, że nie można w niej określić ilości udziałów każdego współwłaściciela.
W związku z powyższym, zgodnie z cytowanym wcześniej art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych − datą nabycia przez Panią nieruchomość jest data nabycia jej do majątku wspólnego małżonków, tj. 2009 rok. Zatem pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 6 ustawy niewątpliwie upłynął.
W konsekwencji planowana sprzedaż w 2025 roku przedmiotowej nieruchomości – działek o numerach (…) –nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).