Nadużycie władztwa planistycznego przy uchwalaniu planu miejscowego - Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 listopada 2024 r., sygn. II SA/Kr 1368/19
Zasady sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wymagają, aby ingerencja w prawo własności była uzasadniona i proporcjonalna do celu, a naruszenie tych zasad może prowadzić do stwierdzenia nieważności uchwały planistycznej w zakresie przekraczającym władztwo planistyczne gminy.
Sygn. akt II SA/Kr 1368/19 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 8 listopada 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Darmoń Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Człowiekowska Sędzia NSA Joanna Tuszyńska (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Katarzyna Cyganik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2024 r. wniosku G.T. o uzupełnienie wyroku w sprawie ze skargi G. T. na uchwałę nr XXXVI/360/2018 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy "Uście Gorlickie I" – w miejscowości W. i R. I. uzupełnia wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 listopada 2020 r., w ten sposób, że po pkt I wyroku dodaje pkt Ia o treści: "oddala skargę G. T. w zakresie działki nr [...]" , II. oddala wniosek G. T. o o zasądzenie kosztów postępowania; III. oddala wniosek Gminy Uście Gorlickie o zasądzenie kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 listopada 2020 r., sygn. II SA/Kr 1368/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie:
I. w uwzględnieniu skargi G. T. stwierdził nieważność części tekstowej i graficznej zaskarżonej uchwały w zakresie działki [...] położonej w miejscowości W.
II. odrzucił skargę E. T.,
II. zasądził od Rady Gminy U. na rzecz G. T. kwotę 300 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Od powyższego wyroku skargę kasacyjną wywiodła E. T. i G. T.. Skargę kasacyjną złożyła również Rada Gminy Ujście Gorlickie (w zakresie pkt I i III sentencji wyroku).