wywiad
Nowe przepisy o asystencji mają wejść w życie 1 lipca 2026 r.
Łukasz Krasoń: Osoba z niepełnosprawnością powinna mieć pełną swobodę wyboru kogoś, kto będzie jej świadczył usługę asystencji. Nasz projekt ustawy taką możliwość zapewnia
W ubiegłym tygodniu do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Czekają na niego nie tylko osoby niepełnosprawne i ich rodziny, lecz także aktywiści społeczni. Całe środowisko wielokrotnie upominało się o projekt ustawy, bo ma on zapewnić osobom z niepełnosprawnościami możliwość prowadzenia bardziej niezależnego życia.
Bardzo mnie cieszy, że udało się ten wpis uzyskać, bo chociaż Polska podpisała Konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami 12 lat temu, to dopiero teraz udaje się zrealizować jeden z jej najważniejszych zapisów. Przygotowanie i wdrożenie ustawy o asystencji było jednym z najważniejszych powodów, dla których zdecydowałem się przyjąć stanowisko pełnomocnika rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza że każda z partii tworzących Koalicję 15 października miała ją w swoim programie wyborczym. Dlatego mam ogromną nadzieję, że strona społeczna, która zabiegała i naciskała na jak najszybszą realizację tej obietnicy wyborczej, teraz, gdy projekt jest gotowy, będzie wspólnie z nami pracować nad jego doskonaleniem.