Czas pracy w 2025 roku: 2000 godzin w 250 dni
W przyszłym roku wymiar czasu pracy będzie taki sam jak w 2023 r., ale będą większe różnice w miesięcznych wymiarach. Najdłużej popracujemy w lipcu i październiku, bo aż 184 godziny. Najkrócej zaś w listopadzie – tylko 144 godziny. Ostatni raz tak mało godzin pracowaliśmy w listopadzie 2014 r. W 2025 r. dwa święta przypadną w soboty, a więc pracodawca musi wyznaczyć w zamian dwa dodatkowe dni wolne od pracy
Wymiar czasu pracy, określany także jako nominał (nominalny czas pracy), to liczba godzin, którą pracownik powinien przepracować w skali przyjętego przez pracodawcę okresu rozliczeniowego. Zależy on więc realnie od długości okresu rozliczeniowego przyjętego dla danych pracowników, a więc nie ustala się go dla poszczególnych miesięcy kalendarzowych. Inny niż miesięczny okres rozliczeniowy oznacza oderwanie wymiaru od liczby godzin do przepracowania w danym miesiącu, co pozwala na planowanie nierównomiernych rozkładów czasu pracy. W art. 130 kodeksu pracy (dalej: k.p.) ustalono algorytm obliczania wymiaru czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na pełen etat. Zgodnie z tym przepisem zawsze najpierw ustalamy wymiar dla całego etatu w danym okresie rozliczeniowym, a dopiero potem go obniżamy proporcjonalnie dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Wymiar czasu pracy jest pochodną dwóch wielkości: normy tygodniowej i dobowej czasu pracy. Podstawowe ich długości wynoszą 40 i 8 godzin. Przy czym pracowników niepełnosprawnych oraz zatrudnionych w podmiotach leczniczych mogą obowiązywać krótsze normy czasu pracy.
Choć wymiar czasu pracy obliczamy co do zasady dla okresów rozliczeniowych, a nie dla poszczególnych miesięcy, to w praktyce suma wymiarów miesięcznych musi dawać taki sam wynik, jak wymiar ustalony np. dla trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego. W ten sposób można więc szybko sprawdzić, czy nie doszło do popełnienia błędu w wyliczeniach przy dłuższych okresach rozliczeniowych.
Obliczanie wymiaru
Obliczając wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika w ramach przyjętego okresu rozliczeniowego (art. 130 par. 1 k.p.):