Wyrok SN z dnia 9 października 2024 r., sygn. II CSKP 358/24
Przedawnienie roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia nie może być przerwane przez późniejsze orzeczenie częściowego ubezwłasnowolnienia, chyba że istniały przesłanki do wcześniejszego całkowitego ubezwłasnowolnienia (art. 122 § 3 k.c.).
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Mariusz Łodko (przewodniczący)
SSN Adam Doliwa
SSN Piotr Telusiewicz (sprawozdawca)
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 9 października 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej J.C.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 17 października 2022 r., I ACa 377/21, w sprawie z powództwa J.C. przeciwko P.C. o zapłatę,
I. oddala skargę kasacyjną;
II. nie obciąża powoda kosztami postępowania kasacyjnego.
Adam Doliwa Mariusz Łodko Piotr Telusiewicz
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 25 lutego 2021 r. Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził od pozwanego na rzecz powoda 230 095,26 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 30 maja 2014 r. do dnia zapłaty, oddalił powództwo w pozostałej części i orzekł o kosztach procesu.
Powyższy wyrok zapadł w szczególności w oparciu o następujące ustalenia faktyczne.
J. C. od 1992 r. choruje na schizofrenię paranoidalną. Z tego powodu był kilkakrotnie hospitalizowany psychiatrycznie. Od 1995 r. ma stwierdzoną niezdolność do pracy. Od śmierci ojca mieszka sam. Utrzymywał relacje towarzyskie z pozwanym – P. C..
W dniu 8 sierpnia 2002 r. J. C., jako właściciel nieruchomości rolnej i terenu zabudowanego o powierzchni 1,84 ha, położonej w K., w akcie notarialnym, zobowiązał się wobec pozwanego do przeniesienia na niego własności ww. nieruchomości w razie nieuiszczenia przez powoda do 1 września 2003 r. kwoty 7 500 zł z tytułu zwrotu udzielonej pożyczki. Tego samego dnia J. C. udzielił P. C. notarialnego pełnomocnictwa do przeniesienia, w razie niezwrócenia pożyczki, prawa własności ww. nieruchomości.