Aktualność
Co zmieni się w podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.
27 listopada 2024 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która wprowadza istotne zmiany w podatku od nieruchomości. Jednolite zasady opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych i nowa definicja budynku i budowli w ustawie podatkowej - to główne założenia nowelizacji, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
Zmiany w podatku od nieruchomości są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. akt SK 14/21). Trybunał orzekł o niekonstytucyjności definicji budowli, wynikającej z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, będącej podstawą wymiaru podatku od nieruchomości. Przygotowany przez resort finansów projekt ma wprowadzić jednolite zasady opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych i wprowadzić do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych kompleksową definicję budynku i budowli. Zmienione przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.
Poniżej wskazujemy najważniejsze rozwiązania - w zakresie podatku od nieruchomości - jakie zawiera nowelizacja:
Ujednolicenie zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych
Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.
Doprecyzowanie definicji „budynku” i „budowli” na potrzeby podatku od nieruchomości
Według Ministerstwa Finansów brak odwołania w definicjach „budynku” i „budowli” do prawa budowlanego, zapewni wzrost pewności prawa podatkowego, na które nie będą już bezpośrednio wpływały zmiany w prawie budowlanym.
Budynkiem będzie obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, oraz który posiada fundamenty i dach. Za budynek nie będzie uznawany obiekt, służący do gromadzenia materiałów, którego podstawowym parametrem technicznym jest pojemność (czyli np. zbiornik).
W ustawie zawarto zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu. Jednocześnie, zawężony został katalog urządzeń budowlanych podlegających opodatkowaniu, wyłącznie do tych, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą i niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Poza opodatkowaniem pozostaną tzw. obiekty małej architektury.
- Przedłużenie do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców
Aby skorzystać z tego uprawnienia, przedsiębiorcy będą musieli złożyć w organie podatkowym (w gminie) pisemne zawiadomienie w terminie do 31 stycznia 2025 r. To korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy na początku roku mogą potrzebować więcej czasu, by ocenić jak po zmianach opodatkować posiadane nieruchomości. - Doprecyzowanie zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości
Zwolnienie z podatku od nieruchomości odnosi się do budowli infrastruktury portowej w portach morskich lub przystaniach morskich. Dotyczy to także budowli infrastruktury, która zapewnia dostęp do portów morskich lub przystani morskich – oraz zajętych pod nie gruntów.
- Ustawa z dnia 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (podpisana 27 listopada 2024 r.)
Oprac. Katarzyna Bogucka
Czy zmiany w podatku od nieruchomości będą korzystne dla podatników? Jak zmienią się definicje budynków i budowli? Obejrzyj krótką wypowiedź naszego eksperta na ten temat.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right