Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 6 listopada 2024 r., sygn. I SA/Bk 267/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Marian Zalewski, Sędziowie sędzia WSA Marcin Kojło (spr., sędzia WSA Justyna Siemieniako, Protokolant starszy sekretarz sądowy Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 listopada 2024 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Dyrektora P. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ł. z dnia [...] czerwca 2024 r., nr [...] w przedmiocie płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 na 2023 rok 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora P. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ł. na rzecz skarżącego R. S. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
R. S. (dalej również jako: "skarżący") złożył w dniu 13 kwietnia 2023 r. wniosek o przyznanie płatności na 2023 r., w którym ubiegał się o przyznanie płatności w ramach podstawowego wsparcia dochodów i płatności redystrybucyjnej do działek rolnych o łącznej powierzchni 3,39 ha.
W dniu 20 kwietnia 2023 r. skarżący złożył zmianę do wniosku o przyznanie płatności na 2023 r., w której ubiegał się o przyznanie uzupełniającej płatności podstawowej do powierzchni 0,12 ha.
W dniu 31 sierpnia 2023 r. skarżący złożył zmianę do wniosku przyznanie płatności na 2023 r. do której dołączył żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw.
Decyzją z dnia 24 kwietnia 2024 r. nr[...], Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w M.odmówił skarżącemu przyznania płatności dla małych gospodarstw nakładając przy tym sankcje oraz odmówił przyznania uzupełniającej płatności podstawowej.
W odwołaniu od tej decyzji skarżący wyjaśnił, że od początku składania wniosków podaje powierzchnię użytkową powyżej 3 ha. Każdego roku zwiększa powierzchnię doprowadzając do porządku poszczególne części działek, które są wykaszane w prawidłowych terminach. Skarżący wskazał, że od dwóch lat powierzchnia zmierzona przez niego wynosi 3,39 ha i taką powierzchnię podaje do dopłat. Skarżący dodał, że Komisja Europejska dała możliwość wprowadzenia do systemu wstępnego sprawdzania wniosków o dopłaty, aby umożliwić rolnikom ich poprawianie bez narażania się na kary finansowe. Skarżący takiej pomocy nie otrzymał.