Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2597/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, Sędziowie sędzia WSA Andrzej Cichoń, sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca), Protokolant referent Klaudia Staręga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2024 r. sprawy ze skargi I. z siedzibą w Paryżu, Francja na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 października 2023 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.499.2023.1.KW w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz I. z siedzibą w Paryżu, Francja kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I. z siedzibą w Paryżu, Francja (dalej: wnioskodawca, spółka lub skarżąca) wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej Dyrektor KIS lub organ) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy po 1 stycznia 2022 r. spółka może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu podatkowe odpisy amortyzacyjne od obecnych i przyszłych nieruchomości, stanowiących dla celów podatkowych środki trwałe zaliczane do grupy 1 KŚT (Klasyfikacji Środków Trwałych), a dla celów rachunkowych nieruchomości inwestycyjne niepodlegające amortyzacji bilansowej, niezależnie od wejścia w życie zmian do art. 15 ust. 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2022.2587, dalej: ustawa o CIT), począwszy od 1 stycznia 2022 r.
We wniosku przedstawiono stan faktyczny, z którego wynikało, że spółka – I. "societe civile de placement immobilier a capital variable" jest spółką francuską (spółka SCPI). Celem i przedmiotem jej działalności w Polsce jest nabywanie bezpośrednio nieruchomości komercyjnych (głównie biur) pod wynajem w Polsce. Wnioskodawca posiada osobowość prawną (co wynika wprost z przepisów francuskiego kodeksu cywilnego) i może nabywać prawa na własny rachunek (co w praktyce miało już miejsce w zakresie nabywania przez wnioskodawcę nieruchomości). Spółka ma status polskiego podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i posługuje się w tym zakresie nadanym jej polskim numerem identyfikacji podatkowej. Rok podatkowy spółki dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right