Zatrudnianie cudzoziemców tylko na etat wpłynie na rynek pracy w Polsce
Zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę, co zakłada projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP, może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich - ocenia resort rozwoju.
zatrudnianie cudzoziemców
Projekt ogranicza możliwość legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w przypadku zamiaru powierzenia im pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Nową przesłanką wydania zezwolenia na pracę lub wpisania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji będzie zatrudnienie go na podstawie umowy o pracę.
W opinii Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tak restrykcyjne podejście może negatywnie wpłynąć na rynek pracy w Polsce, szczególnie w kontekście elastyczności zatrudnienia i dostosowania się do różnych potrzeb zarówno pracodawców, jak i pracowników. W projekcie pominięto sytuację, gdy zezwolenie na pracę wydawane jest w celu wykonywania pracy dodatkowej lub o szczególnym charakterze.
Planowane przez resort pracy zmiany obejmują większą ochroną prawną cudzoziemców, poprzez nakaz stosowania umowy o pracę, która zapewnia pracownikowi większą ochronę trwałości stosunku pracy i szerszy zakres uprawnień socjalnych związanych z pracą.
Minister Rozwoju zwraca również uwagę, że przepisy mogą naruszać konstytucyjną zasadę wolności wykonywania pracy zawartą w art. 65, nieproporcjonalne ograniczają wolność prowadzenia działalności gospodarczej oraz naruszają zasadę swobody umów, ponieważ nie każda umowa cywilnoprawna przewiduje wykonywanie zadań, które są właściwe dla stosunku pracy.
Zwrócił też uwagę, że w projekcie ustawy określono zamkniętą listę okoliczności, które uniemożliwiają złożenie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w celu jego wpisu do ewidencji oświadczeń, a brak którejkolwiek z nich będzie podstawą do pozostawienia sprawy bez rozpoznania.
„W związku z tym brak zatrudnienia cudzoziemca na podstawie umowy o pracę będzie oznaczało brak możliwości skutecznego złożenia oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, a zatem brak możliwości jego zatrudnienia. Projektodawca narzucił tym samym obowiązek zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę bez możliwości dokonania wyboru, jaka umowa w danym konkretnym przypadku jest korzystniejsza" - podkreślił wiceminister.
Zaznaczył, że „propozycję tę należy ocenić jako nieproporcjonalne ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej oraz istotne naruszenie zasady swobody umów" i wskazał, że „nie każda umowa cywilnoprawna przewiduje wykonywanie zadań, które są właściwe dla stosunku pracy".
(ISBnews)
Zobacz również: Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia >>>