Artykuł
Poradnia kadrowa
- Jak potraktować nieformalny wniosek pracownika o udzielenie urlopu rodzicielskiego
- Czy pracodawca musi uwzględnić wniosek o podwyższenie etatu, który zgłosił pracownik
- Dlaczego zwolniony pracownik szczególnie chroniony nie musi od razu występować o wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy
Nasz pracownik złożył formalnie, przez system, wniosek o urlop rodzicielski w wymiarze czterech tygodni. Chce go rozpocząć już za dwa tygodnie. Wcześniej jedynie sygnalizował, że od tej daty może chcieć skorzystać z urlopu. Czy musimy uwzględnić ten wniosek?
Zgodnie z art. 1821a par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracownicy rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:
- 41 tygodni ‒ w przypadku urodzenia jednego dziecka,
- 43 tygodni ‒ w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka.
Rodzice dziecka mającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, mają prawo do dodatkowych 24 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Zgodnie z art. 1821a par. 4 k.p. każdemu z pracowników rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do dziewięciu tygodni urlopu rodzicielskiego. Tego prawa nie można przenieść na drugiego z pracowników rodziców dziecka. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w pięciu częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Jeśli rodzice lub jedno z nich nie jest pracownikiem, a podlega ubezpieczeniu chorobowemu z innego tytułu, zastosowanie ma 182
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right