Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 października 2024 r., sygn. I SA/Łd 452/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.), Asesor WSA Grzegorz Potiopa, po rozpoznaniu w dniu 8 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego A w A. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 10 maja 2024 r. nr 1001-IEE.7192.80.2024.17.UJ w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia na postanowienie odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wyłączenie spod egzekucji wierzytelności oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi postanowieniem z 10 maja 2024 r. stwierdził niedopuszczalność zażalenia Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego A w A. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z 16 stycznia 2024 r. o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wyłączenie spod egzekucji wierzytelności.
W uzasadnieniu tego postanowienia Dyrektor wskazał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec J. S.. W jego toku 28 grudnia 2023 r. skierował do Powiatu [...] zawiadomienie o zajęciu innej wierzytelności pieniężnej z tytułu dotacji oświatowych dla Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego A w A. i innych placówek oświatowych zobowiązanego. W odpowiedzi dłużnik zajętej wierzytelności poinformował że uznaje zajętą wierzytelność i przekaże organowi egzekucyjnemu z zajętej wierzytelności kwoty (w ratach miesięcznych) na pokrycie należności, na wskazany rachunek bankowy.
W dniu 2 stycznia 2024 r. do organu egzekucyjnego wpłynęło żądanie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego A w A. wyłączenia spod egzekucji wierzytelności tego Liceum względem Starostwa Powiatowego w Z.. W piśmie tym wnioskodawca wskazał, że zajęcie nastąpiło z naruszeniem z art. 26, art. 34 i art. 49 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2023 r. poz. 1400 ze zm.; dalej: u.f.z.o.). Wnioskodawca podkreślił, że jest beneficjentem dotacji oświatowej wypłacanej przez Starostwo Powiatowe w Z.. W jego ocenie niedopuszczalne było skierowanie egzekucji do tego składnika majątkowego w sytuacji, gdy egzekucja jest prowadzona przeciwko J. S.. Jednocześnie w sprawie brak było możliwości zastosowania art. 49 ust. 2 u.f.z.o., dotyczącego wyłącznie sytuacji, w której zachodziłaby tożsamość wierzyciela z decyzji o stwierdzeniu obowiązku zwrotu dotacji z podmiotem uprawnionym do jej otrzymania.