Przesłanki zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - Wyrok NSA z dnia 1 października 2024 r., sygn. II FSK 29/22
W art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej wskazano trzy przesłanki, które muszą wystąpić łącznie, warunkując brak rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia lub jego zawieszenie. Są to kolejno: wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, o wszczęciu tego postępowania podatnik musi zostać zawiadomiony, podejrzenie popełnienia tego przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem zobowiązania podatkowego, którego okres przedawnienia nie rozpoczyna biegu lub ulega zawieszeniu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia del. WSA Krzysztof Kandut, Protokolant Mateusz Rumniak, po rozpoznaniu w dniu 1 października 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 29 września 2021 r., sygn. akt I SA/Op 282/21 w sprawie ze skargi K.R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 5 marca 2021 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K.R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 29 września 2021 r., I SA/Op 282/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę K. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z 22 kwietnia 2021 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. od dochodów z kapitałów pieniężnych.
2. W skardze kasacyjnej pełnomocnik strony skarżącej wniósł o uchylenie i przekazanie sprawy w całości do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Opolu, względnie w razie stwierdzenia przez Naczelny Sąd Administracyjny podstaw do zastosowania art. 188 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i rozpoznanie skargi zgodnie z zawartym w niej żądaniem. Ponadto pełnomocnik strony skarżącej wniósł o zawieszenie postępowania sądowoadministracyjnego do czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnięć w sprawach o sygnaturach: K 31/14, oraz SK 50/20 oraz zasądzenie na rzecz strony skarżącej od strony przeciwnej kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm prawem przepisanych. Zaskarżonemu wyrokowi Sądu pierwszej instancji, na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 p.p.s.a., zarzucono naruszenie: