Interpretacja indywidualna z dnia 12 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.542.2024.1.JMS
Działalność badawczo-rozwojowa.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 września 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) jest producentem (…), w szczególności (…). Do produkcji wyrobów Spółka używa zakupionych na rynku lub wytworzonych przez Spółkę maszyn oraz zakupionych na rynku lub wytworzonych przez Spółkę narzędzi. W ramach swojej działalności Spółka wprowadza do swojej oferty nowe (…), w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez konkretnego klienta lub w ramach własnej inicjatywy w celu poszerzania swojego asortymentu, aby zwiększać atrakcyjność i różnorodność oferty swoich produktów lub ulepsza produkowane już (…) z wyżej wymienionych powodów.
Spółka posiada wydzielone organizacyjnie działy zajmujące się przez znaczną część czasu pracy swoich pracowników:
- obmyślaniem i opracowywaniem projektów nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszeń procesów produkcyjnych, projektowaniem narzędzi umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenia procesów produkcyjnych, wykonaniem ustawień i zestrojeń narzędzi umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenia procesów produkcyjnych, wykonywaniem testów produkcyjnych i wdrażaniem niezbędnych poprawek i ulepszeń tak by umożliwić produkcję nowego lub ulepszonego (…) lub wdrożyć ulepszenie procesów produkcyjnych - Wydział Wdrożeń,
- wykonywaniem narzędzi zgodnie z przedstawionym przez Wydział Wdrożeń projektem oraz zgodnie ze wskazówkami tego Wydziału, umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenie procesów produkcyjnych - Wydział Mechaniczno - Wytwórczy.
Spółka prowadzi obecnie projekty mające na celu wytworzenie narzędzi umożliwiających produkcję, a co za tym idzie wprowadzenie do swojej oferty nowych lub ulepszonych (…) oraz ma w planach rozpoczęcie nowych projektów mających na celu wytworzenie narzędzi umożliwiających produkcję, a co za tym idzie poszerzenie swojej oferty o nowe lub ulepszone (…). Spółka również prowadzi i będzie prowadzić w przyszłości, projekty mające na celu wytworzenie narzędzi usprawniających procesy produkcyjne. Spółka wskazuje, że realizowane prace są i będą oparte o wiedzę, umiejętności, doświadczenie i inwencję pracowników Spółki (prace nie polegają na nabywaniu i implementowaniu w całości gotowych rozwiązań).
W opisywanym stanie faktycznym, jak również w przyszłości, kształt i parametry produktu są i będą definiowane w toku prac prowadzonych przez Wydział Wdrożeń. Jednocześnie, Spółka samodzielnie opracowuje i zamierza opracowywać procesy i narzędzia, które będą miały zastosowanie przy wytwarzaniu produktu. W wypadku, gdy wytwarzanie nowego produktu jest wynikiem zgłoszenia zapotrzebowania przez konkretnego klienta na (…) o danych parametrach technicznych w gestii Spółki pozostaje opracowanie sposobu wyprodukowania zamawianego (…), przede wszystkim zaprojektowanie, wytworzenie oprzyrządowania, zamontowanie go na (…) i odpowiednie ustawienie i zestrojenie całej linii, aby możliwe było produkowanie nowego lub ulepszonego produktu. Spółka podkreśla, że z reguły nie istnieją oferty rynkowe całościowo gotowych rozwiązań dla produkcji obmyślonego przez Wydział Wdrożeń lub wynikającego z zapytania klienta (…).
Spółka podkreśla, że nawet, gdy Spółka tworzy projekt oprzyrządowania u podmiotu współpracującego będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i wykonującą te prace w ramach tej działalności nieposiadającego statusu centrum badawczego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, to opracowanie projektu oprzyrządowania jest jednym z etapów kompleksowego przedsięwzięcia mającego na celu wprowadzenie do produkcji przez Spółkę nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług i to Spółka jest odpowiedzialna za całościowe przeprowadzenie realizacji przedsięwzięcia oraz jego powodzenie.
Wnioskodawca wskazuje, iż zdaniem Spółki prace opisane we wniosku odznaczają się twórczym charakterem. Twórczy charakter wynika z celu i zakresu realizowanych prac, ponieważ prowadzą one w założeniu do powstania nowego, oryginalnego, unikatowego produktu Wnioskodawcy. Działania Spółki w tym zakresie nie mają odtwórczego charakteru - wymagają każdorazowego, dedykowanego do danego projektu podejścia i indywidualnego opracowania wymagającego posiadania i wykorzystania wysokich umiejętności technicznych, projektowych, wykonawczych oraz doświadczenia pracowników. Jednocześnie, realizowane prace oparte są o wiedzę, umiejętności, doświadczenie i inwencję pracowników i współpracowników Wnioskodawcy - prace nie polegają na nabywaniu i implementowaniu gotowych rozwiązań. W przypadku projektów mających na celu opracowanie nowych lub ulepszonych produktów Spółka rozwija wiedzę z zakresu technologii (…). Każdy wykonany projekt wymaga rozwinięcia umiejętności i zdobycia nowych doświadczeń w projektowaniu narzędzi. W przypadku, gdy projekt wymaga opracowania nowych maszyn i przyrządów Spółka rozwija wiedzę z zakresu mechaniki i budowy maszyn, projektowania wspomaganego komputerowo oraz automatyki przemysłowej i robotyki. Konstruowane aplikacje są unikatowe i specjalizowane, przeznaczone do wykorzystania w technologii Spółki.
Prace w ramach danego projektu są każdorazowo prowadzone w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny. Prace projektowe są podzielone na poszczególne etapy (fazy) według ustandaryzowanego w ramach Spółki harmonogramu prac. W ramach każdego etapu wyszczególniony jest plan działań, osoba odpowiedzialna za realizację danego działania, metoda weryfikacji poprawności realizacji działania, planowany termin wykonania działania oraz informacje z przebiegu prac, w szczególności wyniki przeglądów, uzgodnień, weryfikacji, walidacji oraz wynikających z nich działań.
Etap I - Obejmuje opracowanie i weryfikację projektów technicznych.
Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu wdrażania nowego produktu, Wydział Wdrożeń obmyśla i projektuje linię (…).
Etap II - obejmuje wykonanie i weryfikację poprawności wykonania narzędzi.
Na podstawie wykonanego projektu i zgodnie ze wskazaniami Wydziału Wdrożeń, Wydział Mechaniczno-Wytwórczy wykonuje zaprojektowane oprzyrządowanie.
Etap III - obejmuje przeprowadzenie testów wdrożeniowych, dokonanie ewentualnych poprawek oraz ocenę projektu.
W ostatniej kolejności Wydział Wdrożeń wraz z Wydziałem Mechaniczno-Wytwórczym montuje wytworzoną linię (…) na maszynie do (…). Wydział Wdrożeń przeprowadza testy, w razie konieczności Wydział Wdrożeń lub Wydział Mechaniczno-Wytwórczy dokonuje poprawek.
Następnie Spółka oddaje projekt do użytkowania i przy wykorzystywaniu wytworzonego oprzyrządowania produkuje nowy produkt. Analogicznie przeprowadzane są projekty mające na celu wytworzenie ulepszonych produktów lub usprawnienie procesów produkcyjnych. Istnieje możliwość zlecenia w ramach danego projektu części prac projektowych z Etapu I współpracownikowi Spółki będącemu osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wykonującemu prace w ramach tej działalności, nieposiadającemu statusu centrum badawczego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej i wykorzystania takich usług w trakcie dalszych działań w ramach danego projektu. Spółka prowadzi działania badawczo-rozwojowe w sposób zorganizowany, z nastawieniem na jej ciągłe prowadzenie w przyszłości. Posiada wyodrębniony organizacyjnie Wydział Wdrożeń, którego zadaniem jest obmyślanie i opracowywanie przedsięwzięć wdrażania nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszeń procesów produkcyjnych, projektowanie narzędzi umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenia procesów produkcyjnych, wykonanie ustawień i zestrojeń narzędzi umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenia procesów produkcyjnych, wykonywanie testów produkcyjnych i wdrażanie niezbędnych poprawek i ulepszeń tak by umożliwić produkcję nowego lub ulepszonego (…), lub wdrożyć ulepszenie procesów produkcyjnych. Spółka posiada również wyodrębniony organizacyjnie Wydział Mechaniczno-Wytwórczy, który ma za zadanie wykonywanie narzędzi zgodnie z przedstawionym przez Wydział Wdrożeń projektem oraz zgodnie ze wskazówkami Wydziału Wdrożeń, umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenie procesów produkcyjnych. Spółka wskazuje, że prace opisane we wniosku prowadzone są jako wyodrębnione projekty, do których przypisane są konkretne osoby, budżety i harmonogramy. W związku z tym, prace te są prowadzone przez Spółkę w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (nie mają charakteru przypadkowego i spontanicznego), co także potwierdza ich systematyczny charakter.
Istnieje również możliwość, że pomimo pierwotnego założenia i dołożonych starań, prace nad projektem nie zakończą się oddaniem projektu do użytkowania i produkcją nowego produktu lub wytworzeniem narzędzia usprawniającego proces produkcyjny.
Spółka wskazuje, że zdecydowana większość wytwarzanych przez Spółkę produktów opiera się na technologii (…) na (…) stanowiących oprzyrządowanie dla maszyn (…). Spółka wytwarzając nowe produkty wytwarza produkty inne niż produkowane dotychczasowo przede wszystkim pod względem kształtu. Nowe produkty mogą posiadać również zupełnie inną funkcjonalność lub być przeznaczone do innych zastosowań niż produkty znajdujące się w dotychczasowej ofercie Spółki. W ten sposób nowe produkty poszerzają asortyment oferowanych przez Spółkę produktów. Zdarza się również, że nowe produkty tworzone są według wytycznych, czy nawet według wstępnego projektu klienta. W każdym jednak wypadku opracowanie sposobu wykonania przyrządów potrzebnych do ich produkcji oraz samo wykonanie tych przyrządów, a następnie ich odpowiednie ustawienie i zestrojenie, aby umożliwić produkcję nowych produktów leży w gestii Spółki. W technologii (…) narzędzia są zawsze dedykowane do konkretnego kształtu i nie można ich wykorzystać do wyrobu o innym kształcie. Oznacza to, że aby produkt o nowym kształcie mógł być wyprodukowany, Spółka każdorazowo musi dysponować opracowanym unikatowym projektem narzędzi (…) niezbędnych do wyprodukowania nowego produktu, następnie opracować dedykowany sposób wykonania tych przyrządów oraz je wytworzyć. Spółka musi również wykonać próbną serię nowych produktów i w miarę potrzeby dokonać poprawek w oprzyrządowaniu lub w ustawieniach całej linii (…). W przypadku, gdy Spółka ulepsza produkt to ulepszenie produktu polega na poprawieniu funkcjonalności lub poprawie jakości produktu. Jeżeli ulepszenie pociąga za sobą zmianę kształtu, Spółka musi wykonać nowe narzędzia pozwalające na (…) zmienionego kształtu produktu. Wobec tego Spółka musi przeprowadzić analogiczne czynności jak opisane powyżej przy produkcji (…). Poza narzędziami nadającymi kształt (…) występuje szereg osprzętu niezbędnego do produkcji, takiego jak zespoły (…). Ulepszenie ich ma na celu ułatwienie obsługi, podniesienie niezawodności i powtarzalności procesu, skrócenie czasu produkcji i przezbrojeń, w wyniku czego w procesie powstaje mniej odpadów i skrócone są czasy pomocnicze, ustawcze i produkcji.
Spółka nie zalicza do prac rozwojowych działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Spółka wskazuje, że koszty projektów są ujmowane w ewidencji księgowej - każdy projekt ma przyporządkowane unikalne konto analityczne. W ciężar konta danego projektu są zaliczane kwoty ponoszone na:
- Materiały, surowce, usługi,
- Wynagrodzenia pracowników danych działów, zajmujących się danym projektem zgodnie z ewidencją czasu pracy i proporcjonalnie do poświęconego czasu pracy na dany projekt oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,
- amortyzacja środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przypisanych danemu wydziałowi, w części w jakiej środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wykorzystywane są w pracach badawczo-rozwojowych,
- inne koszty ponoszone przez dany wydział.
Spółka:
Prowadzi karty projektów już istniejących, które zdaniem Spółki kwalifikują się do ulgi badawczo-rozwojowej oraz będzie zakładać karty nowych projektów, tak aby zawierały poniższe dane:
-Opis projektu:
Zawiera opis projektu z informacją czy w ramach projektu powstanie narzędzie umożliwiające produkcję ulepszonych, nowych produktów, procesów lub usług, jeśli tak to:
a)Czym dana nowość/ulepszenie będzie się charakteryzować,
b)Jakimi parametrami technicznymi będzie różnić się wytworzone narzędzie od dotychczas używanych przez Spółkę.
-Dane techniczne:
Zawierają założenia techniczne projektu wraz z odniesieniem do rysunku technicznego (…).
Rysunek będzie stanowić załącznik do Karty Projektu.
-Cel Projektu:
Zawiera opis celu projektu, jeżeli celem jest wytworzenie narzędzi umożliwiających produkcję ulepszonych, nowych produktów, procesów lub usług, to zawiera informację:
a)Czym dana nowość/ulepszenie będzie się charakteryzować,
b)Jakimi parametrami technicznymi będzie różnić się nowe narzędzie od dotychczas używanych przez Spółkę.
-Ryzyka Projektu:
W tym miejscu wskazywane są punkty projektu, które mogą sprawić największą trudność wraz z podaniem powodu, ewentualnie, co może zagrozić niepowodzeniem projektu. Przykładowo wykonanie narzędzi o konkretnych parametrach może być niepewne, gdyż Spółka wykonuje takie narzędzia po raz pierwszy i ze względu na skomplikowanie projektu wynik prac pozostaje niepewny, materiał potrzebny do wykonania projektu jest trudnodostępny i nie jest pewne czy Spółka pozyska materiał o odpowiedniej jakości lub parametrach.
-Wnioskowany budżet:
Podanie przewidywanej kwoty potrzebnej do zrealizowania projektu.
-Podsumowanie Projektu:
Pole będzie wypełniane przy zakończeniu projektu. Zawiera się w nim opis efektu końcowego oraz wskazanie czy projekt zakończył się wynikiem pozytywnym czy negatywnym.
-Jako załącznik do Karty Projektu jest dołączany Harmonogram Realizacji Projektu, w ramach którego wyszczególnione są trzy Etapy:
Etap I - Opracowanie i weryfikacja projektów technicznych,
Etap II - Wykonanie i weryfikacja poprawności wykonania narzędzi,
Etap III - Przeprowadzenie testów wdrożeniowych, dokonanie ewentualnych poprawek oraz ocena projektu.
W ramach każdego etapu wyszczególniony jest plan działań, osoba odpowiedzialna za realizację danego działania, metoda weryfikacji poprawności realizacji działania, planowany termin wykonania działania oraz informacje z przebiegu prac, w szczególności wyniki przeglądów, uzgodnień, weryfikacji, walidacji oraz wynikających z nich działań.
Dodatkowo Spółka:
- Prowadzi oddzielną ewidencję projektów, nad którymi praca zdaniem Spółki spełnia przesłankę działalności badawczo-rozwojowej,
- Prowadzi kolejny poziom kont księgowych analitycznych na kontach danych projektów, tak by w ramach danego projektu w ewidencji księgowej móc oddzielać wydatki działalności spełniające przesłankę działalności badawczo rozwojowej od innych wydatków,
- Ewidencjonuje czas pracy pracowników Wydziału Wdrożeń i Wydziału Mechaniczno - Wytwórczego w zakresie, w jakim ww. Wydziały pracują nad projektami, spełniającymi przesłankę działalności badawczo-rozwojowej za pomocą arkusza kalkulacyjnego programu Excel i zawierającego dane takie jak: Projekt, liczba godzin przepracowana na rzecz danego projektu w danym dniu przez danego pracownika, czynności wykonywane na rzecz danego projektu w danym dniu przez danego pracownika, proporcję jaką godziny pracy danego pracownika nad danym projektem spełniające przesłankę działalności badawczo-rozwojowej stanowią w danym miesiącu w całościowym czasie pracy pracownika.
- Ewidencjonuje czas wykorzystania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej użytych w danym dniu do pracy na rzecz danego projektu za pomocą arkusza kalkulacyjnego programu Excel i zawierającego dane takie jak: liczbę godzin przepracowanych z użyciem danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej wraz z proporcją jaką godziny wykorzystania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do pracy na rzecz danego projektu spełniającą przesłankę działalności badawczo rozwojowej stanowią w danym miesiącu w całościowym czasie dostępności danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do wykorzystania przez Wydział Wdrożeń lub Wydział Mechaniczno-Wytwórczy. Spółka przyjmuje założenie zgodne z dotychczasową praktyką pracy tych Wydziałów, mianowicie, że te Wydziały pracują na jedną zmianę (8 godzin) 5 dni w tygodniu i w ten sposób wyznacza czas dostępności danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne przypisane odpowiednio do Wydziału Wdrożeń lub Wydziału Mechaniczno- Wytwórczego nie są używane przez inne wydziały,
- Ewidencjonuje nabycia lub zużycia - jeżeli dany materiał lub surowiec jest objęty ewidencją magazynową, materiałów lub surowców bezpośrednio związanych z działalnością badawczo-rozwojową za pomocą arkusza kalkulacyjnego programu Excel i zawierającego dane takie jak: data nabycia lub zużycia materiału - w zależności czy dany materiał lub surowiec jest objęty ewidencją magazynową, tytuł projektu, opis materiału lub surowca, kwotę wydatku na surowiec lub materiał, dokument odnoszący się do nabycia lub zużycia materiału lub surowca,
- Księgowo rozlicza Wydział Wdrożeń i Wydział Mechaniczno-Wytwórczy, tak by jedynie kwoty wymienione w art. 18d ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) i jedynie w wysokości wynikającej z powyższych ewidencji były wykazywane na koncie analitycznym właściwym dla działalności badawczo-rozwojowej danego projektu. Reszta kosztów z rozliczeń miesięcznych danego wydziału jest ujmowana na koncie analitycznym właściwym dla działalności niebędącej działalnością badawczo-rozwojową i nie korzysta i nie będzie korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej.
- Zalicza koszty prac rozwojowych do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały poniesione zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 1 updop po spełnieniu warunków z art. 15 ust. 1 updop i korzysta z ulgi badawczo rozwojowej zgodnie z art. 18d ust. 8 updop.
Zdarza się, że Spółce zostaje przyznawane dofinansowanie również na wydatki związane z realizacją elementów działalności, która będzie kwalifikowana przez Spółkę jako działalność badawczo- rozwojowa. W tym zakresie Spółka nie zamierza zaliczać wydatków zwracanych Spółce dofinansowaniem do kosztów kwalifikowanych i w tym zakresie korzystać z ulgi badawczo- rozwojowej. Spółka natomiast w ramach konkretnego projektu może ponosić zarówno koszty zwracane Spółce dofinansowaniem jak również takie koszty kwalifikowane, które nie będą Spółce zwrócone w żaden sposób. Spółka nie prowadzi działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej i nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 141 i 1669 oraz z 2019 r. poz. 534). Spółka jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Pytania
1. Czy przedstawioną działalność Spółki w zakresie wytworzenia nowych i ulepszania produktów oraz usprawniania procesów produkcyjnych, można uznać za działalność badawczo-rozwojową uprawniającą do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?
2. Czy wprowadzony przez Spółkę sposób ewidencji - prowadzenie Kart Projektów w formie wskazanej powyżej oraz ewidencjonowanie wydatków w sposób przedstawiony powyżej jest wystarczające do udokumentowania kosztów kwalifikowanych i w konsekwencji do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej oraz czy wydzielenie dodatkowego poziomu kont księgowych analitycznych, na których są i mają być ewidencjonowane koszty kwalifikowane jest odpowiednim sposobem ewidencjonowania w myśl przepisów art. 9 ust. 1b updop i czyni zadość wymaganiom tego przepisu?
3. Czy Spółka w ramach danego projektu, nad którym prace Spółka kwalifikuje jako działalność badawczo-rozwojową, może zaliczyć koszty niezwrócone Spółce w żadnej formie i spełniające przesłankę kosztów kwalifikowanych pomimo, iż w ramach tego samego projektu pozostawałyby również koszty zwrócone Spółce dofinansowaniem? Spółka jako koszty kwalifikowane zalicza jedynie te koszty w ramach danego projektu, które nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie.
4. Czy Spółka nabywając usługi projektowe w ramach danego projektu od współpracownika Spółki będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wykonującą prace w ramach tej działalności, i wykorzystania takich usług w trakcie dalszych działań w ramach danego projektu może pomimo niezaliczenia kosztów ponoszonych na tę usługę do kosztów kwalifikowanych, zaliczyć nadal działania własne do kosztów kwalifikowanych w takim zakresie w jakim te działania spełniają przesłankę uznania ich za prace rozwojowe?
5. Czy jeżeli pomimo dołożonych starań prace nad projektem nie zakończą się oddaniem projektu do użytkowania i produkcją nowego lub ulepszonego produktu lub stworzeniem narzędzia usprawniającego proces produkcyjny, czego nie dało się przewidzieć ze względu na niepewny charakter wyniku działalności Spółki w ramach opracowywania nowych lub ulepszonych produktów lub usprawnienia procesu produkcyjnego, Spółka nadal może zaliczyć ich koszt w ciężar kosztów kwalifikowanych?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”), działalność badawczo-rozwojowa - oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie z pkt 28 tego artykułu, prace rozwojowe - oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z późn. zm; powyższy przepis przewiduje, że prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie natomiast z art. 18d ust. 1 updop, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 updop, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Z ustawowej definicji działalności badawczo-rozwojowej wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru (tak też: wyrok WSA w Krakowie z 8 sierpnia 2017 r., sygn. akt I SA/Kr 624/17 oraz wyrok NSA z 9 października 2019 r., sygn. akt. II FSK 3589/17, zgodnie z którymi: „Posłużenie się tym sformułowaniem (działalność twórcza - przyp. Wnioskodawcy) wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, niepowtarzalnym, specyficznym, które nie mają odtwórczego charakteru'”. Spółka wskazuje, że realizowane prace oparte są o wiedzę, umiejętności, doświadczenie i inwencję pracowników Spółki (prace nie polegają na nabywaniu i implementowaniu w całości gotowych rozwiązań).
W opisywanym stanie faktycznym, kształt i parametry produktu są definiowane w toku prac prowadzonych przez Wydział Wdrożeń. Jednocześnie, Spółka samodzielnie opracowuje procesy i narzędzia, które będą miały zastosowanie przy wytwarzaniu produktu. W wypadku, gdy wytwarzanie nowego produktu jest wynikiem zgłoszenia zapotrzebowania przez konkretnego klienta na (…) o danych parametrach technicznych w gestii Spółki pozostaje opracowanie sposobu wyprodukowania zamawianego (…), przede wszystkim zaprojektowanie, wytworzenie oprzyrządowania, zamontowanie go na (…) i odpowiednie ustawienie i zestrojenie całej linii, aby możliwe było produkowanie nowego lub ulepszonego produktu. Spółka podkreśla, że z reguły nie istnieją oferty rynkowe całościowo gotowych rozwiązań dla produkcji obmyślonego przez Wydział Wdrożeń lub wynikającego z zapytania klienta (…). Spółka podkreśla, że nawet, gdy Spółka tworzy projekt oprzyrządowania u podmiotu współpracującego to, opracowanie projektu oprzyrządowania jest jednym z etapów kompleksowego przedsięwzięcia mającego na celu wprowadzenie do produkcji przez Spółkę nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług i to Spółka jest odpowiedzialna za całościowe przeprowadzenie realizacji przedsięwzięcia oraz jego powodzenie. Wnioskodawca wskazuje, iż prace opisane we wniosku odznaczają się twórczym charakterem. Twórczy charakter wynika z celu i zakresu realizowanych prac, ponieważ prowadzą one w założeniu do powstania nowego, oryginalnego produktu Wnioskodawcy. Jednocześnie, realizowane prace oparte są o wiedzę, umiejętności i inwencję pracowników i współpracowników Wnioskodawcy (prace nie polegają na nabywaniu i implementowaniu gotowych rozwiązań).
W opisywanym stanie faktycznym, kształt i parametry produktu są definiowane w toku prac prowadzonych przez Wydział Wdrożeń. Jednocześnie, Spółka w całości i samodzielnie opracowuje procesy i narzędzia, które będą miały zastosowanie przy wytwarzaniu produktu. Dla powyższego wniosku nie ma znaczenia fakt, że prace realizowane są w oparciu o koncepcje i wytyczne otrzymane od klienta Spółki. Jak Wnioskodawca przedstawił w stanie faktycznym, uzyskane wstępne koncepcje i wytyczne klienta Spółki mają charakter ogólny, który pozwala Spółce wstępnie zdefiniować cel i kierunek prac. Klient określa podstawowe parametry produktu, który chce otrzymywać, natomiast w gestii Spółki leży opracowanie sposobu wyprodukowania produktu. W szczególności Spółka opracowuje projekt oprzyrządowania niezbędnego do (…) odpowiedniego kształtu (…), wykonuje oprzyrządowanie a następnie montuje i zestraja oprzyrządowanie na (…), przeprowadza testy produkcyjne, wprowadza odpowiednie poprawki - w ustawieniu (…), oprzyrządowania. Wszystkie powyższe czynności wymagają posiadania i wykorzystania wysokich umiejętności technicznych, projektowych, wykonawczych oraz doświadczenia pracowników. Możliwość zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej przez podatników prowadzących prace badawczo-rozwojowe, które dotyczą produktów w pewnej mierze zdefiniowanych przez klienta została potwierdzona w m.in. w: interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 lipca 2019 r, sygn. 0115‑KDIT3.4011.232.2019.1.WM w której Dyrektor KIS potwierdził, że opracowanie form wtryskowych i do rozdmuchu na podstawie informacji, wytycznych i rysunków technicznych otrzymanych od klienta stanowi działalność BR, interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 grudnia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.501.2018.2.RR, w której potwierdził on, że opracowanie technologii wykonania elementu placu zabaw zaprojektowanego wstępnie przez klienta oraz dostosowanie go do odpowiednich norm odporności na zagrożenia stanowi działalność BR.
Działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Przesłankę tę można rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika. Spółka prowadzi działania badawczo-rozwojowe w sposób zorganizowany, z nastawieniem na jej ciągłe prowadzenie w przyszłości. Posiada wyodrębniony organizacyjnie Wydział Wdrożeń, którego zadaniem jest obmyślanie i opracowywanie przedsięwzięć wdrażania nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszeń procesów produkcyjnych, projektowanie narzędzi umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenia procesów produkcyjnych, wykonanie ustawień i zestrojeń narzędzi umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenia procesów produkcyjnych, wykonywanie testów produkcyjnych i wdrażanie niezbędnych poprawek i ulepszeń tak by umożliwić produkcję nowego lub ulepszonego (…) lub wdrożyć ulepszenie procesów produkcyjnych.
Spółka posiada również wyodrębniony organizacyjnie Wydział Mechaniczno-Wytwórczy, który ma za zadanie wykonywanie narzędzi zgodnie z przedstawionym przez Wydział Wdrożeń projektem oraz zgodnie ze wskazówkami Wydziału Wdrożeń, umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenie procesów produkcyjnych. Spółka wskazuje, że prace opisane we wniosku prowadzone są jako wyodrębnione projekty, do których przypisane są konkretne osoby, budżety i harmonogramy. W związku z tym, prace te są prowadzone przez Spółkę w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (nie mają charakteru przypadkowego i spontanicznego), co także potwierdza ich systematyczny charakter. Prace projektowe są podzielone na poszczególne etapy (fazy) według ustandaryzowanego w ramach Spółki harmonogramu prac. W ramach każdego etapu wyszczególniony jest plan działań, osoba odpowiedzialna za realizację danego działania, metoda weryfikacji poprawności realizacji działania, planowany termin wykonania działania oraz informacje z przebiegu prac, w szczególności wyniki przeglądów, uzgodnień, weryfikacji, walidacji oraz wynikających z nich działań.
Etap I - obejmuje opracowanie i weryfikację projektów technicznych. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu wdrażania nowego produktu, Wydział Wdrożeń obmyśla i projektuje linię (…).
Etap II - obejmuje wykonanie i weryfikację poprawności wykonania narzędzi. Na podstawie wykonanego projektu i zgodnie ze wskazaniami Wydziału Wdrożeń, Wydział Mechaniczno-Wytwórczy wykonuje zaprojektowane oprzyrządowanie.
Etap III - obejmuje przeprowadzenie testów wdrożeniowych, dokonanie ewentualnych poprawek oraz ocenę projektu.
W ostatniej kolejności Wydział Wdrożeń wraz z Wydziałem Mechaniczno-Wytwórczym montuje wytworzoną linię (…) na maszynie do (…). Wydział Wdrożeń przeprowadza testy, w razie konieczności Wydział Wdrożeń lub Wydział Mechaniczno-Wytwórczy dokonuje poprawek. Następnie, Spółka oddaje projekt do użytkowania i przy wykorzystywaniu wytworzonego oprzyrządowania produkuje nowy produkt. Analogicznie przeprowadzane są projekty mające na celu wytworzenie ulepszonych produktów lub usprawnienie procesów produkcyjnych.
Zdaniem Spółki, zgodne z definicją prac rozwojowych są działania Spółki polegające na obmyślaniu i opracowywaniu przedsięwzięć wdrażania nowych ulepszonych (…) lub ulepszeń procesów produkcyjnych, projektowaniu narzędzi umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenia procesów produkcyjnych, wykonaniu ustawień i zestrojeń narzędzi umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenia procesów produkcyjnych, wykonywaniu testów produkcyjnych i wdrażanie niezbędnych poprawek i ulepszeń, tak by umożliwić produkcję nowego lub ulepszonego (…) lub wdrożyć ulepszenie procesów produkcyjnych, wykonywaniu narzędzi umożliwiających produkcję nowych lub ulepszonych (…) lub ulepszenie procesów produkcyjnych. Prowadzone przez Spółkę prace obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystanie aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w szczególności z zakresu technologii i działalności gospodarczej oraz doświadczeń praktycznych do tworzenia nowych produktów a także udoskonalenia już istniejących produktów oraz procesów produkcyjnych. W przypadku projektów mających na celu opracowanie nowych lub ulepszonych produktów Spółka rozwija wiedzę z zakresu technologii (…). Każdy wykonany projekt wymaga rozwinięcia umiejętności i zdobycia nowych doświadczeń w projektowaniu narzędzi. W przypadku gdy projekt wymaga opracowania nowych maszyn i przyrządów Spółka rozwija wiedzę z zakresu mechaniki i budowy maszyn, projektowania wspomaganego komputerowo oraz automatyki przemysłowej i robotyki. Konstruowane aplikacje są unikatowe i specjalizowane, przeznaczone do wykorzystania w technologii Spółki.
Spółka podkreśla, że nie uznaje przy tym za prace rozwojowe tych prac, które mają na celu wprowadzenie jedynie rutynowych czy okresowych zmian do produktów, procesów czy usług. Spółka stoi na stanowisku, że nawet wtedy, gdy tworzy projekt oprzyrządowania u podmiotu współpracującego to nadal prowadzi prace rozwojowe, ponieważ prace rozwojowe są działalnością obejmującą również nabywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności a opracowanie projektu oprzyrządowania jest jednym z etapów kompleksowego projektu mającego na celu produkcję przez Spółkę nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. To Spółka jest odpowiedzialna za całościowe przeprowadzenie realizacji przedsięwzięcia oraz ponosi ryzyko jego niepowodzenia.
Art. 18d ust. 1 updop stanowi, że kosztami kwalifikowanymi mogą być koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. W związku z tym podstawową przesłanką do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.
Zdaniem Spółki opisana powyżej działalność Spółki obejmująca stan faktyczny i zdarzenie przyszłe spełnia przesłankę działalności badawczo-rozwojowej i uprawnia Spółkę do skorzystania z niniejszej ulgi.
Ad. 2
Zgodnie z art. 9 ust. 1b updop, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Art. 9 ust. 1 updop stanowi, że podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m. Zdaniem Spółki, obowiązek wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej zostanie spełniony poprzez wyodrębnienie dodatkowego poziomu analityki w ewidencji rachunkowej.
Dodatkowo, aby dokładnie wyznaczyć kwoty, które mają być ujęte w kosztach działalności badawczo-rozwojowej i korzystać z ulgi, Spółka prowadzi ewidencje pomocnicze przy wykorzystaniu skoroszytów programu Excel. Spółka skrupulatnie prowadzi w formie wskazanej w opisie stanu faktycznego:
- ewidencję czasu pracy pracowników Wydziału Wdrożeń i Wydziału Mechaniczno- Wytwórczego w zakresie w jakim pracują nad projektami, spełniającymi zdaniem Spółki przesłankę działalności badawczo-rozwojowej,
- ewidencję czasu wykorzystania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej użytej w danym dniu do pracy na rzecz projektów spełniających zdaniem Spółki przesłankę działalności badawczo-rozwojowej,
- ewidencję nabycia lub zużycia - jeżeli dany materiał lub surowiec jest objęty ewidencją magazynową, materiałów lub surowców bezpośrednio związanych z działalnością, która zdaniem Spółki spełnia przesłankę działalności badawczo-rozwojowej.
Na podstawie tych ewidencji Spółka obciąża odpowiednie konta wyodrębnione dla kosztów kwalifikowanych kosztami działalności badawczo-rozwojowej w odpowiedniej wysokości wynikającej z powyższych ewidencji.
Zdaniem Spółki, w przepisach nie wskazano jak ma wyglądać wyodrębnienie kosztów działalności badawczo-rozwojowej oraz w jakich ewidencjach należy prowadzić rejestrację czasów pracy pracowników, użycia środków trwałych czy nabycia materiałów i surowców na rzecz działalności badawczo-rozwojowej pozwalającą na alokacje kosztów w księgach rachunkowych w odpowiedniej wysokości. Ustawodawca wymaga jedynie, aby zostały wyodrębnione koszty działalności badawczo-rozwojowej, co zdaniem Spółki oznacza, że wystarczy, by podatnik zastosował odpowiednie księgowania. Jak wskazano w stanie faktycznym, Spółka prowadzi dokładnie powyższe ewidencje, które pozwalają na jednoznaczne określenie, w jakiej wysokości koszty alokować na rzecz kosztów projektów badawczo-rozwojowych. W konsekwencji zdaniem Spółki prowadzona przez nią dokumentacja umożliwia precyzyjną alokację kosztów kwalifikowanych do konkretnych projektów badawczo-rozwojowych i jest ewidencjonowana w ewidencji rachunkowej na wyodrębnionych kontach analitycznych. Zdaniem Spółki, pozwala to na skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej.
Ad. 3
Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 18d ust. 5 updop, w zakresie w jakim koszty kwalifikowane nie zostały Spółce zwrócone w żadnej formie Spółka jest uprawniona do odliczenia ich od podstawy opodatkowania. W wypadku, gdy koszty kwalifikowane byłyby zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie Spółka nie odliczy ich od podstawy opodatkowania. W związku z tym, jeżeli w ramach jednego projektu, nad którym prace spełniają przesłankę prac badawczo-rozwojowych Spółka ponosi koszty zarówno zwrócone jak i niezwrócone w jakiejkolwiek formie to Spółka część kosztów może zaliczyć jako koszty kwalifikowane i odliczyć od podstawy opodatkowania w tej części, która została zwrócona Spółce w jakiejkolwiek formie Spółka nie zaliczy do kosztów kwalifikowanych mimo, iż zostały poniesione w ramach projektu badawczo-rozwojowego.
Ad. 4
W wypadku, gdy Spółka w ramach prac nad projektem zakwalifikowanym przez Spółkę jako spełniający przesłanki działalności badawczo-rozwojowej nabywa usługi projektowe od współpracownika Spółki będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i wykonującą te prace w ramach tej działalności nieposiadającego statusu centrum badawczego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej i wykorzystuje takie usługi w trakcie dalszych działań w ramach danego projektu, Spółka zamierza nie uznawać kosztu poniesionego na pozyskanie powyższych usług jako kosztu kwalifikowanego, pomimo iż w zakres prac rozwojowych zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z późn. zm. wchodzi również nabywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Takie postępowanie Spółki wynika z brzmienia przepisu art. 18d ust. 2 updop, niewymieniającego takiego kosztu na nabycie rzeczonej usługi od podmiotu nieposiadającego statusu centrum badawczego jako kosztu kwalifikowanego. Jednocześnie, zdaniem Spółki pozostałe koszty wymienione w art. 18d ust. 2 updop, w ramach danego projektu może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych pomimo, iż w ramach tego samego projektu nie zaliczyła części kosztów do kosztów kwalifikowanych ze względu na brak ich wymienienia w powyższym przepisie. Spółka na koncie analitycznym danego projektu może alokować zarówno koszty, które wykazuje jako koszty kwalifikowane oraz takie, które nie spełnią definicji kosztów kwalifikowanych.
Ad. 5
Prace nad projektami kwalifikowanymi jako badawczo-rozwojowe charakteryzują się niepewnością, co do ich powodzenia. Pomimo dokładania najwyższej staranności przez pracowników Spółki odpowiedzialnych za realizację projektów może zdarzyć się, że prace nad projektem nie zakończą się wynikiem pozytywnym i nie odda projektu do użytkowania. Zdaniem Spółki, nawet niezakończenie wynikiem pozytywnym prace rozwojowe mogą korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej i zostać odliczone od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 updop. Zdaniem Spółki, w sytuacji gdy Spółka zalicza koszty prac rozwojowych do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały poniesione zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 1 updop po spełnieniu warunków z art. 15 ust. 1 updop i korzysta z ulgi badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 18d ust. 8 updop, to w przypadku zaniechania, zawieszenia lub zakończenia prac nad danym projektem wynikiem negatywnym, Spółka nie będzie zobligowana do korekty kosztów uzyskania przychodów oraz do korekty wysokości odliczenia ulgi badawczo-rozwojowej za dany rok.
Wskazać w tym miejscu należy, że ustawodawca nie wyłączył wydatków poniesionych w celu realizacji Projektów B+R, które zostały zawieszone lub zaniechane lub których wynik był negatywny, z kosztów kwalifikowanych. W przypadku zawieszenia prac, ich zaniechania lub których wynik był negatywny, nie pozbawia zatem Spółki prawa do zaliczenia poniesionych Kosztów B+R do kosztów kwalifikowanych. Zgodnie z art. 4a pkt 1 (winno być art. 15 ust. 4a pkt 1) a contrario koszty prac rozwojowych nie stanowią inwestycji, w związku z tym zastosowania nie znajdzie art. 15 ust. 4f updop. Możliwość zaliczenia do ulgi badawczo-rozwojowej kosztów zawieszonych, zaniechanych bądź zakończonych wynikiem negatywnym prac rozwojowych potwierdzają interpretacje indywidualne prawa podatkowego, np.: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 lipca 2024 r., sygn.: 0114-KDIP2-1.4010.133.2020.11.JS/AZ oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 listopada 2020 r., sygn.: 0114-KDIP2-1.4010.248.2020.2.JS
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym
Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.