Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.575.2024.2.ESZ
Uznanie sprzedaży zabudowanych działek za transakcję opodatkowaną bez uwzględnienia zwolnienia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży zabudowanych działek nr 1i 2 z uwzględnieniem zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Uzupełnili go Państwo pismem z 23 sierpnia 2024 r. ( wpływ 26 sierpnia 2024 r.) oraz pismem z dnia 3 października ( wpływ 14 października 2024 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości uregulowanej w KW nr (…), stanowiącej działki ew. nr 2 o pow. 0,0212 ha i nr 1 o pow. 0,0284 ha obie w obrębie (…), zlokalizowanej w (…), w (…), przy ul. (…). Obecnie właścicielem gruntu jest m.(…) (wcześniej - przed komunalizacją - Skarb Państwa).
Ww. nieruchomość oddana została w użytkowanie wieczyste Spółdzielni na podstawie umowy zatwierdzonej aktem notarialnym Rep. (…) z dnia 19 września 1969 r., do dnia 19 września 2068 r. Cel użytkowania wieczystego określony został zgodnie z przeznaczeniem nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tj. pod budowę osiedla mieszkaniowego. Działki ew. nr 1 i 2 stanowią jedynie niewielki fragment gruntu objętego ww. umową notarialną.
Spółdzielnia jest zatem użytkownikiem wieczystym wyżej wskazanej nieruchomości oraz właścicielem posadowionych na niej budynków.
Na podstawie umowy z dnia 11 kwietnia 1983 r., działka ewidencyjna nr 1 oddana została przez Spółdzielnię w dzierżawę na rzecz osób fizycznych, w celu budowy i użytkowania pawilonu produkcyjno-usługowego. Dzierżawcy wznieśli na działce, z własnych środków dwa budynki niemieszkalne, tj. budynek usługowo-produkcyjny (branża ślusarstwo precyzyjne) oraz garaż. Powołane budynki nie stanowią samowoli budowlanej.
Grunt pozostawał w dzierżawie do dnia 14 października 1996 r., kiedy to Spółdzielnia wypowiedziała przedmiotową umowę.
Na mocy Wyroku sygn. (…). Sąd Okręgowy w (…) przyznał byłym dzierżawcom od Spółdzielni kwotę (…) zł tytułem zwrotu kosztów nakładów poniesionych na nieruchomości. Zasądzona kwota została przez Spółdzielnię zapłacona (z potrąceniem kwoty długu jaki dzierżawcy mieli względem Spółdzielni - na tę okoliczność zawarte zostało porozumienie).
Budynek usługowo-produkcyjny wygrodzony jest pow. około 8m2 w działkę ew. nr 2 w obrębie (...).
Stosownie do wpisów zawartych w ewidencji gruntów, data zakończenia budowy ww. budynków przypada na rok 1987.
Działka ew. nr 2 oddana została przez Spółdzielnię w dzierżawę na rzecz osoby fizycznej w celu budowy i użytkowania pawilonu usługowo-produkcyjnego, na podstawie umowy z dnia 20 czerwca 1983 r. Przedmiotowa umowa dzierżawy była kilkukrotnie przedłużana i działka pozostaje przedmiotem dzierżawy tego samego podmiotu do chwili obecnej.
Dzierżawca wzniósł na działce, z własnych środków dwa budynki niemieszkalne, tj. budynki produkcyjno - usługowe. Powołane budynki nie stanowią samowoli budowlanej.
Stosownie do wpisów zawartych w ewidencji gruntów, data zakończenia budowy ww. budynków przypada na rok 1987.
Przedmiotowa nieruchomość opisana w KW nr (…) nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Dostęp do drogi publicznej - ul. (…) zapewniony został poprzez ustanowienie służebności drogi koniecznej przez działkę sąsiednią, tj. przez działkę (…) w obrębie (…).
Spółdzielnia planuje dokonanie zdarzenia przyszłego, polegającego na zbyciu posiadanego prawa użytkowania wieczystego do działek ew. nr 1 i 2 w obrębie (…), usytuowanych w (…), w dzielnicy (…), przy ul. (…) wraz z prawem własności naniesień budowlanych (czterech budynków). Przy czym Spółdzielnia nie zamierza przed dokonaniem zbycia ww. praw rozwiązywać umowy dzierżawy z podmiotem aktualnie dzierżawiącym działkę ew. nr 2 w obrębie (…) ani regulować kwestii ewentualnych roszczeń dzierżawcy o zwrot nakładów poczynionych na nieruchomości (o czym przyszły nabywca nieruchomości ma wiedzę). Nieruchomość nie zostanie w ramach planowanej transakcji zbyta na rzecz aktualnego ani byłego dzierżawcy nieruchomości.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Spółdzielnia nigdy nie ulepszała, a tym samym nigdy nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków posadowionych na nieruchomości położonej w (…), w dzielnicy (…), przy ul. (…), na działkach ew. nr 1 i 2 w obrębie (…).
Stanowisko Spółdzielni pozostaje niezmienione, tj. Spółdzielnia uważa, że planowane zdarzenie przyszłe polegające na zbyciu nieruchomości położonej przy ul. (…) powinno objęte zostać zwolnieniem z obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Spółdzielnia jest czynnym podatnikiem VAT;
Od momentu wypowiedzenia umowy dzierżawy w 1996 r., działka ew. nr 1oraz znajdująca się na niej zabudowa pozostają nieużytkowane przez Spółdzielnię jak i przez żaden inny podmiot;
W dniu sprzedaży nieruchomości, posiadaczem zależnym (w granicach posiadania określonych w umowie dzierżawy z dnia 20 czerwca 1983 r.), działki ew. nr 2 oraz posadowionych na niej naniesień budynkowych będzie aktualny dzierżawca. Prawo do rozporządzania nieruchomością- tj. działka ew. nr 2 oraz posadowionymi na niej budynkami - jak właściciel przysługiwać będzie natomiast, stosownie do art. 140 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny Spółdzielni, która posiada prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności naniesień budynkowych.
Powołane prawa Spółdzielni ujawnione są w księdze wieczystej nr (…) i chronione są rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Przedmiotem sprzedaży będzie prawo użytkowania wieczystego działek ew. nr 1 i 2 oraz prawo własności naniesień budynkowych posadowionych na działkach.
Pytanie
Mając na względzie opisany wyżej stan faktyczny, Spółdzielnia zwraca się z wnioskiem o udzielenie w drodze interpretacji indywidualnej odpowiedzi na pytanie, czy opisane zdarzenie przyszłe korzystało będzie ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?
Państwa stanowisko w sprawie
Spółdzielnia stoi na stanowisku, że zdarzenie przyszłe opisane w niniejszym wniosku powinno objęte zostać zwolnieniem z obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Bezspornym pozostaje w ocenie wnioskodawcy, że pomimo wybudowania przez dzierżawców naniesień budowlanych na gruncie, budynki stanowią część składową gruntu i stanowią własność użytkownika wieczystego gruntu, tj. Spółdzielni. Ponadto Spółdzielnia dzięki wpisom w KW prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, w której ujawnione są również budynki korzysta z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Planowane zdarzenie przyszłe, tj. sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działek ew. nr 1 i 2 w obrębie (…), położonych w (…), w dzielnicy (…), przy ul. (…) oraz jednoczesna sprzedaż prawa własności naniesień budowlanych (czterech budynków) stanowi odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Podlega więc przepisom przedmiotowego aktu prawnego.
Ustawa o VAT zawiera jednak szereg zwolnień od podatku. W tym między innymi na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się z opodatkowania dostawę budynków budowli bądź ich części.
Wyjątkiem od powyższej dyspozycji jest jedynie dostawa budynków, budowli lub ich części, która odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia lub gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.
Definicję pierwszego zasiedlenia, zawiera natomiast art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, zgodnie z którą przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Zatem, mając na względzie powyższą definicję, w ocenie Spółdzielni planowana dostawa towarów nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia (budynki na działce nr 1 użytkowane były przez dzierżawcę do roku 1996, a budynki na działce nr 2użytkowane są przez dzierżawcę nieprzerwanie od dnia ich wybudowania), a biorąc pod uwagę fakt, że do oddania nieruchomości pierwszemu użytkownikowi doszło najpóźniej z datą zakończenia budowy budynków posadowionych na działkach ew. nr 1i 2, tj. zgodnie z danymi zawartymi w ewidencji gruntów w roku 1987, od pierwszego zasiedlenia do dnia planowanego zbycia nieruchomości upłynął okres o wiele dłuższy niż 2 lata.
Wreszcie Spółdzielnia wskazuje na dyspozycję art. 29a ust. 8 ustawy o VAT w brzmieniu - w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, którą w ocenie Spółdzielni należy interpretować w taki sposób, że jeżeli ze zwolnienia korzysta dostawa budynków, budowli lub ich części, to zwolnieniem objęta jest również dokonywana jednocześnie dostawa gruntu, na którym takie budynki, budowle lub ich części są trwale posadowione.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 6 i 7 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:
- oddanie gruntów w użytkowanie,
- zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6
Zawartego w przytoczonym przepisie wyrażenia „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” nie należy utożsamiać z prawem własności. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, definiując wyrażenie „dostawa towarów”, akcentuje „własność ekonomiczną” funkcjonującą w oderwaniu od krajowych przepisów prawa cywilnego, regulujących przeniesienie prawa własności. W orzeczeniu C-320/88 Staatssecretaris van Financiën v. Shipping and Forwarding Safe B.V. TSUE wyraził pogląd, że:
„wyrażenie dostawa towarów w rozumieniu artykułu 5(1) VI Dyrektywy oznacza także przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel, nawet jeżeli nie dochodzi do przeniesienia własności rzeczy w sensie prawnym” (pkt 1), jednak jednocześnie zastrzegł, że „zadaniem sądu krajowego jest określenie w każdym przypadku, na podstawie stanu rzeczy, czy przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel, w rozumieniu artykułu 5(1) VI Dyrektywy, miało miejsce” (pkt 2).
W art. 8 ust. 1 ustawy wskazano, że:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Zatem, w świetle przytoczonych powyżej przepisów, grunt spełnia definicję towaru określoną w art. 2 pkt 6, a jego sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.
Stwierdzić należy, że nie każda czynność, która stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność będzie opodatkowana podatkiem VAT, jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo użytkownikiem wieczystym nieruchomości, stanowiącej działki nr 1 i 2. Prawo do użytkowania wieczystego nabyli Państwo do dnia 19 września 2068 r. na podstawie umowy z dnia 19 września 1969 r.
Są Państwo czynnym podatnikiem VAT.
Przedmiotem sprzedaży będzie prawo użytkowania wieczystego działek nr 1 i 2 oraz prawo własności naniesień budynkowych posadowionych na działkach.
Nieruchomość została przez Państwa oddana w dzierżawę na rzecz osób fizycznych.
Działka nr 1 była wykorzystywana przez dzierżawcę, który wybudował na niej z własnych środków dwa budynki niemieszkalne, tj. budynek usługowo – produkcyjny (branża ślusarstwo precyzyjne) oraz garaż. Na mocy wyroku Sądu Okręgowego zapłacili Państwo należną kwotę byłym dzierżawcą tytułem zwrotu kosztów nakładów poniesionych na nieruchomości. Stosownie do wpisów zawartych w ewidencji gruntów, data zakończenia budowy ww. budynków przypada na rok 1987. Od zakończenia umowy dzierżawy, działka wraz z posadowionymi na niej budynkami pozostają nieużytkowane.
Działka nr 2 oddana została przez Państwa w dzierżawę na rzecz osób fizycznych i pozostaje przedmiotem dzierżawy na rzecz tego samego podmiotu do chwili obecnej. Dzierżawca wzniósł na działce, z własnych środków dwa budynki niemieszkalne, tj. budynki produkcyjno – usługowe. Data zakończenia budowy ww. budynków przypada na rok 1987. Na moment sprzedaży nie rozwiążą Państwo umowy dzierżawy z podmiotem aktualnie dzierżawiącym działkę nr 2 ani nie uregulują kwestii ewentualnych roszczeń dzierżawcy o zwrot nakładów poczynionych na działce, a prawo do rozporządzania działką oraz posadowionymi na niej budynkami – jak właściciel przysługiwać będzie Państwu, jako posiadaczowi prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności naniesień budynkowych.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy planowana dostawa Nieruchomości będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, korzystającą ze zwolnienia z tego podatku.
Jak wynika z treści wniosku – macie Państwo status czynnego podatnika VAT i prowadzicie Państwo działalność gospodarczą. Przedmiotową nieruchomość nabyliście Państwo jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Zatem Państwa działalność nie może być traktowana, ani oceniana na równi z działaniami podejmowanymi w zakresie zarządu przez osobę fizyczną majątkiem osobistym.
Tym samym sprzedaż nieruchomości opisanej w złożonym wniosku nastąpi w ramach rozporządzania majątkiem należącym do Państwa przedsiębiorstwa. Oznacza to, że sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.
Zaznaczyć należy, że zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli lub ich części oddano je do użytkowania pierwszemu nabywcy, oddano je w najem/dzierżawę, jak i w przypadku wykorzystywania budynku/budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika, bowiem w tych przypadkach doszło do korzystania z budynku/budowli.
W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.
Ponadto, w sytuacji, gdy dostawa działek czy to zabudowanych, czy niezabudowanych nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisów, to należy zbadać, czy do dostawy nie będzie miało zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
- towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
- brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.
Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
We wniosku wskazali Państwo, że nieruchomość jest zabudowana, tj. na działce nr 1 posadowiony jest budynek usługowo – produkcyjny oraz garaż, a na działce nr 2 dwa budynki produkcyjno – usługowe. W tym miejscu zaznaczyć trzeba, że w dniu sprzedaży działka nr 2 nadal będzie dzierżawiona a w stosunku do wzniesionych na niej budynków nie zostaną rozliczone z dzierżawcą nakłady. We wniosku wskazali Państwo, ze prawo do rozporządzania jak właściciel działką nr 2 oraz posadowionymi na niej budynkami przysługiwać będzie Państwu, jako posiadaczowi prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności naniesień budynków.
Ponadto w opisie sprawy wskazali Państwo, że od momentu oddania budynków do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi minęły już 2 lata, ponieważ data zakończenia budowy wykorzystywanych przez dzierżawców budynków nastąpiła w 1987 r. Jednocześnie w ostatnich 2 latach nie ponosili Państwo wydatków na ulepszenie tych budynków w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej tych budynków.
Tak więc dostawa budynków posadowionych na działkach nr 1 i 2 nie będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynków a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata. W konsekwencji, zostaną spełnione warunki umożliwiające zastosowanie do dostawy tych budynków zwolnienia od podatku na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Jak wskazano powyżej, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji, jak budynki i budowle na nim posadowione. W konsekwencji – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy – również sprzedaż działek nr 1 i 2, na których budynki są posadowione, będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Skoro sprzedaż zabudowanych działek nr 1 i 2 – będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to niezasadne jest badanie przesłanek umożliwiających zastosowanie przy ich sprzedaży zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz pkt 2 ustawy.
Reasumując, do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego zabudowanych działek nr 1 i 2 zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right