Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.448.2024.3.SH
1. Czy czynsz za najem Nieruchomości wynajmowanej oraz Sklepów opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, ma charakter ukrytego zysku w ramach estońskiego CIT. 2. Czy ewentualny czynsz za najem Nieruchomości własnej opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, będzie miał charakter ukrytego zysku w ramach estońskiego CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 sierpnia 2024 roku, wpłynął Państwa wniosek z 5 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii ustalenia;
- czy czynsz za najem Nieruchomości wynajmowanej oraz Sklepów opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, ma charakter ukrytego zysku w ramach estońskiego CIT,
- czy ewentualny czynsz za najem Nieruchomości własnej opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, będzie miał charakter ukrytego zysku w ramach estońskiego CIT.
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 9 września 2024 r. (data wpływu tego samego).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży (…).
Spółka jest jednym z czołowych producentów (…) w Polsce i oferuje szeroki wybór produktów, które spełniają potrzeby zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Spółka zdobyła ugruntowaną pozycję na rynku. W swojej ofercie posiada (…). Wszystkie produkty charakteryzują się wysoką jakością wykonania, nowoczesnym designem oraz trwałością, co jest efektem zastosowania najnowszych technologii oraz dbałości o szczegóły.
Spółka stale rozwija swoją działalność, poszerzając ofertę oraz eksportując swoje produkty na rynki zagraniczne. Dzięki temu zyskuje coraz większe uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Zgodnie wpisem w KRS przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest produkcja pozostałych (…)
Jako osoba prawna mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Wnioskodawca podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Spółka jest podatnikiem ryczałtu od dochodów spółek, unormowanego w Rozdziale 6b ustawy o CIT (dalej także jako „estoński CIT”). Spółka oświadcza tym samym, iż spełniała oraz nadal spełnia warunki konieczne do funkcjonowania w systemie opodatkowania estońskim CIT, które zostały określone przez ustawodawcę w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT.
Charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, tj. produkcja (…) oraz prowadzenie ich sprzedaży, w tym stacjonarnej, generuje konieczność wykorzystywania specyficznych rodzajowo nieruchomości – zakładów produkcyjnych i sklepów stacjonarnych.
Obecnie Spółka prowadzi działalność produkcyjną częściowo na nieruchomości własnej (dalej jako: „Nieruchomość własna”) oraz częściowo na nieruchomości najmowanej od podmiotu powiązanego (dalej jako: „Nieruchomość wynajmowana”), w którym wspólnicy Spółki są również wspólnikami (dalej jako: „Wynajmujący”). Część sprzedaży Spółki realizowana jest bezpośrednio poprzez dwa salony stacjonarne (dalej jako: „Sklepy”), których właścicielem jest Wynajmujący, które są od niego Wynajmowane i w których prezentowany jest asortyment Spółki, jak również innych producentów. Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Wynajmującego jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z).
Nieruchomość własna jest funkcjonalną całością, składającą się z nowoczesnego zakładu produkcyjnego wybudowanego w 2017 r. z nowoczesnym parkiem maszynowym oraz magazynu oddanego do użytku 2019 r.
Nieruchomość wynajmowana składa się z kilku budynków, które pełnią rolę hal produkcyjnych i magazynowych oraz pomieszczeń biurowych wybudowanych w latach (…) oraz w latach (…).
Zarówno wyposażenie Nieruchomości wynajmowanej, jak i Nieruchomości własnej – tj. linie produkcyjne – stanowi w całości własność Spółki.
Nieruchomość wynajmowana stanowiła własność Spółki i była przez nią wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wraz z rozwojem działalności gospodarczej oraz sukcesywnym rozrostem struktur majątkowych Spółki, w (…) roku, jej wspólnicy postanowili o sprzedaży przez Spółkę Nieruchomości wynajmowanej na rzecz Wynajmującego.
Głównym celem sprzedaży było wydzielenie działalności gospodarczej związanej z najmowaniem i zarządzaniem nieruchomościami służącymi do prowadzenia działalności przez Spółkę od działalności gospodarczej Spółki związanej z produkcją i sprzedażą (…) Wynajmujący stał się również właścicielem Sklepów. Nie były one jednak własnością Spółki w przeszłości.
Efektem powyższych działań jest to, że działalność gospodarcza Spółki jest w dużej mierze obecnie skoncentrowana na produkcji i sprzedaży (…), co pozwoliło w ostatnich czasach niepewności gospodarczej na utrzymanie jej rentowności. Sprzedaż nieruchomości doprowadziła do uwolnienia znaczących środków finansowych Wnioskodawcy, co pozwoliło na elastyczne zarządzanie środkami i relatywnie szybkie oraz istotne zwiększenie stanów magazynowych jeszcze przed wzrostem cen surowców (m.in. (…)).
Wnioskodawca podkreśla, iż pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 dotarła do Polski w marcu 2020 r. Zamknięte zostały szkoły, uczelnie, sklepy (poza spożywczymi i aptekami) oraz granice państwa. Działania podejmowane przez władze publiczne Polski, jak i innych państw, rodziły niebezpieczeństwo przerwania łańcuchów logistycznych, do czego też w pewnym momencie trwania pandemii częściowo doszło, skutkiem czego były braki surowców oraz półproduktów. Dzięki podjęciu decyzji o sprzedaży Nieruchomości wynajmowanej i poprzez to o uwolnieniu środków finansowych oraz zwiększeniu stanów magazynowych, Spółka (jako jeden z nielicznych podmiotów gospodarczych w branży) była w stanie wywiązywać się z zawartych kontraktów, a także doprowadzić do wzrostu sprzedaży w roku 2021.
Koncentracja gospodarcza przyczyniła się do wyższej efektywności w zakresie sprzedaży i produkcji (…). Wyższa efektywność działalności gospodarczej przez Spółkę była skutkiem połączenia kilku czynników.
Po pierwsze – Spółka angażuje się głównie w działalność, w której ma bogate i wieloletnie doświadczenie – czyli produkcję oraz sprzedaż (…). Spółka, aby się rozwijać, skuteczniej rywalizować na rynku i odgrywać na nim coraz większą rolę, musi dostosować się do standardów na nim panujących, a opierających się na specjalizacji w zakresie produkcji i sprzedaży, co pozwala lepiej skupić się na udoskonalaniu produktów i dopasowaniu do oczekiwań klienta. Spółka zatem, podobnie jak inne podmioty gospodarcze, dąży do jak największej specjalizacji produkcji i sprzedaży, pozwalającej na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.
Po drugie – Nieruchomość wynajmowana składa się z kilku budynków, które pełnią rolę hal produkcyjnych i magazynowych, wybudowanych w latach (…) oraz w latach (…). W związku z czym spodziewane jest poniesienie znaczących nakładów modernizacyjnych. Proces byłby w kompetencjach Wynajmującego, dzięki czemu Spółka nie musiałaby angażować tyle własnych zasobów, w celu obsługi tego procesu.
Po trzecie – Środki ze sprzedaży Nieruchomości wynajmowanej zostały zainwestowane w zwiększenie stanów magazynowych, co pozwoliło Spółce elastycznie reagować w dobie spodziewanych braków surowców czy wzrostu cen surowców niezbędnych do produkcji.
Tym samym, doszło do wydzielenia m.in. linii biznesowej związanej z gospodarką nieruchomościami służącymi do prowadzenia działalności przez Spółkę od linii biznesowej związanej z produkcją i sprzedażą (…).
Najem przedmiotowej nieruchomości był i jest spowodowany rozwojem Wnioskodawcy, który w celu pozyskiwania nowych kontrahentów oraz zawierania nowych, a także zabezpieczania dotychczasowych kontraktów, podjął decyzję o spieniężeniu części środków trwałych, co skutecznie poszerzyło zakres jego możliwych do podjęcia działań w trudnym dla gospodarki okresie pandemii i postpandemicznym. Rozwój Wnioskodawcy był i jest konieczny ze względu na występujące na obszarze działania Spółki konkurencyjne podmioty, a zatem służy on umocnieniu pozycji Wnioskodawcy na rynku.
Reasumując, dzięki wyżej opisanej koncentracji działalności gospodarczej, tj. poprzez spieniężenie środków trwałych, w tym w postaci Nieruchomości wynajmowanej (tj. dokonaniu zamiany prawa własności Nieruchomości wynajmowanej na prawo do jej używania) co miało newralgiczne znaczenie dla Spółki, Spółka w okresie pandemii nie tylko nie utraciła odbiorców, a wręcz przeciwnie – rozwinęła zakres dostaw (o kontrakty, których konkurencja nie mogła zrealizować z powodu braków surowców). Z taką pozycją, wypracowaną w roku 2021, Spółka ma większy potencjał, by mierzyć się z aktualnymi wyzwaniami pogorszonej koniunktury w branży (…) (lata 2022-2024).
Najem przedmiotowej nieruchomości wpisuje się również w całokształt polityki prowadzenia działalności gospodarczej przez samą Spółkę, jak i pozostałe spółki powiązane (dalej także jako „Grupa”).
Biorąc pod uwagę powyższe, najem przedmiotowej nieruchomości przez Wnioskodawcę nie ma na celu dokapitalizowania Wynajmującego. Zarówno Spółka, jak i Wynajmujący, posiadają aktywa niezbędne do prowadzenia swoich odrębnych od siebie działalności gospodarczych. Spółka, z uwagi na dobrą sytuację finansową i osiągane zyski na działalności, jest wystarczająco dokapitalizowana. Spółka posiada bowiem Nieruchomość własną, która jest nowoczesnym zakładem produkcyjnym i która to nieruchomość sąsiaduje z Nieruchomością wynajmowaną (Nieruchomość własna). Ponadto, Spółka jest wyposażona w aktywa niezbędne do generowania przychodów (pracowników, środki trwałe, maszyny, urządzenia, pojazdy, wyposażenie biurowe, wartości niematerialne i prawne, oprogramowanie, licencje itp.), rachunki bankowe etc. i Spółka jest w stanie własnymi środkami finansowymi zaspokoić swoje potrzeby w zakresie posiadania nieruchomości niezbędnej do prowadzenia działalności (tu: na podstawie umowy najmu). Spółka podkreśla, że ze względów wyżej wskazanych nie jest zainteresowana posiadaniem jakichkolwiek nieruchomości, w tym Nieruchomości wynajmowanej, na własność.
Zawarta przez Strony umowa na świadczenie usług najmu, o której mowa we wniosku, wynikała oraz w dalszym ciągu wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Wnioskodawcy generowanych przez wolny rynek. Warunki i cena najmu zostały ustalone zgodnie z zasadami rynkowymi i przy ustaleniach, jakie zaszłyby między dwoma niepowiązanymi podmiotami.
Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca powziął wątpliwości czy wynagrodzenie za usługę wynajmu Nieruchomości wynajmowanej świadczoną przez Wynajmującego, w sytuacji, kiedy Spółka podlega opodatkowaniu estońskim CIT, stanowią dla Wnioskodawcy ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji czy powinny podlegać opodatkowaniu estońskim CIT po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Niezależnie od powyższego, Spółka rozważa również dokonać sprzedaży Nieruchomości własnej na rzecz Wynajmującego. Nieruchomość własna jest funkcjonalną całością, składającą się z nowoczesnego zakładu produkcyjnego wybudowanego w (…). z parkiem maszynowym oraz magazynu oddanego do użytku (…).
Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie podyktowana kontynuacją opisanego w stanie faktycznym procesu reorganizacyjnego działalności gospodarczej w ramach Grupy, której celem jest dokonanie podziału działalności gospodarczej Spółki tak, aby doprowadzić do przyporządkowania konkretnych linii biznesowych do wyspecjalizowanych w ich zakresie podmiotów. Sprzedaż będzie przeprowadzona na zasadach analogicznych do sprzedaży Nieruchomości wynajmowanej. Park maszynowy i wszystko co z produkcją funkcjonalnie związane, pozostanie we własności Spółki.
Po sprzedaży Nieruchomości własnej na rzecz Wynajmującego, Spółka planuje zawarcie umowy najmu tejże nieruchomości, w celu dalszego, nieprzerwanego kontynuowania na niej działalności gospodarczej.
Celem powyższego działania będzie uwolnienie środków pieniężnych na dalsze inwestycje, m.in. w aktywa trwałe niebędące nieruchomościami i aktywa obrotowe, co natomiast powinno umożliwić podjęcie działań zmierzających do utrzymania, a nawet zwiększenia rentowności działalności Spółki.
Cały park maszynowy ma w dalszym ciągu pozostawać własnością Spółki.
Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca powziął wątpliwości czy ewentualny czynsz za usługę wynajmu Nieruchomości wynajmowanej oraz Nieruchomości własnej świadczoną przez Wynajmującego (po jej sprzedaży do Wynajmującego), w sytuacji, kiedy Spółka podlega opodatkowaniu estońskim CIT, będą stanowić dla Wnioskodawcy ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji czy powinny podlegać opodatkowaniu estońskim CIT po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
W uzupełnieniu ujętym w piśmie z 9 września 2024 r. Wnioskodawca wskazał, że:
1) opodatkowany jest ryczałtem od dochodów spółek, tzw. estońskim CIT od 1 stycznia 2023 r.
2) wynajmuje wskazaną we wniosku Nieruchomość wynajmowaną od 30 grudnia 2020 r.
3) Podmiot powiązany (Wynajmujący) świadczący na rzecz Wnioskodawcy usługi najmu Nieruchomości wynajmowanej oraz Sklepów świadczy usługi najmu Sklepów także na rzecz podmiotów niepowiązanych. Nieruchomość wynajmowana, ze względu na jej specyfikę, nie jest obecnie wynajmowana podmiotom innym niż Wnioskodawca.
Pytania
1. Czy czynsz za najem Nieruchomości wynajmowanej oraz Sklepów opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, ma charakter ukrytego zysku w ramach estońskiego CIT?
2. Czy ewentualny czynsz za najem Nieruchomości własnej opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, będzie miał charakter ukrytego zysku w ramach estońskiego CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, usługa najmu:
1) Nieruchomości wynajmowanej oraz Sklepów świadczona przez Wynajmującego, w sytuacji kiedy Spółka podlega opodatkowaniu estońskim CIT, nie stanowi ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 i ust. 6 pkt 2 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu po stronie Spółki estońskim CIT.
2) Nieruchomości własnej, która będzie świadczona przez Wynajmującego, w sytuacji kiedy Spółka będzie podlegała opodatkowaniu estońskim CIT, nie będzie stanowiła ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 i ust. 6 pkt 2 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu po stronie Spółki estońskim CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z treścią art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
Przez ukryte zyski, zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu;
b) trustu lub Innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c (ustawy o CIT) ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym, jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce,
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Do ukrytych zysków, zgodnie z art. 28m ust. 4 ustawy o CIT, nie zalicza się:
1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartość związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Wynajmujący świadczy i planowo będzie świadczył na rzecz Spółki usługi wynajmu nieruchomości (Nieruchomości wynajmowanej i Nieruchomości własnej), z tytułu czego otrzymuje i będzie otrzymywał wynagrodzenie (czynsz najmu).
Świadczenia te nie mieszczą się w katalogu wyłączeń, o których mowa w art. 28m ust. 4 ustawy o CIT. Według Wnioskodawcy, kluczowym zagadnieniem jest art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT. Zgodnie z powołanym artykułem, ukrytym zyskiem jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ustawy o CIT ponad ustaloną cenę tej transakcji.
W zakresie ustalenia rynkowości ceny ustalonej pomiędzy podmiotami powiązanymi zastosowanie znajdują warunki przewidziane dla cen transferowych. Zgodnie ze wskazanymi przepisami, podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, najem nieruchomości dokonywany jest według cen rynkowych, tj. po cenach jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Ponadto, takie transakcje na warunkach rynkowych, w ocenie Spółki, zawarłyby również podmioty niepowiązane.
Wnioskodawca wskazuje interpretację indywidualną z 18 lipca 2022 r., Znak; 0111-KDIB2-1.4010.194.2022.2.AR, zgodnie z którą:
„Dokonując oceny czy kwota wypłacanych przez Spółkę świadczeń pieniężnych na rzecz podmiotu powiązanego - spółki jawnej z tytułu najmu wskazanej we wniosku nieruchomości nie będzie stanowiła dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT należy wziąć pod uwagę następujące okoliczności wynikające z opisu sprawy:
- wskazaną nieruchomość Wnioskodawca wynajmuje od podmiotu powiązanego już od (...) 2016 r.
- nieruchomość ta nie stanowiła wcześniej majątku Wnioskodawcy, została nabyta przez spółkę jawną od podmiotu niepowiązanego,
- ww. nieruchomość jest niezbędna w prowadzonej przez Spółkę działalności (Spółka wykorzystuje ją na swoją siedzibę oraz miejsce prowadzenia działalności m.in. na potrzeby biurowe, utrzymania serwisu, magazynów, placów składowych itp.),
- najmowana nieruchomość była zdatna do użytkowania w momencie zawarcia umowy najmu i nie wymagała doposażenia przez Wnioskodawcę,
- wszystkie warunki umowy najmu wskazanej we wniosku nieruchomości, zostały ustalone na warunkach jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Fakt powiązania stron umowy najmu nie miał wpływu na żadne z warunków zawarcia tej umowy. (…)
Zatem stwierdzić należy, że zawarta przez Wnioskodawcę umowa najmu nieruchomości z podmiotem powiązanym wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Wnioskodawcy a jej warunki ustalone są na zasadach rynkowych”.
Odnosząc się do poruszanego w powyższej interpretacji zagadnienia dokonywania przez Spółkę najmu nieruchomości przed wejściem w reżim estońskiego CIT, Spółka pragnie wskazać, że zgodnie z opisem stanu faktycznego, Spółka wynajmuje Nieruchomość wynajmowaną (od dnia 30 grudnia 2020 r.) oraz Sklepy (od początku istnienia Spółki, tj. od roku 2008), tj. rozpoczęła najem przed wejściem w model opodatkowania estońskim CIT.
Spółka wskazuje, iż z uzasadnionych biznesowo działań reorganizacyjnych rozważa również w przyszłości przeniesienie na rzecz Wynajmującego własności Nieruchomości własnej. Działania te mają, jak już uprzednio wskazano, na celu m.in. poprawę rentowności działalności Spółki i Grupy.
Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT, Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
W myśl art. art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, stosownie do art. 11a ust. 2 ustawy o CIT, rozumie się:
1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
a) udziałów w kapitale lub
b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,
2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Zdecydowana większość wspólników Wynajmującego stanowi całość udziałowców Wnioskodawcy. Zatem kryterium występowania powiązania pomiędzy podmiotami zostaje spełnione.
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.
Powyższe znajduje potwierdzenie m.in. w:
- Interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 31 maja 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.111.2022.2.AK;
- Interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 12 października 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.495.2022.2.DP oraz
- Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 czerwca 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.197.2024.1.AJ.
Wskazać należy, iż najęcie Nieruchomości wynajmowanej przez Spółkę od Wynajmującego jest niezbędne do prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, w powyżej określonym zakresie. Najęcie nieruchomości od podmiotów niepowiązanych nie byłoby zasadne biznesowo, choćby ze względu na trudności w zlokalizowaniu innych nieruchomości na rynku, na których Spółka prowadzi działalność gospodarczą, które mogłaby z powodzeniem nająć od podmiotów niepowiązanych. Ponowne nabycie Nieruchomości wynajmowanej na własność stałoby w sprzeczności z aktualnie prowadzonymi działaniami reorganizacyjnymi Grupy, do której przynależy Spółka oraz prowadziłoby do ponownego łączenia docelowo odrębnych linii biznesowych w jednym podmiocie - co Grupa uznaje za szczególnie niekorzystne pod kątem efektywności prowadzonej działalności gospodarczej.
Powyższe argumenty znajdują analogiczne zastosowanie do zdarzenia przyszłego, gdzie Spółka będzie najmowała Nieruchomość własną od Wynajmującego, co jest podyktowane przechodzeniem Grupy w schemat Grupy złożonej z podmiotów wysokospecjalistycznych w danej linii biznesowej.
Powyższe transakcje najmu nie służą i nie będą służyły dokapitalizowaniu ani Spółki, ani Wynajmującego, oba podmioty posiadają odpowiednie aktywa do prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, usługa najmu wszystkich przedmiotowych nieruchomości służy i będzie służyła działalności gospodarczej Spółki oraz jest elementem niezbędnym w zakresie prowadzonej reorganizacji oraz w zakresie wieloletnich planów biznesowych Spółki i Grupy.
Ponadto usługi świadczone przez Wynajmującego nie są i nie będą wykonywane w związku z jego prawem do udziału w zysku Spółki - usługi te są i będą wykonywane w ramach jego głównej działalności, czyli jako podmiotu odrębnego od Spółki.
Wnioskodawca w szczególności wskazuje w powyższym zakresie na uzasadnienie interpretacji indywidualnej z 18 lipca 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.216. 2022.2.AR:
„(…) dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia”.
Wobec zachowania, w ocenie Spółki, warunków rynkowych przedmiotowej współpracy, jak również niewykonywania opisanych usług przez Wspólników w związku z prawem do udziału w zysku Spółki, w ocenie Spółki, nie dochodzi do spełnienia warunku, o którym mowa w art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a tym samym wynagrodzenie wypłacane Wynajmującemu z tytułu najmu wszystkich przedmiotowych nieruchomości, nie będzie stanowić dla Spółki ukrytego zysku i nie podlega opodatkowaniu estońskim CIT.
Spółka wskazuje również, iż stanowisko w zakresie konieczności zaopatrzenia Spółki w aktywa konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej zajął już Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (Wyrok z dnia 23 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Łd 137/23):
„(...) Na tym jednak organ nie poprzestał i odwołując się do zapisów i wyjaśnień ww. dokumentu „Przewodnik do Ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych” położył nacisk na uwzględnienie - przy ocenie czy mamy do czynienia z ukrytym zyskiem - potrzeb spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki, czy faktycznych jej potrzeb biznesowych. Na rozważenie, czy będąca przedmiotem interpretacji transakcja mogłaby zostać zwarta pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Ostatecznie takiej oceny nie przeprowadzając, stanowisko strony ocenił, jako nieprawidłowe. Nie sposób bowiem uznać za taką, przywołania opisanego zdarzenia przyszłego i stwierdzenie, iż Wnioskodawczym wycofując składniki majątku z dotychczas prowadzonej działalności, a następnie wynajmując je Spółce, nie zadbała o wyposażenie Spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej, co za tym czynsz najmu będzie stanowił ukryty zysk. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, gdy z jednej strony organ akcentując niezbędność przeprowadzenia określonego procesu decyzyjnego, wykładni istotnych w sprawie przepisów w kontekście poszczególnych elementów stanu faktycznego, finalnie od niego odstępuje. Pozostawiając jako jedyny argument na niekorzyść strony okoliczność, której ustawodawca nie wymienił w omawianych przepisach, w szczególności we wskazywanym przez organ art. 28m ust. 3 u.p.d.o.p.
(...) Dostrzec jednocześnie trzeba, nie kwestionując znaczenia objaśnień podatkowych dla zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego i możliwości uwzględniania ich przy wydawaniu interpretacji indywidualnych, że nie mają one mocy wiążącej i nie stanowią przepisów powszechnie obowiązujących. Z tego względu nie mogą stanowić uzasadnienia dla zakwestionowania stanowiska Wnioskodawcy. Uznając bowiem za niewystarczające, czy raczej niezadawalające wnioski płynące z wykładni omawianych przepisów organ wskazał na wytyczne wynikające z ww. dokumentu. A jednocześnie, organ kładąc nacisk na ich wagę dla rozstrzygnięcia opisanego zdarzenia przyszłego, na niezbędność przeanalizowania wszystkich elementów przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, w kontekście zapisu art. 28m ust. 3 pkt 3 u.p.d.o.p., od takiej analizy w istocie odstąpił. Po lekturze zaskarżonej interpretacji Sąd odniósł wrażenie, iż organ nie chcąc pogodzić się w wynikami wykładni ww. norm prawnych poszukuje innego uzasadnienia dla zanegowania stanowiska strony. Stąd odwołanie do objaśnień, a w istocie do projektu tychże”.
Podsumowując, Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że wymóg, aby wspólnik powinien zadbać o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne do prowadzonej działalności gospodarczej stanowi niedozwoloną nadinterpretację przepisów podatkowych. W swojej treści nie uzależniają one bowiem opodatkowania estońskim CIT od tego, czy wspólnicy lub udziałowcy wyposażyli swoje spółki w majątek niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej.
W podobnym tonie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 7 grudnia 2023 r. w wyroku o sygnaturze I SA/Go 276/23, gdzie stwierdził co następuje:
„(...) Co do stwierdzenia organu, że gdyby wspólnicy wyposażyli spółkę w posiadanie od wielu lat aktywa nie byłoby potrzeby zawarcia umowy najmu nieruchomości oraz środków transportu, należy podkreślić, że udostępnianie spółce majątku prywatnego wspólnika (wspólników) nie jest w żaden sposób zakazane, (nie można również z tego wywodzić, że w takim przypadku występuję kategoria ukrytego zysku), jednocześnie należy zaznaczyć, że brak jest powszechnie obowiązującego przepisu, który nakazywałby wyposażenia osoby prawnej, w tym przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, we własność nieruchomości/ruchomości.
Co więcej, wynajem nieruchomości, na której jest prowadzona działalność gospodarcza, jest częstą praktyką gospodarczą. Znaczna część podmiotów gospodarczych nie posiada własności nieruchomości i opiera się na wynajmie. Ważne jest, aby udziałowcy spółki z o.o. wyposażyli ją w aktywa niezbędne do generowania przychodów i aby spółka była w stanie własnymi środkami finansowymi zaspokoić swoje potrzeby w zakresie posiadania nieruchomości niezbędnej do prowadzenia działalności np. na podstawie umowy najmu (tak też WSA w Gdańsku w wyroku z 11 lipca 2023 r., I SA/Gd 176/23, WSA w Łodzi w wyroku z 17 października 2023 r., I SA/Łd 513/23).
Podzielić należy stanowisko skarżącej, że nie ma podstaw prawnych do zrównania udziału w zysku Spółki z wypłatą świadczenia z tytułu zapłaty Czynszu za wynajmowane Spółce Aktywa. Zapłata Czynszu nie stanowi wszakże „świadczenia wykonanego w związku z prawem do udziału w zysku” w rozumieniu art. 28m ust. 3 CIT. Podkreślić bowiem należy, że wskazana regulacja nie definiuje każdego świadczenia na rzecz wspólnika jako ukrytego zysku, lecz stanowi, że musi to być świadczenie wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku”.
W zbliżony sposób także:
- WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 11 lipca 2023 r. (sygn. akt I SA/Gd 176/23)
- WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 23 lutego 2023 r. (sygn. akt. I SA/Wr 521/22) oraz
- WSA w Łodzi w wyroku z dnia 17 października 2023 r., (sygn. akt. I SA/Łd 513/23).
Tym samym, w ocenie Spółki, z uwagi na fakt, że:
- warunki i ceny najmu są obecnie i będą w przyszłości ustalane zgodnie z zasadami rynkowymi i przy ustaleniach, jakie zaszłyby między dwoma niepowiązanymi podmiotami,
- świadczenia wykonywane na rzecz Spółki przez podmiot powiązany są i będą w przyszłości niezbędne do prowadzenia jej działalności gospodarczej,
- usługi świadczone przez Wynajmującego nie są i nie będą wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku Spółki,
- obecne i przyszłe działania nie służą i nie będą służyć dokapitalizowaniu Wynajmującego.
- usługi najmu Nieruchomości wynajmowanej, Sklepów i Nieruchomości własnej świadczone przez podmiot powiązany z Wnioskodawcą nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT.
Odnosząc powyższe do niniejszej sprawy, należy zatem wskazać, że usługi najmu Nieruchomości wynajmowanej, Sklepów jak i Nieruchomości własnej, świadczone przez Wynajmującego nie stanowią oraz nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie będą podlegały opodatkowaniu estońskim CIT po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Do podobnych wniosków jak powyżej doszedł także DKIS w interpretacji z:
1) 31 maja 2022 r., Znak.: 0111-KDIB1-2.4010.111.2022.2.AK - dot.: najmu nieruchomości od podmiotu powiązanego na poziomie rynkowym.
2) 8 czerwca 2022 r., Znak.: 0111-KDIB1-3.4010.134.2022.3.JKU - dot.: wynagrodzenia z tytułu najmu nieruchomości, sprzętu oraz usług analiz geologicznych od podmiotów powiązanych.
3) 14 października 2022 r., Znak.: 0111-KDIB1-1.4010.457.2022.2 SH - dot.: wynajmu od wspólnika budynków i placów na poziomie rynkowym.
4) 18 listopada 2022 r., Znak.: 0111-KDIB1-1.4010.525.2022.2.SG - dot.: wynagrodzenia za usługi najmu od wspólników na poziomie rynkowym.
5) 2 grudnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.751 2022.1.AK - dot.: wynagrodzenia za najem biura od jednoosobowej działalności gospodarczej na poziomie rynkowym.
6) 7 grudnia 2022 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.122.2022.2.KS - dot.: koszt dzierżawy nieruchomości od spółki jawnej, której wspólnikami są udziałowcy.
7) 7 grudnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.644.2022.1.BJ - dot.: świadczenia spółki na rzecz wspólnika na poziomie rynkowym.
8) 13 stycznia 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.170.2022.2.ASK - dot.: wynagrodzenia za dzierżawę nieruchomości.
9) 9 stycznia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.748.2022.1.EJ - dot.: wynagrodzenia za najem biura od powiązanej działalności gospodarczej.
10) 18 stycznia 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.241.2022.2.IN - dot.: wynagrodzenia za najem nieruchomości.
11) 26 stycznia 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.202.2022.2.ASK - dot.: wynagrodzenia za najem.
12) 3 marca 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.15.2023.2.KW - dot.: wynagrodzenia za najem.
13) 13 marca 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010 83.2023.2.AK - dot.: wynagrodzenia za najem.
14) 17 marca 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.56.2023.1.MZA - dot.: wynagrodzenia za najem.
15) 21 marca 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.63.2023.2.AK - dot.: wynagrodzenia za najem.
16) 16 maja 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.53.2023.2.JKU - dot.: wynagrodzenia za najem.
17) 2 czerwca 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.241.2023.1.MW - dot.: wynagrodzenia za najem.
18) 27 lipca 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.283.2023.2.AK - wynagrodzenia za najem.
Wobec powyższego Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego stanowiska.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznaczyć należy, że stosownie do zadanych pytań wyznaczających granice rozpatrzenia wniosku, przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena, czy spełniają Państwo określone ustawowo warunki w zakresie opodatkowania, tj. ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (estoński CIT).
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1, pkt 2 i pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
1. Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT stanowi, że:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W myśl art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Zgodnie z art. 28m ust. 6 pkt 2 ustawy o CIT:
Wartość rynkową składnika majątku, o której mowa w ust. 1 pkt 4, określa się:
2) zgodnie z art. 11c - w przypadkach innych niż określone w pkt 1.
Stosownie do postanowień art. 28o ust. 1 ustawy CIT:
Ryczałt wynosi:
1) 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;
2) 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Zatem, dla podatnika ukryte zyski stanowić będą wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem/wspólnikiem.
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia ustalenia, czy czynsz za najem Nieruchomości wynajmowanej oraz Sklepów opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, ma charakter ukrytego zysku w ramach estońskiego CIT oraz czy ewentualny czynsz za najem Nieruchomości własnej opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, będzie miał charakter ukrytego zysku w ramach estońskiego CIT.
Z opisu sprawy wynika m.in., że obecnie Spółka prowadzi działalność produkcyjną częściowo na nieruchomości własnej (Nieruchomość własna) oraz częściowo na nieruchomości najmowanej od podmiotu powiązanego (Nieruchomość wynajmowana), w którym wspólnicy Spółki są również wspólnikami ( „Wynajmujący”). Część sprzedaży Spółki realizowana jest bezpośrednio poprzez dwa salony stacjonarne ( „Sklepy”), których właścicielem jest Wynajmujący, które są od niego Wynajmowane i w których prezentowany jest asortyment Spółki, jak również innych producentów. Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Wynajmującego jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z).
Nieruchomość własna jest funkcjonalną całością, składającą się z nowoczesnego zakładu produkcyjnego wybudowanego w (…). z nowoczesnym parkiem maszynowym oraz magazynu oddanego do użytku (…).
Nieruchomość wynajmowana składa się z kilku budynków, które pełnią rolę hal produkcyjnych i magazynowych oraz pomieszczeń biurowych wybudowanych w latach (…) oraz w latach (…).
Zarówno wyposażenie Nieruchomości wynajmowanej, jak i Nieruchomości własnej – tj. linie produkcyjne – stanowi w całości własność Spółki.
Nieruchomość wynajmowana stanowiła własność Spółki i była przez nią wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wraz z rozwojem działalności gospodarczej oraz sukcesywnym rozrostem struktur majątkowych Spółki, w 2020 roku, jej wspólnicy postanowili o sprzedaży przez Spółkę Nieruchomości wynajmowanej na rzecz Wynajmującego.
Głównym celem sprzedaży było wydzielenie działalności gospodarczej związanej z najmowaniem i zarządzaniem nieruchomościami służącymi do prowadzenia działalności przez Spółkę od działalności gospodarczej Spółki związanej z produkcją i sprzedażą (…). Wynajmujący stał się również właścicielem Sklepów. Nie były one jednak własnością Spółki w przeszłości.
Efektem powyższych działań jest to, że działalność gospodarcza Spółki jest w dużej mierze obecnie skoncentrowana na produkcji i sprzedaży (…), co pozwoliło w ostatnich czasach niepewności gospodarczej na utrzymanie jej rentowności. Sprzedaż nieruchomości doprowadziła do uwolnienia znaczących środków finansowych Wnioskodawcy, co pozwoliło na elastyczne zarządzanie środkami i relatywnie szybkie oraz istotne zwiększenie stanów magazynowych jeszcze przed wzrostem cen surowców (m.in. (…)).
Koncentracja gospodarcza przyczyniła się do wyższej efektywności w zakresie sprzedaży i produkcji (…). Wyższa efektywność działalności gospodarczej przez Spółkę była skutkiem połączenia kilku czynników.
Po pierwsze – Spółka angażuje się głównie w działalność, w której ma bogate i wieloletnie doświadczenie – czyli produkcję oraz sprzedaż (…). Spółka, aby się rozwijać, skuteczniej rywalizować na rynku i odgrywać na nim coraz większą rolę, musi dostosować się do standardów na nim panujących, a opierających się na specjalizacji w zakresie produkcji i sprzedaży, co pozwala lepiej skupić się na udoskonalaniu produktów i dopasowaniu do oczekiwań klienta. Spółka zatem, podobnie jak inne podmioty gospodarcze, dąży do jak największej specjalizacji produkcji i sprzedaży, pozwalającej na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.
Po drugie – Nieruchomość wynajmowana składa się z kilku budynków, które pełnią rolę hal produkcyjnych i magazynowych, wybudowanych (…) oraz w latach (…). W związku z czym spodziewane jest poniesienie znaczących nakładów modernizacyjnych. Proces byłby w kompetencjach Wynajmującego, dzięki czemu Spółka nie musiałaby angażować tyle własnych zasobów, w celu obsługi tego procesu.
Po trzecie – Środki ze sprzedaży Nieruchomości wynajmowanej zostały zainwestowane w zwiększenie stanów magazynowych, co pozwoliło Spółce elastycznie reagować w dobie spodziewanych braków surowców czy wzrostu cen surowców niezbędnych do produkcji.
Tym samym, doszło do wydzielenia m.in. linii biznesowej związanej z gospodarką nieruchomościami służącymi do prowadzenia działalności przez Spółkę od linii biznesowej związanej z produkcją i sprzedażą (…).
Najem przedmiotowej nieruchomości był i jest spowodowany rozwojem Wnioskodawcy, który w celu pozyskiwania nowych kontrahentów oraz zawierania nowych, a także zabezpieczania dotychczasowych kontraktów, podjął decyzję o spieniężeniu części środków trwałych, co skutecznie poszerzyło zakres jego możliwych do podjęcia działań w trudnym dla gospodarki okresie pandemii i postpandemicznym. Rozwój Wnioskodawcy był i jest konieczny ze względu na występujące na obszarze działania Spółki konkurencyjne podmioty, a zatem służy on umocnieniu pozycji Wnioskodawcy na rynku.
Dzięki wyżej opisanej koncentracji działalności gospodarczej, tj. poprzez spieniężenie środków trwałych, w tym w postaci Nieruchomości wynajmowanej (tj. dokonaniu zamiany prawa własności Nieruchomości wynajmowanej na prawo do jej używania) co miało newralgiczne znaczenie dla Spółki, Spółka w okresie pandemii nie tylko nie utraciła odbiorców, a wręcz przeciwnie – rozwinęła zakres dostaw (o kontrakty, których konkurencja nie mogła zrealizować z powodu braków surowców). Z taką pozycją, wypracowaną w roku 2021, Spółka ma większy potencjał, by mierzyć się z aktualnymi wyzwaniami pogorszonej koniunktury w branży (…) (lata 2022-2024).
Najem przedmiotowej nieruchomości wpisuje się również w całokształt polityki prowadzenia działalności gospodarczej przez samą Spółkę, jak i pozostałe spółki powiązane ( „Grupa”).
Najem przedmiotowej nieruchomości przez Wnioskodawcę nie ma na celu dokapitalizowania Wynajmującego. Zarówno Spółka, jak i Wynajmujący, posiadają aktywa niezbędne do prowadzenia swoich odrębnych od siebie działalności gospodarczych. Spółka, z uwagi na dobrą sytuację finansową i osiągane zyski na działalności, jest wystarczająco dokapitalizowana. Spółka posiada bowiem Nieruchomość własną, która jest nowoczesnym zakładem produkcyjnym i która to nieruchomość sąsiaduje z Nieruchomością wynajmowaną (Nieruchomość własna). Ponadto, Spółka jest wyposażona w aktywa niezbędne do generowania przychodów (pracowników, środki trwałe, maszyny, urządzenia, pojazdy, wyposażenie biurowe, wartości niematerialne i prawne, oprogramowanie, licencje itp.), rachunki bankowe etc. i Spółka jest w stanie własnymi środkami finansowymi zaspokoić swoje potrzeby w zakresie posiadania nieruchomości niezbędnej do prowadzenia działalności (tu: na podstawie umowy najmu). Spółka podkreśla, że ze względów wyżej wskazanych nie jest zainteresowana posiadaniem jakichkolwiek nieruchomości, w tym Nieruchomości wynajmowanej, na własność.
Zawarta przez Strony umowa na świadczenie usług najmu, o której mowa we wniosku, wynikała oraz w dalszym ciągu wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Wnioskodawcy generowanych przez wolny rynek. Warunki i cena najmu zostały ustalone zgodnie z zasadami rynkowymi i przy ustaleniach, jakie zaszłyby między dwoma niepowiązanymi podmiotami.
Niezależnie od powyższego, Spółka rozważa również dokonać sprzedaży Nieruchomości własnej na rzecz Wynajmującego. Nieruchomość własna jest funkcjonalną całością, składającą się z nowoczesnego zakładu produkcyjnego wybudowanego w (…) z parkiem maszynowym oraz magazynu oddanego do użytku (…).
Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie podyktowana kontynuacją opisanego w stanie faktycznym procesu reorganizacyjnego działalności gospodarczej w ramach Grupy, której celem jest dokonanie podziału działalności gospodarczej Spółki tak, aby doprowadzić do przyporządkowania konkretnych linii biznesowych do wyspecjalizowanych w ich zakresie podmiotów. Sprzedaż będzie przeprowadzona na zasadach analogicznych do sprzedaży Nieruchomości wynajmowanej. Park maszynowy i wszystko co z produkcją funkcjonalnie związane, pozostanie we własności Spółki.
Po sprzedaży Nieruchomości własnej na rzecz Wynajmującego, Spółka planuje zawarcie umowy najmu tejże nieruchomości, w celu dalszego, nieprzerwanego kontynuowania na niej działalności gospodarczej.
Celem powyższego działania będzie uwolnienie środków pieniężnych na dalsze inwestycje, m.in. w aktywa trwałe niebędące nieruchomościami i aktywa obrotowe, co natomiast powinno umożliwić podjęcie działań zmierzających do utrzymania, a nawet zwiększenia rentowności działalności Spółki.
Cały park maszynowy ma w dalszym ciągu pozostawać własnością Spółki.
Spółka jest podatnikiem ryczałtu od dochodów spółek, unormowanego w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka oświadcza tym samym, iż spełniała oraz nadal spełnia warunki konieczne do funkcjonowania w systemie opodatkowania estońskim CIT, które zostały określone przez ustawodawcę w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT.
Ponadto, jak wynika z uzupełnienia wniosku, Spółka opodatkowana jest ryczałtem od dochodów spółek, tzw. estońskim CIT od 1 stycznia 2023 r., a wskazaną we wniosku Nieruchomość wynajmowaną wynajmuje od 30 grudnia 2020 r. Podmiot powiązany (Wynajmujący) świadczący na rzecz Wnioskodawcy usługi najmu Nieruchomości wynajmowanej oraz Sklepów świadczy usługi najmu Sklepów także na rzecz podmiotów niepowiązanych. Nieruchomość wynajmowana, ze względu na jej specyfikę, nie jest obecnie wynajmowana podmiotom innym niż Wnioskodawca.
Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
Z kolei przez ukryte zyski (co wynika z powołanego art. 28m ust. 3 ustawy CIT) rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem albo wspólnikiem.
Wskazać należy, że w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT ustawodawca przykładowo wymienia niektóre kategorie ukrytych zysków, jednak należy podkreślić, że katalog ukrytych zysków ma otwarty charakter zatem wyszczególnienie części z nich w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie oznacza że są to jedyne kategorie dochodu uznane za ukryte zyski.
Przykładem transakcji traktowanej jako dochód z tytułu ukrytych zysków jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści przepisu wynika zatem, że wszystko, co przewyższa wartość rynkową transakcji, stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.
Jednocześnie zauważyć należy, że ustawodawca dokonał także pewnych wyłączeń z kategorii ukrytych zysków, które zostały określone w cyt. powyżej art. 28m ust. 4 ustawy CIT.
Rozumienie powyższej normy przedstawiono w „Przewodniku do Ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych” z 23 grudnia 2021 r., (stanowiącego ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów – objaśnienia podatkowe) w przykładzie 21, opisującym sytuację, w której X Sp. z o.o. dokonała transakcji o wartości rynkowej 120 000 zł, którą zaksięgowała w kwocie 50 000 zł. Jak wynika z treści objaśnień, jako ukryty zysk do opodatkowania podatkiem od ryczałtu należy przyjąć powstałą nadwyżkę wartości rynkowej określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji w wysokości 70 000 zł.
Przechodząc na grunt analizowanej sprawy oraz biorąc pod uwagę przywołane wyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że czynsz za najem Nieruchomości wynajmowanej oraz Sklepów opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, nie ma charakteru ukrytego zysku w ramach estońskiego CIT, o którym mowa w art. 28m ust. 3 w zw. z art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT.
Również ewentualny czynsz za najem Nieruchomości własnej opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, nie będzie miał charakteru ukrytego zysku w ramach estońskiego CIT, o którym mowa w art. 28m ust. 3 w zw. z art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT.
Zawarta przez Strony umowa na świadczenie usług najmu, o której mowa we wniosku, wynikała oraz w dalszym ciągu wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Wnioskodawcy generowanych przez wolny rynek. Warunki i cena najmu zostały ustalone zgodnie z zasadami rynkowymi i przy ustaleniach, jakie zaszłyby między dwoma niepowiązanymi podmiotami.
Spółka dąży do jak największej specjalizacji produkcji i sprzedaży, pozwalającej na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej, sprzedaż Nieruchomości Wynajmowanej doprowadziła do uwolnienia znaczących środków finansowych dla Spółki, co pozwoliło na elastyczne zarządzanie środkami i relatywnie szybkie oraz istotne zwiększenie stanów magazynowych jeszcze przed wzrostem cen surowców (m.in. (…)).
Najem przedmiotowej nieruchomości przez Wnioskodawcę nie ma na celu dokapitalizowania Wynajmującego. Zarówno Spółka, jak i Wynajmujący, posiadają aktywa niezbędne do prowadzenia swoich odrębnych od siebie działalności gospodarczych. Spółka, z uwagi na dobrą sytuację finansową i osiągane zyski na działalności, jest wystarczająco dokapitalizowana. Spółka posiada bowiem Nieruchomość własną, która jest nowoczesnym zakładem produkcyjnym i która to nieruchomość sąsiaduje z Nieruchomością wynajmowaną (Nieruchomość własna). Ponadto, Spółka jest wyposażona w aktywa niezbędne do generowania przychodów (pracowników, środki trwałe, maszyny, urządzenia, pojazdy, wyposażenie biurowe, wartości niematerialne i prawne, oprogramowanie, licencje itp.), rachunki bankowe etc. i Spółka jest w stanie własnymi środkami finansowymi zaspokoić swoje potrzeby w zakresie posiadania nieruchomości niezbędnej do prowadzenia działalności (tu: na podstawie umowy najmu).
Zarówno Spółka, jak i Wynajmujący, posiadają aktywa niezbędne do prowadzenia swoich odrębnych od siebie działalności gospodarczych.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena, czy dochód z tytułu wskazanych we wniosku transakcji spełnia warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku, powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.
Zatem czynsz za najem Nieruchomości wynajmowanej oraz Sklepów opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, nie ma charakteru ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Również ewentualny czynsz za najem Nieruchomości własnej opłacany przez Spółkę na rzecz Wynajmującego, którego wspólnikami są udziałowcy Spółki, nie będzie miał charakteru ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust, 3 pkt 3, a w konsekwencji nie będzie podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania Nr 1 i Nr 2 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionym stanie faktycznym, a w odniesieniu do zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą organu w sprawie będącej przedmiotem Państwa wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).