Ważność publikacji uchwał gminnych w kontekście prawa miejscowego - Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 października 2024 r., sygn. II SA/Ol 390/24
Uchwała w sprawie zasad przyznawania diet i zwrotu kosztów podróży radnym, będąca aktem prawa miejscowego, musi zostać opublikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym; jej brak publikacji skutkuje stwierdzeniem nieważności uchwały.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędzia WSA Piotr Chybicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 17 października 2024 r. sprawy ze skargi Prokurator Rejonowego w Szczytnie na uchwałę Rady Gminy Rozogi z dnia 28 listopada 2018 r. nr II/8/18 w sprawie zasad przyznawania zryczałtowanych diet i zwrotu kosztów podróży służbowej Radnym Rady Gminy Rozogi oraz sołtysom stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.
Uzasadnienie
Rada Gminy Rozogi (dalej: "organ" lub "Rada Gminy") podjęła 28 listopada 2021 r. uchwałę Nr II/8/18 w sprawie zasad przyznawania zryczałtowanych diet i zwrotu kosztów podróży służbowej radnym Rady Gminy Rozogi oraz sołtysom ( dalej: "uchwała").
Skargę na powyższą uchwałę wniósł Prokurator Rejonowy w Szczytnie (dalej: "Prokurator", "skarżący"), który zarzucił, że uchwała narusza:
art. 4 ust. 1 w zw. z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1461, dalej: "u.o.a.n.") przez stwierdzenie, że uchwała wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2018 r., podczas gdy uchwały, których przedmiotem jest określenie zasad przyznawania i wysokości diet radnych stanowią akty prawa miejscowego, wymagają promulgacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym i 14-dniowego okresu vacatio legis,