Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 października 2024 r., sygn. II SA/Ol 487/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas sędzia WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 października 2024 r. sprawy ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia lokalizacji salonu gier na automatach I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie na rzecz T. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że pełnomocnik Spółki [...] (dalej jako: "spółka", "skarżąca") pismem z 23 lutego 2024 r. złożył wniosek o zatwierdzenie planowanej lokalizacji salonu gier na automatach w punkcie przy ul. [...] w [...].
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie (dalej jako: "DIAS", "Dyrektor Izby Administracji Skarbowej") decyzją z 16 kwietnia 2024 r. odmówił zatwierdzenia lokalizacji salonu gier na automatach we wskazanym punkcie. W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że funkcjonariusze celno-skarbowi stwierdzili, że pod wskazanym we wniosku adresem, z tyłu budynku, znajduje się wejście do klatki schodowej, gdzie w jednym z lokali mieści się "szkoła" [...] (dalej jako: "..."), zajmujące się nauką języka angielskiego (protokół z 18 marca 2024 r.). Taki zaś rodzaj działalności edukacyjnej jak nauka języka angielskiego, jej zakres i krąg osób, do których jest kierowana powoduje, że spełnia ona warunki czyniące ją tzw. "obiektem wrażliwym", o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej z 10 sierpnia 2021 r. w sprawie wymagań dotyczących planowania lokalizacji salonów gier na automatach na terenie gminy (Dz. U. z 2021 r., poz. 1506). Odległość zaś od wejścia do klatki schodowej prowadzącej do Centrum Edukacyjnego do wejścia do planowanego salonu gier wyniosła 48 m, przez co nie można zatwierdzić wnioskowanej lokalizacji salonu gier na automatach. W pobliżu nie stwierdzono innych ośrodków gier ani miejsc kultury religijnego.