Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 31 maja 2017 r., sygn. III SA/Gd 173/17
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędzia WSA Alina Dominiak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2017 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia 30 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej i po rozpoznaniu odwołania H.
Sp. z o.o. z siedzibą w W., działając na podstawie przepisu art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz.U. z 2015 r., poz. 613) w związku z art. 2 ust. 3, ust. 4, ust. 5, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 1, art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 612 - dalej jako: "u.g.h.") decyzją z dnia 30 grudnia 2016 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 7 października 2016 r., nr [...] wymierzającą H. Sp. z o.o. z siedzibą w W. karę pieniężną w wysokości 12.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w kontrolowanej Pizzerii "M." przy ul. [...] w miejscowości K. urządzane są gry na automacie A. nr [...]. Automat w trakcie kontroli był włączony i gotowy do gry. Właścicielem automatu była H. Sp. z o.o. w W., nie posiadająca koncesji na prowadzenie kasyna gry, wymaganego na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o grach hazardowych, ani zezwolenia na urządzanie gier na automacie w salonach gier lub na automacie o niskich wygranych, w rozumieniu art. 129 ust. 1 ustawy. W drodze eksperymentu, gier kontrolnych oraz oględzin automatu ustalono, iż na przedmiotowym automacie były prowadzone na urządzeniu elektronicznym gry o wygrane pieniężne i zawierają one element losowości. Urządzenie zasilane było czterema monetami pięciozłotowymi. Przeprowadzone gry jednoznacznie wskazują, iż efektywność grającego ograniczyła się jedynie do wyboru gry, ustawienia stawki, a następnie do uruchomienia jej poprzez przyciśnięcie przycisku startującego. Dalszy przebieg gier był już całkowicie niezależny od grającego. Naciśnięcie przycisku startującego powodowało obrót graficznej wizualizacji bębnów, które zatrzymywały się w przypadkowej konfiguracji. Gracz nie ma wpływu na wynik gry, gdyż jego zdolność percepcji i sprawność nie dają możliwości wypłynięcia w pożądany sposób na ten wynik - o odpowiedniej konfiguracji bębnów decyduje mechanizm automatu a nie gracz. Wygrywając punkty kredytowe grający mieli natomiast możliwość kontunuowania gier lub wypłacenia wygranej w gotówce. Automat wypłacał bilon w postaci monet pięciozłotowych.