Aktualność
Nadpłata składek ZUS - jakie obowiązki ma pracodawca?
W praktyce dosyć często dochodzi do nadpłaty składek emerytalno-rentowych przez pracodawcę. Płatnik po analizie dokumentów rozliczeniowych i płatniczych za dany okres rozliczeniowy stwierdza, że opłacił składki w zawyżonej wysokości. Jakie obowiązki ma wówczas pracodawca?
Nadpłata składek ZUS
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30 – krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeśli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. W 2024 r. kwota rocznego limitu podstawy wymiaru składek ZUS (tzw. 30 -krotność) wynosi 234 720 zł (30 x 7824 zł).
Nadpłata występuje wskutek naliczenia składek od podstawy przekraczającej roczną kwotę graniczną, co często jest następstwem błędu osoby rozliczającej pensje lub systemu płacowego albo niepoinformowania przez zatrudnionego o dochodach z innych źródeł.
Nadpłata podlega zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku - na poczet przyszłych składek. Na wniosek płatnika składek ZUS może dokonać zwrotu nienależnie opłaconych składek pod warunkiem braku zaległości na koncie płatnika składek.
Płatnik może złożyć wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (pomniejszonych o składkę zdrowotną), pod warunkiem że:
przekraczają one wysokość kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie 16 zł), o czym ZUS zawiadamia płatnika, oraz
nie uległy przedawnieniu.
Jakie obowiązki wywołuje nadpłata składek ZUS?
Nadpłata składek ZUS powoduje, że pracodawca ma obowiązek:
sporządzenia odpowiednich korekt dokumentacji rozliczeniowej ZUS – komplet korygujący dotyczący miesiąca wystąpienia nadpłaty składek powinien składać się z: raportu ZUS RCA, w którym wykazuje się składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyliczone już od prawidłowych podstaw wymiaru, oraz z deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, w której powinno być uwzględnione prawidłowe rozliczenie składek i wypłaconych świadczeń za wszystkie osoby ubezpieczone, po uwzględnieniu zmian wynikających z korygującego raportu ZUS RCA;
dokonania zwrotu osobie, której dotyczy nadpłata, składek niesłusznie pobranych z jej wynagrodzenia – zwrot w tym zakresie nie podlega składkom ZUS i powinien być dokonywany po uprzednim pomniejszeniu o powstałą niedopłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, którą należy skalkulować od sumy przychodów postawionych do dyspozycji zatrudnionemu w miesiącu wypłacania mu nadpłaconych składek ZUS (w podstawie opodatkowania uwzględnia się kwotę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pobranych ze środków zatrudnionego ponad roczny limit przed pomniejszeniem o niedopłatę składki zdrowotnej).
Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu MPPIU Nr 11/2024 r.
Przekroczenia limitów składkowo-podatkowych w 2024 r. – konsekwencje dla pracodawcy >>>
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right